Bedst og værst: 17-årig back stjal rampelyset

Det blev til 1-1 mellem Lyngby og Sønderjyske i sidstnævntes sidste kamp i Superligaen i denne sæson. Tipsbladet.dk zoomer ind på kampen her.



Lyngby Boldklub – Sønderjyske 1-1 (0-1)
0-1 Peter Christiansen (25.)
1-1 Magnus Warming (54.)

Kampens bedste:

Lyngby Boldklub:
Der var liv i de to Lyngby-indskiftninger lige efter pausen i form af André Riel og Magnus Warming, som stod bag det udlignende og lidt spøjse mål efter en første halvleg, hvor Lyngby godt kunne ligne et hold, som havde tankerne på de to kommende playoff-opgør mod Hobro.

Derudover leverede den blot 17-årige Filip Panjeskovic en meget fin præstation som højreback for Lyngby, og det bliver meget interessant at følge med i, hvordan det kommer til at gå ham i fremtiden.

Sønderjyske:
Christian ‘Greko’ Jakobsen var en af de spillere, som gav den lidt ekstra for Sønderjyske i dagen kamp, som ikke havde den store betydning for sønderjyderne end at give et godt sidste indtryk i denne sæson, hvor de er holdt ude fra at spille Europa-playoff, da de vandt pokalturneringen. Han stod da også for en lækker hovedstøds-assist ved Sønderjyskes scoring. Endvidere må man ikke glemme målmand Mirkovic, som skal have ros for at nappe et straffespark tidligt i kampen.

Kampens værste: 
Det var ikke meget, vi fik at se fra Emil Nielsen, som stod for at brænde et straffespark i første halvleg, og blev senere taget ud. Derudover skal Pereira fra Sønderjyske også tænke sig om næste gang, han kaster sig hasarderet ned i en tackling i feltet, da det var ham, som lavede straffesparket.

Kampens detalje:
I Lyngby er der en række rutinerede spillere på holdet, men alligevel var det 19-årige Frederik Winther, som undervejs fik anførerbindet om armen.





TransferLIVE: OB bekræfter




LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

De er enige med Mathias Jensen

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Forbereder bud på 970 mio.

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Ny bejler til dansk guldfugl

Skylder FC København penge – straffes hårdt

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Skotland – Brasilien

VM i tal: Så vildt har det været

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

Til lægetjek i Superliga-klub

FC Barcelona køber VM-angriber

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

Curaçao – Elfenbenskysten



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Chokskifte på vej?

Marokko – Haiti