Bedst og værst: Brøndby er sikret mange millioner

Vi er klar med bedst og værst fra opgøret på Brøndby Stadion mellem Brøndby IF og AGF.



Brøndby IF – AGF 1-1 (1-0):
Marko Divkovic 1-0 (24.)
Albert Grønbæk 1-1 (52.)

Kampens bedste
Brøndby IF
Anis Ben Slimane var specielt i første halvleg kampens helt store oplevelse på Brøndby Stadion. Både fysisk og med teknisk overlegenhed dikterede han spillet på midtbanen. Flere gange fik han med små fodrul retvendt sig selv og dermed skabt problemer for AGF. Han stod også for en flot tempereret assist til Marko Divkovic, der scorede kampens første mål efter knap 25 minutter. Den tunesiske landsholdsspiller er blot 20 år gammel, og fortsætter han sin positive udvikling, så er Brøndby IF sikret mange millioner i et af de kommende transfervinduer. Med 25 minutter igen vendte han også på en tallerken i AGF-feltet, hvor kun en flot redning af Jesper Hansen gjorde, at han ikke blev matchvinder.

AGF
Ligesom Anis Ben Slimane dominerede Brøndby-midtbanen, så gjorde Albert Grønbæk det samme hos gæsterne. Han var ganske vist uheldigt impliceret i Yann Aurel Bissecks annullerede scoring i første halvleg, men derudover så leverede han en pragtpræstation på midtbanen. Han fik udlignet i anden halvleg på en svær teknisk afslutning bagerst i Brøndbys straffesparksfelt. Flere gange var han også igangsætteren hos AGF med sit gode afleveringsspil samt en uudtømmelig motor, der sikrede, at han hele tiden var undervejs på Brøndby Stadion.

Kampens værste
Kanterne hos Brøndby IF var uden kvalitet i både deres indlægsspil og offensive beslutninger. Kevin Mensah manglede på venstre wing back, da han sidder ude med en knæskade resten af sæsonen. Derfor var Blas Riveros tilvagt startopstillingen i venstre side, mens Andreas Bruus lå til højre. Specielt Andreas Bruus kom på vanlig vis buldrende, men de mange indlægsmuligheder udmyntede sig sjældent i farlige situationer. Alt for mange gange ramte kuglen ikke en mand i gult, ligesom Blas Riveros udemærkede skudforsøg i anden halvleg strøg langt forbi Jesper Hansen i AGF-buret. I det hele taget havde Riveros en hård eftermiddag på Brøndby Stadion i hans forårsdebut.

Kampens detalje
Ved stillingen 1-1 fik Mustapha Bundu overløbet Sigurd Rosted i højre forsvarsside efter en flot aflevering af Kurminowski. Med direkte kurs mod Brøndby-buret sendte Bundu bolden på tværs, men den ramte istedet en Brøndby-spiller, som sendte Mads Hermansen ud i en vild parade. Med det yderste af fingerspidserne fik han afværget kuglen, som senere blev ekspederet ud af kommunen på Brøndbys mållinje.







LIVE

LIVE: Officielt: Midtjylland forlænger med profil

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen

‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Sænker prisen mod Midtjylland

10 spillere nægtet indrejse til USA

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen

Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

David Nielsen har sagt op

Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’

Giver to spillere livstidskarantæne

Her kan du se Galatasaray mod Liverpool

Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

I forhandlinger med Nartey

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser

Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt

23 røde kort i vanvidskamp

Brian Riemer giver klar besked

Han bliver midlertidig træner i AC Horsens

Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt

FC København skriver kontrakt med juvel

‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’

Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona

Vil have ham væk fra FC København



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

AGF tager pis på FC Midtjylland

Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade

FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller

Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt

‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’

Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’

Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud

Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud

Krig komplicerer Iraks VM-jagt

Italiensk Zlatan kan zappe Bayern

Betyder det David Nielsen-fyring?

Real Madrid – Manchester City

Mileta Rajovic i stor optur

Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt

Paris Saint-Germain – Chelsea

Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg

Newcastle – Barcelona

Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her

Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job

Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’

Monstertransfer? Melder om ‘done deal’