Bayern kæmper sig til sejr mod formstærke Freiburg

Bayern München var tæt på at smide sejren på gulvet, da de forsvarende mestre slog Freiburg 2-1.



Det var lige ved at gå galt for Bayern München, da holdet søndag tog imod formstærke Freiburg i Bundesligaen.

De forsvarende tyske mestre vandt 2-1, men var på hælene i slutfasen og fik kun lige kørt sejren i hus.

Med de tre point er Bayern Münchens forspring i toppen af tabellen nu på fire point ned til RB Leipzig og Yussuf Poulsen på andenpladsen.

Sejren satte samtidig en stopper for en imponerende stime af kampe hos Freiburg, som inden søndagens opgør havde vundet fem ligakampe i træk. Holdet ligger på ottendepladsen – 13 point efter Bayern.

Læs også:Paul Onuachu fortæller om Jess Thorup og skamroser sin nye træner

Kampen var kun seks minutter gammel, da Robert Lewandowski sparkede Bayern i front. Et veludført angreb endte med, at Thomas Müller spillede den polske målkonge fri i feltet, og Lewandowski kvitterede ved stensikkert at banke bolden i kassen.

Målet var polakkens 21. af slagsen i Bundesligaen i denne sæson, og det giver Lewandowski rekorden for flest mål efter 16 kamprunder i den tyske liga. Inden da delte han den med legendariske Gerd Müller, som scorede 20 mål i de første 16 kampe i 1968/69-sæsonen.

Resten af første halvleg bød på fortsat Bayern-dominans, men flere mål blev det ikke til for hjemmeholdet.

Anden halvleg startede, som første sluttede, med tungt pres fra Bayern mod Freiburg-målet.

Læs også:Video: Spektakulært lob cementerer Tottenham-sejr mod bundprop

Men ind kom bolden altså ikke, og så slog gæsterne i stedet til i den anden ende. Netop indskiftede Nils Petersen pandede bolden over målstregen efter et hjørnespark.

Bayern fik dog rejst sig efter chokket lidt over ti minutter efter, da Thomas Müller halvflugtede bolden i mål til 2-1.

Hjemmeholdet brugte primært de sidste minutter på at forsvare føringen. Alligevel var det tæt på at gå galt. Freiburg belejrede Bayern-feltet, og Nils Petersen bankede bolden på overliggeren kort inde i overtiden. Men den forløsende udligning udeblev altså for gæsterne.

Læs også:Premier League-brag rykkes på grund af tekniske problemer
Læs også:Lyt til Solbakken: Ståle giver Solskjær Liverpool-råd
Læs også:Spilforslag til PL: Under linjen i London




LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

David Nielsen: Hold øje med ham her til VM!

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

‘Det er et angreb på FCK’

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Her er prisen på Aral Simsir

Medie: De lurer på FCM-profil

Brøndby tæt på Superliga-profil

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Otte tunesere testet positive for forbudt stof



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Canada – Marokko

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

FC København i forhandlinger med svensk klub

Nu er der nyt om Robert Skov

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Paraguay – Frankrig

– Schwartau-handel giver ingen mening

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Laudrup stopper på TV 2



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Rooney: Her er Englands store problem

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen