Det britiske medie BBC's hovedkanal, BBC One, ignorerede søndag åbningsceremonien ved VM i Qatar.
Det skriver flere internationale medier.
I stedet for åbningsceremonien viste BBC på hovedkanalen en diskussion mellem de tre værter og ekspertkommentatorer Gary Lineker, Alex Scott og Alan Shearer.
De fandt både anledning til at tale om menneskerettigheder og anklager om korruption i Fifa.
– Det her er det mest kontroversielle VM i historien, og der er ikke engang blevet sparket til en bold, sagde Gary Lineker, som er tidligere kaptajn for det engelske landshold, ifølge det britiske medie The Guardian.
VM-værten Qatar har været udsat for kritik på en række punkter. Det gælder blandt andet migrantarbejderes forhold, tildelingen af slutrunden samt homoseksuelles rettigheder.
BBC har forklaret prioriteringen i dækningen til mediet Al Jazeera, der beskriver sig selv som en "uafhængig nyhedsorganisation delvist finansieret af Qatars regering".
Det britiske medie meddeler, at hvis man ville se åbningsceremonien, kunne man i stedet søge mod BBC's online-kanaler, heriblandt iPlayer, Red Button og mediets sportshjemmeside.
– En fuld optakt og dækning af VM har været tilgængelig på tværs af BBC, heriblandt åbningsceremonien på iPlayer, siger en BBC-talsmand til Al Jazeera.
Imens skriver BBC-værten Gary Lineker på Twitter, at prioriteringen også skyldtes, at Qatar havde ændret tidspunkt for åbningsceremonien.
Ifølge Al Jazeera blev den rykket en dag frem for over tre måneder siden.
The Guardians medieredaktør, Jim Waterson, beskriver forskellene på dækningen hos BBC og Al Jazeera således:
– Mens BBC igen og igen satte fokus på migrantarbejderes dødsfald, viste Al Jazeera en gruppe af bygningsarbejdere, som mødte det engelske hold, mens en oplæser sagde: "Havde det ikke været for det smukke spil, så havde disse to grupper af mænd – med deres forskellige sprog og baggrund – måske aldrig mødt hinanden".
På banen var der imidlertid ikke megen spænding, da fodbold-VM blev åbnet.
Værtslandet tog imod Ecuador, og Ecuador kørte rundt med Qatar, men vandt blot med de beskedne cifre 2-0.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: FCM henter spiller i Dortmund
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
MEDIE
Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
LIVE
VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?
Frankrig – Spanien
TRANSFER
Bekræfter jagt på FCK-stjerne
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
NYHEDER
‘Det er et større problem for os’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
MEDIE
Jess Thorup på vej til denne klub
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens
EKSKLUSIVT
Afsløring: David Stückler forlænger med Cremonese
NYHEDER
Kjell Wätjen: Derfor skifter jeg til FCM
NYHEDER
Hylder FC København og Brøndby
AVIS
Mysteriet Bardghji – har et hav af tilbud
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
MEDIE
FC København i intense transferforhandlinger
TRANSFER
Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss
NYHEDER
Norge overhaler Danmark på verdensranglisten
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
NYHEDER
Brøndby-profil på vej væk? ‘Kan gå begge veje’
NYHEDER
FCM-flop i chokskifte
MEDIE