Bayern stormer ind i den nye sæson: Ydmyger Schalke

Bayern München jagter sit niende mesterskab i træk og indledte sæsonen skræmmende med 8-0 mod Schalke 04.



Bayern München var ikke til at skyde igennem, men det tyske mesterhold bombede selv løs på imponerende vis fredag aften.

Her blev sæsonen i Bundesligaen indledt, og Bayern stormede afsted og udraderede Schalke 04 på skræmmende vis.

Rekordmesteren vandt sæsonåbneren med hele 8-0 i et opgør, hvor Schalke ikke fik et ben til jorden.

Bayern jagter klubbens niende mesterskab i træk, og storklubben ligger naturligt på førstepladsen nu efter opvisningen, som må have skræmt samtlige konkurrenter godt og grundigt.

Bayerns spillere var helt ustyrlige, og det hele virkede afgjort allerede efter en halv time.

Efter blot tre minutter og 24 sekunder sørgede Serge Gnabry fikst for 1-0, da han modtog en lang aflevering, kørte bolden bagom støttebenet og afsluttede sikkert.

I det 19. minut lagde Thomas Müller så bolden til rette for Leon Goretzka, som fra kanten af straffesparksfeltet afsluttede fladt og sendte bolden i mål og Bayern på 2-0.

Efter en god halv time begik rundtossede Schalke straffespark mod Robert Lewandowski, som selv udnyttede muligheden og scorede til 3-0, og så virkede det i den grad op ad bakke for gæsterne.

Efter pausen stod der stadig opvisning på menuen, og det blev 4-0 efter få minutter. Leroy Sane, der er kommet til fra Manchester City, forsøgte at afslutte, men Schalke-keeper Ralf Fahrmann fik halvklaret.

Bolden endte hos Gnabry, der sikkert scorede, og den 25-årige angriber sørgede for et hattrick til 5-0 efter lige under en time.

Igen blev Sane sendt afsted, og han fandt fikst Gnabry, som knaldede bolden i mål.

Derfra var det legestue, og Thomas Müller øgede til 6-0, mens Leroy Sane blev noteret for en scoring i sin debut for Bayern.

Efter 71. minutter stormede han ned mod den sagesløse Fahrmann i Shalkes mål, og Sane scorede sikkert mod klubbens, som han forlod i 2016, da han skiftede til Manchester City.

Jamal Musiala afløste med 18 minutter igen Gnabry, og det 17-årige talent sluttede målfesten af med at bombe bolden i kassen til 8-0 ni minutter før tid.

/ritzau/





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Raser: Det er latterligt!

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

LIVE: Slutfløjt i Parken

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Pokalhelt knækker FC København

Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’