Det var lige ved at gå galt for Bayern München, da holdet søndag tog imod formstærke Freiburg i Bundesligaen.
De forsvarende tyske mestre vandt 2-1, men var på hælene i slutfasen og fik kun lige kørt sejren i hus.
Med de tre point er Bayern Münchens forspring i toppen af tabellen nu på fire point ned til RB Leipzig og Yussuf Poulsen på andenpladsen.
Sejren satte samtidig en stopper for en imponerende stime af kampe hos Freiburg, som inden søndagens opgør havde vundet fem ligakampe i træk. Holdet ligger på ottendepladsen – 13 point efter Bayern.
Læs også:Paul Onuachu fortæller om Jess Thorup og skamroser sin nye træner
Kampen var kun seks minutter gammel, da Robert Lewandowski sparkede Bayern i front. Et veludført angreb endte med, at Thomas Müller spillede den polske målkonge fri i feltet, og Lewandowski kvitterede ved stensikkert at banke bolden i kassen.
Målet var polakkens 21. af slagsen i Bundesligaen i denne sæson, og det giver Lewandowski rekorden for flest mål efter 16 kamprunder i den tyske liga. Inden da delte han den med legendariske Gerd Müller, som scorede 20 mål i de første 16 kampe i 1968/69-sæsonen.
Resten af første halvleg bød på fortsat Bayern-dominans, men flere mål blev det ikke til for hjemmeholdet.
Anden halvleg startede, som første sluttede, med tungt pres fra Bayern mod Freiburg-målet.
Læs også:Video: Spektakulært lob cementerer Tottenham-sejr mod bundprop
Men ind kom bolden altså ikke, og så slog gæsterne i stedet til i den anden ende. Netop indskiftede Nils Petersen pandede bolden over målstregen efter et hjørnespark.
Bayern fik dog rejst sig efter chokket lidt over ti minutter efter, da Thomas Müller halvflugtede bolden i mål til 2-1.
Hjemmeholdet brugte primært de sidste minutter på at forsvare føringen. Alligevel var det tæt på at gå galt. Freiburg belejrede Bayern-feltet, og Nils Petersen bankede bolden på overliggeren kort inde i overtiden. Men den forløsende udligning udeblev altså for gæsterne.
Læs også:Premier League-brag rykkes på grund af tekniske problemer
Læs også:Lyt til Solbakken: Ståle giver Solskjær Liverpool-råd
Læs også:Spilforslag til PL: Under linjen i London
LIVE
VM-LIVE: Slagter Fifa – ‘en katastrofe’
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
NYHEDER
Casper Højer er færdig i tyrkisk klub
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
OPTAKT
Sydafrika – Canada
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
OPTAKT
Panama – England
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
