Bayern München køber Matthijs de Ligt i Juventus

Matthijs de Ligt skifter til Bayern München fra Juventus. Han nåede 117 kampe for det italienske hold.



Fodboldklubben Bayern München køber den 22-årige hollænder Matthijs de Ligt i italienske Juventus. Det oplyser Bayern München på sin hjemmeside tirsdag aften.

Den unge hollænder kommer til den tyske storklub på en kontrakt, der strækker sig frem til sommeren 2027.

Juventus oplyser på sin hjemmeside, at Bayern München betaler 67 millioner euro, 499 millioner kroner, for de Ligt.

Beløbet kan stige med op til ti millioner euro, cirka 74 millioner kroner, afhængig af forskellige præstationsbetingede elementer i de Ligts tid hos Bayern München.

Midterforsvareren var et af klubbens primære mål i sommerens transfervindue. Det siger Bayern-præsident Herbert Hainer på klubbens hjemmeside.

– Med et indkøb som dette bliver vores store målsætninger mulige, siger han.

Hovedpersonen selv er også tilfreds med at være på plads i Sydtyskland, siger han i forbindelse med præsentationen af ham.

– Bayern er den mest succesrige klub i Tyskland og en af de mest succesrige klubber i Europa og i verden, lyder det.

– Jeg er meget glad for, at jeg nu bliver en del af Bayerns historie.

Matthijs de Ligt nåede 117 kampe og otte mål for Juventus. Han har spillet 38 kampe for det hollandske landshold og scoret to mål.

Juventus købte for tre år siden Matthijs de Ligt hos hollandske Ajax, som det år var meget tæt på at spille sig i Champions League-finalen, men som tabte samlet til Tottenham i semifinalerne efter to tætte opgør.

Dengang kostede Matthijs de Ligt lidt mere, end Juventus får for ham nu.

Hollænderen var med til at vinde et italiensk mesterskab og den italienske pokalturnering én gang i sine tre år i Juventus, som er i fuld gang med at afsøge markedet for midterforsvarere i øjeblikket.

Juventus har tidligere denne sommer også sagt farvel til klubikonet Giorgio Chiellini, der er skiftet til Los Angeles FC i USA.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Flere klubber bejler til FCM-profil

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Fem bud på Brøndbys nye træner

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Forhandler med storklub



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Her er FC Københavns vej i Europa



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Stor klub bekræfter interesse for dansker

Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent

Ebola-udbrud sender dansk modstander i isolation

Brøndby i opråb: Derby-kendelser skal forklares

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Her kan du se FC Bayern München mod VfB Stuttgart

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Kommer med frækt bud på dansk mester



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FC København kan få Jens Stage-millioner

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen