Randers FC – AC Horsens 0-3 (0-1)
Jonas Thorsen, 0-1 (22.)
Jonas Thorsen, 0-2 (83.)
Hallur Hansson, 0-3 (85.)
Mathias Nielsen, rødt kort (89.)
Kampens bedste
Randers FC
Tosin Kehinde startede inde i stedet for Mathias Greve, og den unge kantspiller fik vist godt frem og var den bedste spiller på et ellers skuffende Randers-mandskab. Lejesvenden var pågående og viste sine dribleevner ofte, og Kehinde var oftest involveret, når Randers blev farlige. Nigerianeren fik vist, hvorfor Randers skal sikre ham på en permanent aftale.
AC Horsens
I store dele af opgøret måtte AC Horsens forsvare deres føring, og det lykkedes takket være blandt andre Alexander Ludwig. Stopperen var bomstærk i sit forsvarsspil, hvor han havde et hav af clearinger og vadnt størstedelen af sine luftdueller. Det var ikke ofte, at Randers’ angribere blev farlige, og det har Alexander Ludwig en stor aktie i.
Man kan heller ikke komme udenom Jonas Thorsen, der blev tomålsskytte, mens blot 16-årige Jeppe Kjær imponerede med et flot, flot indhop.
Kampens værste
Emil Riis blev belønnet med en ny kontrakt i løbet af ugen, men den talentfulde Randers-angriber kunne ikke fejre det med en sejr eller en god præstation. Han og angrebskollegaen Marvin Egho skuffede imod AC Horsens, hvor de næsten ikke lykkedes med noget.
Kampens detalje
Han belv Superligaens yngste spiller nogensinde, da han debuterede, og man kan ikke benægte at Jeppe Kjær besidder et stort talent. Den 16-årige midtbanespiller viste sig igen frem imod Randers med en flot aktion i forbindelse med 2-0-målet, hvor han afdriblede et par mand, før han sendte en skarp aflevering i dybden. Det var høj klasse af Jeppe Kjær, der også var lidt heldig med en assist til Horsens’ tredje mål.
Samtidig fik Randers FC også hyldet en af sine profiler. Til sommer skal Johnny Thomsen finde en ny arbejdsgiver efter otte år i Randers, da hans kontrakt ikke bliver forlænget, og i søndagens kamp sendte en gruppe fans en hyldest til Superliga-veteranen. På et medbragt banner stod der således skrevet ”Der er kun en Johnny Thomsen. Legende, 2012-2020”. Det var en fin gestus fra de randrusianske fans.
Dejlig hilsen til en af dansk fodbolds stille legender. #dererkunenjohnnythomsen pic.twitter.com/1C1IYT2nVf
— Morten Bruun (@Bruun6eren) June 28, 2020
Læs også:OB-talent døjer med skade: Håber at være klar efter sommerferien
Læs også:Troels Bech før skæbnekamp: Føler kæmpe, kæmpe revanchetørst
Læs også:Uheldig Hobro-spiller klar igen: Nu håber jeg bare, at det holder
LIVE
TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent
Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
NYHEDER
Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
LIVE
Superliga-LIVE: Dét betyder sejren for budgettet
TRANSFER
Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller
TOPNYHED
Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
NYHEDER
UEFA klar til at boykotte VM
Hylder FCK-spiller: ‘Har jeg ikke set mange gange’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
FANKLUBBEN
De kan få et kæmpe gennembrud i Lyngby Boldklub
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
NYHEDER
OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADETS DOM
Hvor er I vilde, AGF!
FANKLUBBEN
Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener
Stjerne på plads i Chelsea
TOPNYHED
OB-boss: Udfordringerne blev større end gevinsten
AVIS
De vil have Jelert
EKSKLUSIVT
Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
OB bekræfter: Thomas Thomasberg er ny træner
HELT VILDT
FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
MEDIE
