Bayern smutter lige præcis forbi Dortmund i toppen

Leroy Sané blev matchvinder, da et hårdtkæmpende Bayern München hjemme slog Bielefeld 1-0 lørdag aften.



På et nærmest coronatomt Allianz Arena var de få fremmødte Bayern München-fans vidner til en ensidet affære, der endte med en 1-0-sejr mod bundholdet Bielefeld.

Leroy Sané stod for kampens enlige mål, som blev sat ind på et flot langskud.

Sejren betyder, at den tyske storklub akkurat smutter forbi Dortmund i toppen af Bundesligaen. Bayern har 31 point for 13 kampe.

Bielefeld roder rundt i den anden ende af tabellen. Holdet har blot fået skrabet ni point sammen indtil nu.

Bayern satte sig hurtigt på spillet i de indledende minutter, hvor spillerne begyndte at sværme som fluer omkring gæsternes mål.

I flere tilfælde var holdet tæt på at tage en fortjent føring i opgøret. Både Alphonso Davies, Kingsley Coman og Thomas Müller havde store muligheder for at gøre det til 1-0.

Men Stefan Ortega i Bielefeld-målet ville det tydeligvis anderledes. Det fik han vist ved at agere stopklods ved en række oplagte scoringschancer.

Hjemmeholdet fortsatte i anden halvleg med at vade i chancer. Sané var efter få sekunder alene med målmanden, men tyskeren prikkede akkurat bolden forbi stolpen.

Tyskeren skulle få flere store chancer i anden halvleg, og efter 72 minutter skulle det så lykkes ham at passere Ortega. Fra distancen hamrede han bolden forbi den chanceløse målmand.

Det enlige mål betyder, at klubben slår den tyske rekord for flest scorede mål i et kalenderår, som nu lyder på 101 mål. Rekorden var indtil lørdag besat af Köln, der satte den tilbage i 1977.

Tidligere lørdag vandt Dortmund en svær udekamp mod Wolfsburg. Stjerneangriberen Erling Haaland gjorde comeback efter en skade. Det fejrede han ved at score et akrobatisk mål til slutstillingen 3-1.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Drømmemelding om Lars Friis

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Bombe på vej i Real Madrid?

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Kæmpekøb retur til FC København?



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Arsenal skal til Danmark



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen

Kalder tronskifte i Danmark

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst

Afslører samtale med Roony Bardghji

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr