Bayern stormer ind i den nye sæson: Ydmyger Schalke

Bayern München jagter sit niende mesterskab i træk og indledte sæsonen skræmmende med 8-0 mod Schalke 04.



Bayern München var ikke til at skyde igennem, men det tyske mesterhold bombede selv løs på imponerende vis fredag aften.

Her blev sæsonen i Bundesligaen indledt, og Bayern stormede afsted og udraderede Schalke 04 på skræmmende vis.

Rekordmesteren vandt sæsonåbneren med hele 8-0 i et opgør, hvor Schalke ikke fik et ben til jorden.

Bayern jagter klubbens niende mesterskab i træk, og storklubben ligger naturligt på førstepladsen nu efter opvisningen, som må have skræmt samtlige konkurrenter godt og grundigt.

Bayerns spillere var helt ustyrlige, og det hele virkede afgjort allerede efter en halv time.

Efter blot tre minutter og 24 sekunder sørgede Serge Gnabry fikst for 1-0, da han modtog en lang aflevering, kørte bolden bagom støttebenet og afsluttede sikkert.

I det 19. minut lagde Thomas Müller så bolden til rette for Leon Goretzka, som fra kanten af straffesparksfeltet afsluttede fladt og sendte bolden i mål og Bayern på 2-0.

Efter en god halv time begik rundtossede Schalke straffespark mod Robert Lewandowski, som selv udnyttede muligheden og scorede til 3-0, og så virkede det i den grad op ad bakke for gæsterne.

Efter pausen stod der stadig opvisning på menuen, og det blev 4-0 efter få minutter. Leroy Sane, der er kommet til fra Manchester City, forsøgte at afslutte, men Schalke-keeper Ralf Fahrmann fik halvklaret.

Bolden endte hos Gnabry, der sikkert scorede, og den 25-årige angriber sørgede for et hattrick til 5-0 efter lige under en time.

Igen blev Sane sendt afsted, og han fandt fikst Gnabry, som knaldede bolden i mål.

Derfra var det legestue, og Thomas Müller øgede til 6-0, mens Leroy Sane blev noteret for en scoring i sin debut for Bayern.

Efter 71. minutter stormede han ned mod den sagesløse Fahrmann i Shalkes mål, og Sane scorede sikkert mod klubbens, som han forlod i 2016, da han skiftede til Manchester City.

Jamal Musiala afløste med 18 minutter igen Gnabry, og det 17-årige talent sluttede målfesten af med at bombe bolden i kassen til 8-0 ni minutter før tid.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback

AGF sluttede af med et brag

Færdig: Nu er han rejst til København

Hold nu kæft, hvor er han god!

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

“Brøndby er skræddersyet til ham”



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Dansk stortalents værdi eksploderer

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Tæt på aftale med Andreas Christensen

I dialog – stor klub vil have denne dansker



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Teaser for ny AGF-aftale

Hård kamp – flere klubber lurer på Kasper Høgh

Så er det officielt

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

LIVE: Superligaen sluttede med stort drama

Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Afsløring: Hjalte Fabrin får chancen i Sampdoria 

Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Lewandowski forlader FC Barcelona