Kampfakta:
Kampstart: Lørdag klokken 18.00
Slutspil: Mesterskabsspillet
Spillested: Aalborg Portland Park
Dommer: Jens Maae
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #aabfcn #sldk
Holdnyt:
AaB:
De er 13 point efter AGF på tredjepladsen i Superligaen, så det er svært at se AaB nå i Europa via ligaen. I stedet er alle Jacob Friis’ æg i pokalfinale-kurven.
Men spillerne skal stadig holdes friske, og klubben kan også bruge mesterskabsspillet til at udvikle nogle af de spændende talenter, de har.
Lucas Andersen blev udskiftet i pausen af 0-2 nederlaget mod FCK, og han virker ikke til at være helt fit. Derfor vil AaB sikkert også passe på ham med pokalfinalen mod SønderjyskE in mente.
Desværre for AaB gik både Jacob Rinne og Magnus Christensen i stykker mod FCK senest, og begge kan ende med at misse noget tid.
Ude senest var Rasmus Thelander og Frederik Børsting, der dog begge er tilbage på træningsbanen og tilbage i truppen. Kasper Kusk sad over mod FCK på grund af en familieforøgelse, og det gør han igen.
FC Nordsjælland:
De havde håbet på at kunne spille med om bronzen i Superligaen, men for tredje gang i tre kampe denne sæson tabte FC Nordsjælland til AGF, og Fleming Pedersens mandskab må sande, at aarhusianerne i år er en kende bedre.
Læs også:Brøndby-træner vil se mod: Vi skal tage flere chancer
Derfor handler det for FC Nordsjælland om at spille noget positiv fodbold samt at få udviklet nogle af de mange unge spillere, man har i truppen.
Ivan Mesik har gjort det godt som venstre back og holdt senest Ulrik Yttergård Jenssen på bænken, og det er meget muligt, han får en ny chance fra start.
FC Nordsjælland er fortsat uden Jonathan Amon. Til gengæld vender Mohammed Kudus tilbage efter at have overstået karantæne.
Karantæner:
AaB: Ingen
FC Nordsjælland: Ingen
Bud på startopstillinger:
AaB (4-3-3): Hansen – Pallesen, Okore, Ross, Ahlmann – Fossum, Kakeeto, Olsen – Andersen, van Weert, Klitten
FC Nordsjælland (4-3-3): Vindahl – Døhr Thychosen, Hansen, Mumin, Mesik – Rygaard, Kofod, Diomande – Kudus, Damsgaard, Sulemana
Profilen:
Jores Okore står over for sin tidligere klub FC Nordsjælland. Det var her, at den tidligere landsholdsspiller fik sit store gennembrud, der var med til at give ham muligheden i Premier League hos Aston Villa.
Læs også:Medie: FCN-keeper er på blokken i Ligue 2-klub
Vidste du, at..:
Med otte runder igen af Superligaen kan hverken AaB eller FC Nordsjælland på papiret vinde Superligaen. Begge mandskaber er mere end de 24 point, der er tilbage at spille om, efter topholdet FC Midtjylland.
Dom:
Det bliver en udviklingskamp, hvor begge trænere håber på at se mere fra deres hold, end man så senest. For hjemmeholdets vedkommende kommer opgøret mod FCN til at handle om at finde noget godt spil og nogle gode tegn frem før pokalfinalen om et par uger, samtidig skal man sikre sig, at man ikke satser med spillere, der har småskader.
For FCN handler det om erfaring til mange af de unge og spændende spillere, man har i truppen, og så vil man også gerne vise, at man er bedre end det ene point, de første par runder i mesterskabsspillet har kastet af sig.
Bredden i AaB-truppen er ikke så stor, og samtidig kan Lucas Andersen være ude. Vi tror, at FC Nordsjælland er en tand for stærk for Aalborg-klubben.
2-1 til FCN.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:Spilforslag til Superliga: FC Midtjylland klemmer Brøndby
Læs også:NordicBet Ligaen domineres af jyske hold: Vi har en stor talentmasse
Læs også:FCN-træner efter nederlag i Aarhus: Det var drenge mod mænd
TOPNYHED
Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show
TOPNYHED
Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på
TOPNYHED
Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’
TOPNYHED
Tysk medie fælder hård Eriksen-dom
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú
TOPNYHED
Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp
NYHEDER
Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse
OPTAKT
Randers FC – AGF
TRANSFER
Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte
NYHEDER
Kæmpe triumf for Frank
NYHEDER
Drømmekamp for Roony Bardghji i drama
TOPNYHED
Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr
TOPNYHED
Ny assistenttræner på vej til AGF?
NYHEDER
Jesper Sørensen og co. taber til Messi
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Sydkorea
EKSKLUSIVT
Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’
TOPNYHED
Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten
EKSKLUSIVT
Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse
NYHEDER
Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA
AVIS
De er klar til at købe Mohamed Salah
TOPNYHED
Flere danske klubber ville have Nathan Trott
NYHEDER
Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’
INTERVIEW
Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’
KOMMENTAR
Fortjent, Franculino – skift til denne klub!
TOPNYHED
Voldsomt imponeret af Superliga-træner
LIGE NU
Brian Riemer jubler: Vi SKAL med
HELT VILDT
FCM-duo sætter vanvittig rekord
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
NYHEDER
Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’
NYHEDER
Ny Liverpool-nedtur
TOPNYHED
Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring
TOPNYHED
Vender tilbage til Randers – men skal væk igen
NYHEDER
Dansk bomber i tårevædet afsked
TOPNYHED
Saver United-stjerne over
NYHEDER
Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen
NYHEDER
Skidt melding: Brøndby-stjerne syg
TOPNYHED
Stor derby-bøde til FC København
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’
TIPSBLADET SPECIAL
Slår AGF-darling: FCM-stjerne er Efterårets Profil
OPTAKT
FC Nordsjælland – Silkeborg IF
NYHEDER
Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag
TOPNYHED
Danskerscoringerne væltede ind
NYHEDER
‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’
MEDIE
Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul
INTERVIEW
FC København-stjerne spiller kamp 23. december
NYHEDER
Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Milano
TOPNYHED
Får Anis Ben Slimane en ny chance?
STORT INTERVIEW
FCM-sportschef: Ja, vi har taget særlige hensyn
HELT VILDT
