Hooliganisme var ikke et planlagt punkt på dagsordenen, da fodboldklubben Brøndby IF tirsdag afholdt generalforsamling, men det kom alligevel til at fylde en del ovenpå optøjerne ved søndagens derby i Brøndby mod FC København.
Tirsdagens største bifald blev udløst af en dundertale fra investor og bestyrelsesmedlem Scott Krase, der i hårde vendinger lod forstå, at man ville gøre alt for at få udryddet "de kriminelle" uromagere.
Efter generalforsamlingen satte også formand Jan Bech Andersen ord på det varme tema. Han efterlyser, at alle tager et ansvar for at eliminere problemet, også lydige fans samt holdets spillere.
– Vi havde møde om det i ti timer i går (mandag, red.), og jeg sagde til fanafdelingen, at det kræver selvjustits. De skal også tage et medansvar. Det kan ikke fejes ind under gulvtæppet. Alle skal tage en aktiv rolle, siger Jan Bech.
Han vurderer, at der var tale om 150 hooligans, der tog aktivt del i optøjerne søndag.
Inden kampen angreb nogle af dem FCK-fans med romerlys inde på stadion, og efter kampen var endnu flere med til at jagte FCK-fans uden for arenaen.
– Det er 150 cirka, der ødelægger det for 26.000 andre, siger Bech.
Spørgsmål: Men man kan også høre nogle fans på Sydsiden (Brøndbys endetribune, red.), der klapper af dem, der angreb FCK-fans. Er det ikke udtryk for en dårlig kultur?
– Jeg lavede noget på den anden side og hørte det ikke, men det er sygt, hvis folk klappede, understreger formanden.
Det har også fået kritik fra flere sider, at ingen Brøndby-spillere efter kampen tog afstand fra optøjerne.
– Det vil jeg tage op med Christian (Schultz, pressechef, red.), for alle skal tage et ansvar: Spillere, klub, trænere, bestyrelse og ejerkredsen.
– Det er svært at give en spiller skylden for det, men ordet har magt og kan forhåbentlig virke præventivt. Spillerne har ikke fået mundkurv på, men jeg vil tage det op med det samme, siger Jan Bech.
Han tilføjer, at man vil grave dybt i værktøjskassen for at få bugt med hooliganismen.
Brøndby har i flere år brugt ansigtsgenkendelse for at kunne udstede karantæner til uromagere, og det har haft en vis effekt, forklarer han.
– Vi har været foregangsmænd, og det har også virket, men jeg har ikke antal på, hvor mange, der står i registeret. Men det virker også til, at der kommer nye (hooligans, red.) til.
– Så vi er nødt til at tage yderligere tiltag i brug – også andre teknologiske hjælpemidler. Alt er i spil. Også hunde. Men jeg vil helst ikke fortælle om alle tiltag, siger Jan Bech.
En af de store udfordringer med at skulle identificere hooligans er, at de oftest er iført masker.
– De skifter tøj og skifter masker, og i fremtiden vil det helt sikkert komme til at tage længere tid at komme ind på stadion, fortæller formanden om udfordringerne.
Han glæder sig over, at der er kommet politisk fokus på problematikken, så der kan komme flere redskaber til at stoppe dem, han kalder "kriminelle".
– Det kalder vi dem, for det er både ulovligt at kaste fyrværkeri efter andre, og det er ulovligt at have maske på.
– Der er formentlig ikke en facitliste, men nu er det blevet en varm politisk kartoffel. Det kan ikke være rigtigt, at familier ikke kan tage sikkert til fodbold, lyder det fra formanden.
Efter søndagens derby besluttede Divisionsforeningen, at de kommende kampe mellem Brøndby og FCK skal spilles uden fans fra udeholdet.
/ritzau/
TOPNYHED
Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’
TOPNYHED
Medier fælder dom over Patrick Dorgu
TOPNYHED
Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!
HELT VILDT
58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel
AVIS
Mikkel Damsgaard et emne i storklub
TOPNYHED
Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’
HELT VILDT
‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel
EKSKLUSIVT
Kæmpe forløsning for FC København
EKSKLUSIVT
‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Tre spillere til FC København
HELT VILDT
Ståle Solbakken raser: Det er et galehus
Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig
MEDIE
Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool
MEDIE
På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?
TOPNYHED
Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko
LIGE NU
Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie
TOPNYHED
“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul
HELT VILDT
Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd
Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK
LIGE NU
Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit
HELT VILDT
Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet
Årets mest læste – I elsker transfers!
TRANSFER
Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering
Roberto Carlos akutopereret i hjertet
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste trænere
EKSKLUSIVT
Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur
TOPNYHED
Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub
AVIS
Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE
TOPNYHED
Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner
TOPNYHED
Reagerer på opsigtsvækkende udmelding
TOPNYHED
Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked
TOPNYHED
Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr
EKSKLUSIVT
På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager
Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub
TOPNYHED
Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”
TOPNYHED
Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker
DAGENS SPILFORSLAG
Hingste sparker Falke i Casablanca
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo
LIGE NU
Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien
TOPNYHED
FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON
Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres
Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei
NYHEDER
Set i København – de leder efter ny sportschef
TRANSFER
Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil
Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’
BIZART
Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone
Allan Kuhn i svime: Suverænt!
TOPNYHED