Bedst og værst: Simpelthen for ringe

Tipsbladet.dk zoomer ind på det dramatiske derby mellem FC København og Brøndby IF.



Tipsbladet.dk i Parken. 

FC København – Brøndby IF 4-2 (2-1)
Jonas Wind, 1-0 (12.)
Tobias Børkeeiet, 1-1 (26.)
David Khocholava, 2-1 (35.)
Sigurd Rosted, 2-2 (47.)
Jonas Wind, 3-2 (69.)
Pep Biel, 4-2 (81.)

Kampens bedste
FC København

Man kan ikke komme udenom Jonas Wind, der var dobbelt målscorer og spillede en nøglerolle i at sikre FC København sejren. Han dukkede op med et godt hovedstød efter et hjørnespark i første halvleg, og kort før slutfløjt sparkede han også sejrsmålet i kassen efter et velspillet angreb.  

Den dobbelte målskytte var ikke det eneste lyspunkt i FC Københavns offensiv, hvor Mohamed Daramy også brillerede på venstrekanten. Han gjorde dagen igennem livet surt for Kevin Mensah og Sigurd Rosted. 

Brøndby IF
Han blev kastet direkte ud på dybt vand og startede i et derby for Brøndby IF, men debutanten Kevin Tshiembe slap særdeles godt fra det. Han kom i vejen for en del ovre i sin side, hvor FC København meget sjældent kom frem til noget farligt. Den 24-årige forsvarsspiller lignede en spiller, der nok skal blive en vigtig for de blå-gules forsvar. Han så imidlertid ikke for godt ud ved den ene af FC Københavns scoringer, men set over hele kampen var han en af de bedre hos Brøndby IF.  

Kampens værste
Som nævnt havde Kevin Mensah og Sigurd Rosted det meget svært i den højre side af Brøndbys forsvar. Det var oftest her, at FC København spillede sig igennem, og de blev ofte sat af hurtige Mohamed Daramy og Victor Kristiansen. Det var blandt andet også fra den side, at opspillet til sejrsmålet  kom. Selvom Andreas Maxsø var tilbage, var der stadig nogle tydelige problemer defensivt hos de forsvarende danske mestre. 

Kampens detalje
Der var tilsyneladende ingen af de to mandskaber, der ville dække op, når det kom til dødbolde. Kampens fire mål blev i hvert fald scoret i forbindelse med hjørnespark, hvor opdækningen var et stykke under middel. Det kunne endda også være blevet til flere dødboldsmål, da Andreas Maxsø også var helt fri til et hovedstød i første halvleg, men han headede forbi. Der skal strammes op hos begge hold, for deres præstationer på det punkt var simpelthen for ringe.

Det er heller ikke hver dag, at man oplever en kamp med 12 tillægsminutter i første halvleg, men sådan var det til derbyet. Der var en god grund til det, efter at fans’ brug af pyroteknik og røgbomber få minutter inde i kampen fik opgøret afbrudt i godt og vel ti minutter.





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Lyngby må nøjes med uafgjort

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

De overvejer Christian Eriksen

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Raser: Det er latterligt!

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

LIVE: Slutfløjt i Parken

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’