Bech: Fans og spillere skal tage ansvar

Jan Bech mener, at ansigtsgenkendelse har virket i en vis grad, men mere skal til for at stoppe hooligans.



Hooliganisme var ikke et planlagt punkt på dagsordenen, da fodboldklubben Brøndby IF tirsdag afholdt generalforsamling, men det kom alligevel til at fylde en del ovenpå optøjerne ved søndagens derby i Brøndby mod FC København.

Tirsdagens største bifald blev udløst af en dundertale fra investor og bestyrelsesmedlem Scott Krase, der i hårde vendinger lod forstå, at man ville gøre alt for at få udryddet "de kriminelle" uromagere.

Efter generalforsamlingen satte også formand Jan Bech Andersen ord på det varme tema. Han efterlyser, at alle tager et ansvar for at eliminere problemet, også lydige fans samt holdets spillere.

– Vi havde møde om det i ti timer i går (mandag, red.), og jeg sagde til fanafdelingen, at det kræver selvjustits. De skal også tage et medansvar. Det kan ikke fejes ind under gulvtæppet. Alle skal tage en aktiv rolle, siger Jan Bech.

Han vurderer, at der var tale om 150 hooligans, der tog aktivt del i optøjerne søndag.

Inden kampen angreb nogle af dem FCK-fans med romerlys inde på stadion, og efter kampen var endnu flere med til at jagte FCK-fans uden for arenaen.

– Det er 150 cirka, der ødelægger det for 26.000 andre, siger Bech.

Spørgsmål: Men man kan også høre nogle fans på Sydsiden (Brøndbys endetribune, red.), der klapper af dem, der angreb FCK-fans. Er det ikke udtryk for en dårlig kultur?

– Jeg lavede noget på den anden side og hørte det ikke, men det er sygt, hvis folk klappede, understreger formanden.

Det har også fået kritik fra flere sider, at ingen Brøndby-spillere efter kampen tog afstand fra optøjerne.

– Det vil jeg tage op med Christian (Schultz, pressechef, red.), for alle skal tage et ansvar: Spillere, klub, trænere, bestyrelse og ejerkredsen.

– Det er svært at give en spiller skylden for det, men ordet har magt og kan forhåbentlig virke præventivt. Spillerne har ikke fået mundkurv på, men jeg vil tage det op med det samme, siger Jan Bech.

Han tilføjer, at man vil grave dybt i værktøjskassen for at få bugt med hooliganismen.

Brøndby har i flere år brugt ansigtsgenkendelse for at kunne udstede karantæner til uromagere, og det har haft en vis effekt, forklarer han.

– Vi har været foregangsmænd, og det har også virket, men jeg har ikke antal på, hvor mange, der står i registeret. Men det virker også til, at der kommer nye (hooligans, red.) til.

– Så vi er nødt til at tage yderligere tiltag i brug – også andre teknologiske hjælpemidler. Alt er i spil. Også hunde. Men jeg vil helst ikke fortælle om alle tiltag, siger Jan Bech.

En af de store udfordringer med at skulle identificere hooligans er, at de oftest er iført masker.

– De skifter tøj og skifter masker, og i fremtiden vil det helt sikkert komme til at tage længere tid at komme ind på stadion, fortæller formanden om udfordringerne.

Han glæder sig over, at der er kommet politisk fokus på problematikken, så der kan komme flere redskaber til at stoppe dem, han kalder "kriminelle".

– Det kalder vi dem, for det er både ulovligt at kaste fyrværkeri efter andre, og det er ulovligt at have maske på.

– Der er formentlig ikke en facitliste, men nu er det blevet en varm politisk kartoffel. Det kan ikke være rigtigt, at familier ikke kan tage sikkert til fodbold, lyder det fra formanden.

Efter søndagens derby besluttede Divisionsforeningen, at de kommende kampe mellem Brøndby og FCK skal spilles uden fans fra udeholdet.

/ritzau/





Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’




LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter transfer

Infantino vil have Rusland tilbage i varmen

Afsløring: AC Horsens fyrer rost assistenttræner

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!

Afsløring: Dansk klub i midnatstransfer

– En ret stor implicit kritik af Schmedes og GFH

Afsløring: Ny angriber på plads kort før deadline

Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber

Afsløring: Hertha Berlin-spiller skal til Danmark



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Han er på vej væk fra AGF

Afviser kæmpebud



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen

Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud

Forlader AGF – lægetjek booket

Klart svar om Tonni Adamsen

Benjamin Schmedes med transfer-udmelding

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok

Brøndby afviser to danske klubber

Peter Sørensen revser FCK’s transfervindue

Per Frimann og Co. henter dansker hjem fra USA

Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer

Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’

U21-landsholdsanfører på vej til Superligaen

Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn

Per Frimann hylder Brøndby

Tipsbladets transfershow: Se det her!

AGF forsøgte at hente Celtic-angriber

Sender transferbøn til Brøndby-emne

Londonderby med mål

Jakub Trefil skifter til Danmark

Viborg præsenterer ny spiller

Officielt: Karim Benzema skifter klub

Afsløring: Superliga-klub sælger angriber

Kostede kassen i sommer – nu tager han til Danmark

Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Peter Langhoff

Afsløring: FC København udlejer Munashe Garananga

Bertelsen afslører: Det jagter vi

Bombe: FCN afviser monster-bud på Caleb Yirenkyi

– Kommer der en bombe, tror jeg, det bliver der

Afsløring: Viborg henter islandsk kant

Afsløring: Munashe Garananga tæt på Hibernian