Bayern München køber Matthijs de Ligt i Juventus

Matthijs de Ligt skifter til Bayern München fra Juventus. Han nåede 117 kampe for det italienske hold.



Fodboldklubben Bayern München køber den 22-årige hollænder Matthijs de Ligt i italienske Juventus. Det oplyser Bayern München på sin hjemmeside tirsdag aften.

Den unge hollænder kommer til den tyske storklub på en kontrakt, der strækker sig frem til sommeren 2027.

Juventus oplyser på sin hjemmeside, at Bayern München betaler 67 millioner euro, 499 millioner kroner, for de Ligt.

Beløbet kan stige med op til ti millioner euro, cirka 74 millioner kroner, afhængig af forskellige præstationsbetingede elementer i de Ligts tid hos Bayern München.

Midterforsvareren var et af klubbens primære mål i sommerens transfervindue. Det siger Bayern-præsident Herbert Hainer på klubbens hjemmeside.

– Med et indkøb som dette bliver vores store målsætninger mulige, siger han.

Hovedpersonen selv er også tilfreds med at være på plads i Sydtyskland, siger han i forbindelse med præsentationen af ham.

– Bayern er den mest succesrige klub i Tyskland og en af de mest succesrige klubber i Europa og i verden, lyder det.

– Jeg er meget glad for, at jeg nu bliver en del af Bayerns historie.

Matthijs de Ligt nåede 117 kampe og otte mål for Juventus. Han har spillet 38 kampe for det hollandske landshold og scoret to mål.

Juventus købte for tre år siden Matthijs de Ligt hos hollandske Ajax, som det år var meget tæt på at spille sig i Champions League-finalen, men som tabte samlet til Tottenham i semifinalerne efter to tætte opgør.

Dengang kostede Matthijs de Ligt lidt mere, end Juventus får for ham nu.

Hollænderen var med til at vinde et italiensk mesterskab og den italienske pokalturnering én gang i sine tre år i Juventus, som er i fuld gang med at afsøge markedet for midterforsvarere i øjeblikket.

Juventus har tidligere denne sommer også sagt farvel til klubikonet Giorgio Chiellini, der er skiftet til Los Angeles FC i USA.

/ritzau/





Liverpool - Manchester United i Premier League LIVE

TransferLIVE: Liverpool-koryfæ skifter til Spurs

Palace i stor triumf – nu smutter succestræneren

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Forhandler om Albert Grønbæk

Derfor kommer han IKKE til FC København

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

FCM-profil drømmer om Manchester City



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Crystal Palace vinder Conference League

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Messi-statue fjernes

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

De kan være færdige i Brøndby

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Oliver Sonne vender tilbage

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Her lander Superliga-kampprogrammet