Bayern München køber Matthijs de Ligt i Juventus

Matthijs de Ligt skifter til Bayern München fra Juventus. Han nåede 117 kampe for det italienske hold.



Fodboldklubben Bayern München køber den 22-årige hollænder Matthijs de Ligt i italienske Juventus. Det oplyser Bayern München på sin hjemmeside tirsdag aften.

Den unge hollænder kommer til den tyske storklub på en kontrakt, der strækker sig frem til sommeren 2027.

Juventus oplyser på sin hjemmeside, at Bayern München betaler 67 millioner euro, 499 millioner kroner, for de Ligt.

Beløbet kan stige med op til ti millioner euro, cirka 74 millioner kroner, afhængig af forskellige præstationsbetingede elementer i de Ligts tid hos Bayern München.

Midterforsvareren var et af klubbens primære mål i sommerens transfervindue. Det siger Bayern-præsident Herbert Hainer på klubbens hjemmeside.

– Med et indkøb som dette bliver vores store målsætninger mulige, siger han.

Hovedpersonen selv er også tilfreds med at være på plads i Sydtyskland, siger han i forbindelse med præsentationen af ham.

– Bayern er den mest succesrige klub i Tyskland og en af de mest succesrige klubber i Europa og i verden, lyder det.

– Jeg er meget glad for, at jeg nu bliver en del af Bayerns historie.

Matthijs de Ligt nåede 117 kampe og otte mål for Juventus. Han har spillet 38 kampe for det hollandske landshold og scoret to mål.

Juventus købte for tre år siden Matthijs de Ligt hos hollandske Ajax, som det år var meget tæt på at spille sig i Champions League-finalen, men som tabte samlet til Tottenham i semifinalerne efter to tætte opgør.

Dengang kostede Matthijs de Ligt lidt mere, end Juventus får for ham nu.

Hollænderen var med til at vinde et italiensk mesterskab og den italienske pokalturnering én gang i sine tre år i Juventus, som er i fuld gang med at afsøge markedet for midterforsvarere i øjeblikket.

Juventus har tidligere denne sommer også sagt farvel til klubikonet Giorgio Chiellini, der er skiftet til Los Angeles FC i USA.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Oscar Schwartau vinder flot pris

Silkeborg IF – Randers FC

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’



Kæmpekøb retur til FC København?

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

FC Fredericia – OB

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Oddset styrtdykker

Bayern München laver vildt comeback

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Han er færdig i Brøndby

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Tottenham henter forløsende sejr

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Spår stor transferaktivitet i FC København



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen