Hooliganisme var ikke et planlagt punkt på dagsordenen, da fodboldklubben Brøndby IF tirsdag afholdt generalforsamling, men det kom alligevel til at fylde en del ovenpå optøjerne ved søndagens derby i Brøndby mod FC København.
Tirsdagens største bifald blev udløst af en dundertale fra investor og bestyrelsesmedlem Scott Krase, der i hårde vendinger lod forstå, at man ville gøre alt for at få udryddet "de kriminelle" uromagere.
Efter generalforsamlingen satte også formand Jan Bech Andersen ord på det varme tema. Han efterlyser, at alle tager et ansvar for at eliminere problemet, også lydige fans samt holdets spillere.
– Vi havde møde om det i ti timer i går (mandag, red.), og jeg sagde til fanafdelingen, at det kræver selvjustits. De skal også tage et medansvar. Det kan ikke fejes ind under gulvtæppet. Alle skal tage en aktiv rolle, siger Jan Bech.
Han vurderer, at der var tale om 150 hooligans, der tog aktivt del i optøjerne søndag.
Inden kampen angreb nogle af dem FCK-fans med romerlys inde på stadion, og efter kampen var endnu flere med til at jagte FCK-fans uden for arenaen.
– Det er 150 cirka, der ødelægger det for 26.000 andre, siger Bech.
Spørgsmål: Men man kan også høre nogle fans på Sydsiden (Brøndbys endetribune, red.), der klapper af dem, der angreb FCK-fans. Er det ikke udtryk for en dårlig kultur?
– Jeg lavede noget på den anden side og hørte det ikke, men det er sygt, hvis folk klappede, understreger formanden.
Det har også fået kritik fra flere sider, at ingen Brøndby-spillere efter kampen tog afstand fra optøjerne.
– Det vil jeg tage op med Christian (Schultz, pressechef, red.), for alle skal tage et ansvar: Spillere, klub, trænere, bestyrelse og ejerkredsen.
– Det er svært at give en spiller skylden for det, men ordet har magt og kan forhåbentlig virke præventivt. Spillerne har ikke fået mundkurv på, men jeg vil tage det op med det samme, siger Jan Bech.
Han tilføjer, at man vil grave dybt i værktøjskassen for at få bugt med hooliganismen.
Brøndby har i flere år brugt ansigtsgenkendelse for at kunne udstede karantæner til uromagere, og det har haft en vis effekt, forklarer han.
– Vi har været foregangsmænd, og det har også virket, men jeg har ikke antal på, hvor mange, der står i registeret. Men det virker også til, at der kommer nye (hooligans, red.) til.
– Så vi er nødt til at tage yderligere tiltag i brug – også andre teknologiske hjælpemidler. Alt er i spil. Også hunde. Men jeg vil helst ikke fortælle om alle tiltag, siger Jan Bech.
En af de store udfordringer med at skulle identificere hooligans er, at de oftest er iført masker.
– De skifter tøj og skifter masker, og i fremtiden vil det helt sikkert komme til at tage længere tid at komme ind på stadion, fortæller formanden om udfordringerne.
Han glæder sig over, at der er kommet politisk fokus på problematikken, så der kan komme flere redskaber til at stoppe dem, han kalder "kriminelle".
– Det kalder vi dem, for det er både ulovligt at kaste fyrværkeri efter andre, og det er ulovligt at have maske på.
– Der er formentlig ikke en facitliste, men nu er det blevet en varm politisk kartoffel. Det kan ikke være rigtigt, at familier ikke kan tage sikkert til fodbold, lyder det fra formanden.
Efter søndagens derby besluttede Divisionsforeningen, at de kommende kampe mellem Brøndby og FCK skal spilles uden fans fra udeholdet.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Byder 60 millioner på dansk bomber
Engelsk dominans i toppen af Champions League
FCK færdige i Champions League
LIVE: FCK taber i Barcelona
INTERVIEW
Kontant transfermelding fra FCK
AVIS
Ingen kontakt med AGF
– God idé, Brøndby – han koster over 20 millioner!
HELT VILDT
Drama – monsterdyre Karim Benzema nægter at spille
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
EKSKLUSIVT
Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen
HELT VILDT
Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
MEDIE
Han kan erstatte Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
TOPNYHED
Monstertransfer til FCM? Han græd i nat
MEDIE
Premier League-stjerne knuser transferrekord
Medie: Betaler 11 millioner kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM bokser om historisk handel
MEDIE
Afskedskamp i Danmark – kæmpeskifte til 37,5 mio.
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TRANSFER
– Et kanon sted for ham
NYHEDER
Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt
TOPNYHED
AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp
Her kan du se FC Barcelona mod FC København
NYHEDER
Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter
TOPNYHED
Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt
TRANSFER
Hentet fra FC København: Nu reagerer Kamil Wilczek
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
MEDIE
Brøndby har budt på endnu en Superliga-profil
TIPSBLADETS DOM
Han var HELT væk – men så stak det af!
TOPNYHED
Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK
LIGE NU
Bombe – Fremad Amager fratrækkes point
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Gevaldige trupproblemer – hvad nu, FCK?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved henter to spændende talenter
HELT VILDT
Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?
INTERVIEW
Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’
TOPNYHED
Stjerne i helt vildt angreb på Conte
TIPSBLADET SPECIAL
Ny FCK-stjerne? Intet tyder på det
MEDIE
Kræver fuldstændig vanvittig løn
NYHEDER
– Det er ikke rigtig min beslutning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er “prisen” på Stijn Spierings
EKSKLUSIVT
Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser
NYHEDER
Eksperter med hård kritik af Dolberg
INTERVIEW
Stor dansk profil vender hjem: Mit hjerte bristede
TOPNYHED
Nørgaard kommenterer exitrygte
HELT VILDT
Vær på vagt, FC København: Rotter på Camp Nou!
AVIS
Kæmpe Superliga-salg ude i kulden – nu skifter han
TRANSFERPLANEN
Flere Brøndby-handler lige om hjørnet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg udlejer Sebastian Biller
NYHEDER
– Det kan jeg seriøst ikke forholde mig til
NYHEDER
Færdig i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub køber Mikkel Fischer
TRANSFER
Tidligere FC København-angriber skifter klub
INTERVIEW