• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Victor Risager

FCM-talent hylder trænerstaben: Har gjort mig til et defensivt monster

Foto: Jan Christensen/Getty Images

Jens-Lys Cajuste har imponeret på det seneste, og det skyldes blandt andet trænerne i FC Midtjylland.

Af Victor Risager

To kampe i Superligaen og én pokalkamp.

Det er, hvad det blev til i sidste sæson for Jens-Lys Cajuste i FC Midtjylland, men i denne sæson har svensk-amerikaneren fået markant mere spilletid på Superliga-topholdet. Og til Herning Folkeblad fortæller Cajuste, at det skyldes en hel del arbejde på de midtjyske træningsbanerne.

Læs også:Silkeborg-angriber vil satses på: Ikke i tvivl om, jeg laver 18 mål næste år

Først og fremmest har den 20-årige midtbanespiller fået flere kilo på kroppen, men også cheftræner Brian Priske og assistenttræner Kristian Bach Bak også spillet en stor rolle.

- Priske og Bach Bak har hjulpet mig så̊ meget fra første dag, jeg kom her. Priske har mest været på det offensive, mens Bak har gjort mig til et defensivt monster, siger Jens-Lys Cajuste til Herning Folkeblad.

Læs også:Optakt: AaB - FC Nordsjælland

I FC Midtjylland er der hård konkurrence om pladserne på midtbanen, men i de to seneste kampe har Jens-Lys Cajuste og Frank Onyeka dannet midtbaneduo, mens Evander og Mikael Anderson har spillet ”10’er”.

I alt har Jens-Lys Cajuste spillet 20 kampe for FC Midtjylland i denne sæson. Han har scoret ét mål.

Den 20-årige midtbanespiller kom til FC Midtjylland fra Örgryte IS i den næstbedste svenske række, Superettan, i sommeren 2018. 

Læs også:Optakt: AC Horsens - Randers FC

Læs også:Solbakken regner med tomålshelten til søndagens derby

Læs også:FCN-træner efter nederlag i Aarhus: Det var drenge mod mænd