Bedst og værst: Den gule farve er som kryptonit for FC Midtjylland

Det blev til 0-0 mellem FC Midtjylland og Brøndby torsdag aften. Tipsbladet.dk zoomer ind på opgøret her.



FC Midtjylland – Brøndby IF 0-0 (0-0)

Kampens bedste:

Læs også:LIVE: Sådan gik det da FC Midtjylland mødte Brøndby

FC Midtjylland:
Først og fremmest var det imponerede, at midtjyderne kunne holde Brøndby nede på blot to afslutninger alt i alt i kampen, som det var tilfældet. Her spiller Erik Sviatchenko sammen med makkeren Alexander Scholz en stor rolle, hvor de er gode til at lukke ned for et ellers blegt Brøndby-angreb. Offensivt var Anders Dreyer den støste trussel, og han havde da også et skud på stolpen i slutningen af kampen.

Brøndby IF:
Mens BIF-offensiven havde svært ved at sætte ting sammen, så leverede Andreas Maxsø en rigtig god præstation i Brøndby-forsvaret, hvor der var nok at se til. Det var desuden en dag, hvor profiler som Hermannsson og Jung var ude med karantæner, så der var endnu mere ansvar på skuldrene af den danske midterforsvarer, som i denne sæson ofte er blevet sat op mod FCM’s forsvarsmakkerpar, Scholz og Sviatchenko. Dem var han uden tvivl på omgangshøjde med i dag.

Læs også:Jesper Lindstrøm: Jeg forstår godt, hvis Arsenal kigger på Slimane

Kampens værste:
Sory Kaba havde det ikke nemt mod AaB i FC Midtjyllands kamp i weekenden, og det blev ikke bedre mod Brøndby. Angriberen har ellers en fysik, som de fleste kun man drømme om, men han får sjældent sat det sammen til en mere fuldendt pakke. Det ville være anderledes, hvis der var mere forudseenhed og koncentration, men det kan han selvfølgelig lære. Det var derfor ikke overraskende, da Brian Priske skiftede ham ud efter en times tid.

Kampens detalje:
FC Midtjylland lagde ud med at tabe 0-1 til AC Horsens på hjemmebane efter coronapausen, og nu blev det til 0-0 mod Brøndby. Begge FCM-modstandere spiller i gult, og det må åbenbart være en slags kryptonit for Midtjylland, som tidligere på sæsonen også har smidt point til Hobro, som også spiller i gult.

Læs også:FCM-talent hylder trænerstaben: Har gjort mig til et defensivt monster
Læs også:Brøndby-træner vil se mod: Vi skal tage flere chancer
Læs også:FCM-back: Min og klubbens plan er, at jeg skal videre på et tidspunkt




Sender stikpille til FC København-flop




LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Amir Richardson scorer kassen i FC København



Kæmpekøb retur til FC København?

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget

Sønderjyske – Brøndby IF

Bayern München laver vildt comeback

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Han er færdig i Brøndby

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Viborg FF – FC Nordsjælland

Spår stor transferaktivitet i FC København

FC Fredericia – OB

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Oddset styrtdykker

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Flere problemer – FCK jagter ny keeper



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen