Esbjerg fB rykkede endegyldigt ud af 3F Superligaen, da man i forrige spillerunde tabte 2-1 til Hobro.
Da vestjyderne fredag mødte AC Horsens, var det således uden for alvor at have noget på spil, og sådan er det også tilfældet, når Esbjerg onsdag afslutter Superliga-sæsonen i Randers.
Det ændrer dog ikke på, at cheftræner Troels Bech vil se en ordentlig indsats fra sine spillere. Det fortæller han til klubbens hjemmeside.
Læs også:Overblik: Sådan ser slutspillet i Superligaen ud
– Vi kan ikke ændre på sæsonens gang, men vi kan gå ud og markere, at vi er et hold og en klub, som man skal have respekt for, og vi skal gøre alt for at levere et ordentlig indtryk, som jeg også synes, at vi viste senest mod Horsens.
– Først og sidst bliver vi jo målt på resultater, og det var ikke godt nok mod Horsens, men undervejs var vi jo tilpas tæt på, at vi kunne og måske burde have vundet, så på indsatsen kan vi ikke pege fingre ad vores spillere, der viste en god trodsreaktion. Sådan skal det også være efter kampen på onsdag.
Bech kræver, at Esbjerg bliver bedre til at holde modstanderen væk fra mål, når det gælder det robuste og fysiske Randers-hold.
Læs også:Esbjerg-stopper efter nederlag: Det viser meget godt vores sæson
– Der bliver generelt scoret for mange mål imod os, så det skal vi forsøge at lukke ned for, og så er jeg sikker på, at vi i modsatte ende nok skal komme til chancer, som, vi også har vist, er muligt – dem skal vi så blive bedre til at omsætte til mål.
– Randers er et robust hold og gode i presset, og normalt spiller de med meget fysik i deres spil, hvilket ofte gør dem i stand til at kyse modstanderen. Det skal vi være opmærksomme på, så det ikke bliver tilfældet. Forskellen for os og Randers er, at de har chancen om at spille om europæiske pladser, mens vi måske kun bliver målt på moralen og ikke motivationen for decideret at opnå noget.
– Kampen er dog bestemt ikke uden betydning for os, og det skal spillerne vise, hvad enten de fortsat skal bære samme trøje næste sæson eller ej. Jeg forventer, at vi går ud og leverer alt den energi, der er til rådighed, så vi kan slutte sæsonen af med en god indsats.
Kampen fløjtes op klokken 18.00.
Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 31. spillerunde
Læs også:Medie: Talentfuld Esbjerg-spiller tæt på skifte til Premier League
Læs også:Randers-træner: Horsens gør nok arbejdet færdigt
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt
OPTAKT
AGF – Viborg FF
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
Froholdt med vild hæder i Portugal
Lewandowski forlader FC Barcelona
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
Salah sender særlig besked
Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
Nartey-scoring sikrer Champions League-plads
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
NYHEDER
Ny offensiv transfer i FCN?
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
EKSKLUSIVT
Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt
OPTAKT
FC København – Randers FC
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Manchester City vinder FA Cup
LIGE NU
