Bedst og værst: 17-årig back stjal rampelyset

Det blev til 1-1 mellem Lyngby og Sønderjyske i sidstnævntes sidste kamp i Superligaen i denne sæson. Tipsbladet.dk zoomer ind på kampen her.



Lyngby Boldklub – Sønderjyske 1-1 (0-1)
0-1 Peter Christiansen (25.)
1-1 Magnus Warming (54.)

Kampens bedste:

Lyngby Boldklub:
Der var liv i de to Lyngby-indskiftninger lige efter pausen i form af André Riel og Magnus Warming, som stod bag det udlignende og lidt spøjse mål efter en første halvleg, hvor Lyngby godt kunne ligne et hold, som havde tankerne på de to kommende playoff-opgør mod Hobro.

Derudover leverede den blot 17-årige Filip Panjeskovic en meget fin præstation som højreback for Lyngby, og det bliver meget interessant at følge med i, hvordan det kommer til at gå ham i fremtiden.

Sønderjyske:
Christian ‘Greko’ Jakobsen var en af de spillere, som gav den lidt ekstra for Sønderjyske i dagen kamp, som ikke havde den store betydning for sønderjyderne end at give et godt sidste indtryk i denne sæson, hvor de er holdt ude fra at spille Europa-playoff, da de vandt pokalturneringen. Han stod da også for en lækker hovedstøds-assist ved Sønderjyskes scoring. Endvidere må man ikke glemme målmand Mirkovic, som skal have ros for at nappe et straffespark tidligt i kampen.

Kampens værste: 
Det var ikke meget, vi fik at se fra Emil Nielsen, som stod for at brænde et straffespark i første halvleg, og blev senere taget ud. Derudover skal Pereira fra Sønderjyske også tænke sig om næste gang, han kaster sig hasarderet ned i en tackling i feltet, da det var ham, som lavede straffesparket.

Kampens detalje:
I Lyngby er der en række rutinerede spillere på holdet, men alligevel var det 19-årige Frederik Winther, som undervejs fik anførerbindet om armen.





LIVE

VM-LIVE: Slagter Fifa – ‘en katastrofe’

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Meldes tæt på storklub

Transferbombe på vej

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

De vil have Gaaei – her er prisen

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Markant ændring i Silkeborg



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

FCK-profil med hattrick i målfest

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Dansker skifter til tysk traditionsklub

FC København jagter Romane Amane

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Panama – England

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs