BBC lagde VM-ceremoni på is og diskuterede Qatar

VM-åbning blev vist på BBC's onlinetjenester, men ikke på hovedkanalen, som viste diskussion med værter.



Det britiske medie BBC's hovedkanal, BBC One, ignorerede søndag åbningsceremonien ved VM i Qatar.

Det skriver flere internationale medier.

I stedet for åbningsceremonien viste BBC på hovedkanalen en diskussion mellem de tre værter og ekspertkommentatorer Gary Lineker, Alex Scott og Alan Shearer.

De fandt både anledning til at tale om menneskerettigheder og anklager om korruption i Fifa.

– Det her er det mest kontroversielle VM i historien, og der er ikke engang blevet sparket til en bold, sagde Gary Lineker, som er tidligere kaptajn for det engelske landshold, ifølge det britiske medie The Guardian.

VM-værten Qatar har været udsat for kritik på en række punkter. Det gælder blandt andet migrantarbejderes forhold, tildelingen af slutrunden samt homoseksuelles rettigheder.

BBC har forklaret prioriteringen i dækningen til mediet Al Jazeera, der beskriver sig selv som en "uafhængig nyhedsorganisation delvist finansieret af Qatars regering".

Det britiske medie meddeler, at hvis man ville se åbningsceremonien, kunne man i stedet søge mod BBC's online-kanaler, heriblandt iPlayer, Red Button og mediets sportshjemmeside.

– En fuld optakt og dækning af VM har været tilgængelig på tværs af BBC, heriblandt åbningsceremonien på iPlayer, siger en BBC-talsmand til Al Jazeera.

Imens skriver BBC-værten Gary Lineker på Twitter, at prioriteringen også skyldtes, at Qatar havde ændret tidspunkt for åbningsceremonien.

Ifølge Al Jazeera blev den rykket en dag frem for over tre måneder siden.

The Guardians medieredaktør, Jim Waterson, beskriver forskellene på dækningen hos BBC og Al Jazeera således:

– Mens BBC igen og igen satte fokus på migrantarbejderes dødsfald, viste Al Jazeera en gruppe af bygningsarbejdere, som mødte det engelske hold, mens en oplæser sagde: "Havde det ikke været for det smukke spil, så havde disse to grupper af mænd – med deres forskellige sprog og baggrund – måske aldrig mødt hinanden".

På banen var der imidlertid ikke megen spænding, da fodbold-VM blev åbnet.

Værtslandet tog imod Ecuador, og Ecuador kørte rundt med Qatar, men vandt blot med de beskedne cifre 2-0.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Her er prisen på Clement Bischoff

Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

LIVE: FCK smider sejren

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FCM kommer fra tyrkisk heksekedel med muligheder

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

FCN taber i Europa-comeback

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

LIVE: Slutfløjt – det kunne være gået meget værre

‘Aaaaah, er det nu rigtigt? Ja, det var det så’

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

FCK kæmper sig tilbage i europæisk drama

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Her kan du se FC Polissya mod FC København

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

FC København – Lyngby BK

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-LIVE: BIF-stjerne kan blive far om lidt

‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’

Viborg FF – OB

Stort talent fra dansk klub træner i norsk topklub