Hooliganisme var ikke et planlagt punkt på dagsordenen, da fodboldklubben Brøndby IF tirsdag afholdt generalforsamling, men det kom alligevel til at fylde en del ovenpå optøjerne ved søndagens derby i Brøndby mod FC København.
Tirsdagens største bifald blev udløst af en dundertale fra investor og bestyrelsesmedlem Scott Krase, der i hårde vendinger lod forstå, at man ville gøre alt for at få udryddet "de kriminelle" uromagere.
Efter generalforsamlingen satte også formand Jan Bech Andersen ord på det varme tema. Han efterlyser, at alle tager et ansvar for at eliminere problemet, også lydige fans samt holdets spillere.
– Vi havde møde om det i ti timer i går (mandag, red.), og jeg sagde til fanafdelingen, at det kræver selvjustits. De skal også tage et medansvar. Det kan ikke fejes ind under gulvtæppet. Alle skal tage en aktiv rolle, siger Jan Bech.
Han vurderer, at der var tale om 150 hooligans, der tog aktivt del i optøjerne søndag.
Inden kampen angreb nogle af dem FCK-fans med romerlys inde på stadion, og efter kampen var endnu flere med til at jagte FCK-fans uden for arenaen.
– Det er 150 cirka, der ødelægger det for 26.000 andre, siger Bech.
Spørgsmål: Men man kan også høre nogle fans på Sydsiden (Brøndbys endetribune, red.), der klapper af dem, der angreb FCK-fans. Er det ikke udtryk for en dårlig kultur?
– Jeg lavede noget på den anden side og hørte det ikke, men det er sygt, hvis folk klappede, understreger formanden.
Det har også fået kritik fra flere sider, at ingen Brøndby-spillere efter kampen tog afstand fra optøjerne.
– Det vil jeg tage op med Christian (Schultz, pressechef, red.), for alle skal tage et ansvar: Spillere, klub, trænere, bestyrelse og ejerkredsen.
– Det er svært at give en spiller skylden for det, men ordet har magt og kan forhåbentlig virke præventivt. Spillerne har ikke fået mundkurv på, men jeg vil tage det op med det samme, siger Jan Bech.
Han tilføjer, at man vil grave dybt i værktøjskassen for at få bugt med hooliganismen.
Brøndby har i flere år brugt ansigtsgenkendelse for at kunne udstede karantæner til uromagere, og det har haft en vis effekt, forklarer han.
– Vi har været foregangsmænd, og det har også virket, men jeg har ikke antal på, hvor mange, der står i registeret. Men det virker også til, at der kommer nye (hooligans, red.) til.
– Så vi er nødt til at tage yderligere tiltag i brug – også andre teknologiske hjælpemidler. Alt er i spil. Også hunde. Men jeg vil helst ikke fortælle om alle tiltag, siger Jan Bech.
En af de store udfordringer med at skulle identificere hooligans er, at de oftest er iført masker.
– De skifter tøj og skifter masker, og i fremtiden vil det helt sikkert komme til at tage længere tid at komme ind på stadion, fortæller formanden om udfordringerne.
Han glæder sig over, at der er kommet politisk fokus på problematikken, så der kan komme flere redskaber til at stoppe dem, han kalder "kriminelle".
– Det kalder vi dem, for det er både ulovligt at kaste fyrværkeri efter andre, og det er ulovligt at have maske på.
– Der er formentlig ikke en facitliste, men nu er det blevet en varm politisk kartoffel. Det kan ikke være rigtigt, at familier ikke kan tage sikkert til fodbold, lyder det fra formanden.
Efter søndagens derby besluttede Divisionsforeningen, at de kommende kampe mellem Brøndby og FCK skal spilles uden fans fra udeholdet.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Villa spørger på tidl. FCM-profil
HELT VILDT
I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’
MEDIE
Den værste i 18 år – de overvejer det
NYHEDER
– Jeg havde det oprigtigt dårligt som menneske
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
NYHEDER
Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’
TOPNYHED
Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’
MEDIE
Manchester United overvejer denne stjernetræner
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Så dyr er Thomas Jørgensen
AVIS
Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
INTERVIEW
Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
MEDIE
‘Afgørende dage’
MEDIE
Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber ny profil for en slik
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller imponerer
INTERVIEW
Er det Narteys kongeløn i Lyon?
Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund
Dorgu lyner! Manchester United slår City
INTERVIEW
Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF
TOPNYHED
Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
NYHEDER
Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’
NYHEDER
– Jeg var meget, meget tæt på anden klub
NYHEDER
Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig
NYHEDER
Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne
MEDIE
FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet
Nyt tilbageslag for Hjulmand
NYHEDER
Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard
LIGE NU
Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk
Verdensstjernes søn landet i København
NYHEDER
Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’
TOPNYHED
Michael Carrick storhylder
NYHEDER
Vilde Jens Stage overgår FCK-tid
PL-stjerner misser og koster Egypten bronze
DAGENS SPILFORSLAG
Bretonere bøllebanker normannere
Optur før FC København-brag
Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen
NYHEDER
‘Det kommer aldrig til at ske’
MEDIE
Nærmer sig aftale
EKSKLUSIVT
– Kunne godt ende i noget værre ballade
DAGENS SPILFORSLAG
Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen
NYHEDER
Jens Stage med smuk scoring i målfest
TIPSBLADETS DOM
Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!
EKSKLUSIVT