Bedst og værst: Der var med-Wind i Parken

FC København snuppede en sejr på 4-2 over Lyngby i Parken. Tipsbladet.dk kigger nærmere på opgøret her.



FC København – Lyngby Boldklub 4-2 (2-0)
1-0 Jonas Wind (42.)
2-0 Selvmål (44.)
2-1 Lasse Fosgaard (50.)
2-2 Victor Torp (54.)
3-2 Jonas Wind (56.)
4-2 Kamil Wilczek (60.)

Kampens bedste:

Læs også:Forbløffelse i Belgien: Thorup-skifte til FCK lyder underligt

FC København:
Jonas Wind havde sig en kamp, hvor han havde godt med medvind. Blandt andet havde han sidste berøring på scoringen til 3-2, da Boilesen sparkede bolden mod mål og ramte en liggende Wind, inden bolden gik i mål. Derfor fik den unge FCK-angriber givetvis det billigste mål i sin karriere. Udover det så var han meget stærk i både opspillet og foran mål, hvor han også scorede et helt reelt et af slagsen efter en dødbold i slutningen af første halvleg. Endvidere havde Rasmus Falk også en rigtig god dag på midtbanen, og så kunne han notere sig for to assister, som selvfølgelig ikke går ubemærket hen.

Lyngby Boldklub:
Lasse Fosgaard gik forrest i Lyngbys meget effektive periode i begyndelsen af anden halvleg, hvor han både stod for et mål og et oplæg, som virkede til at være et startskud til en svær FCK-halvleg. I stedet gik det den anden vej, og det er Lyngbys lod for tiden. Desuden var Brian Hamalainen også godt kørende på sin position på venstreback, hvor han både arbejdede godt defensivt og leverede fine indlæg til de forreste holdkammerater på banen, ligesom det kunne mærkes, da Victor Torp blev skiftet ud.

Læs også:Genk bekræfter: Vi taler med FCK om Thorup

Kampens værste:
Det er ikke til at sige, hvorvidt Carlos Zeca lige kom til at slukke for kontakten oppe i hovedet mellem 69. og 72. minut i kampen, hvor han fik samlet to gule kort til sig. Det virkede ikke så begavet af FCK-anføreren, som nu har karantæne i klubbens kommende opgør mod FC Midtjylland.

Kampens detalje:
Det var ren skønhed, da FC København scorede målet til 4-2, hvor Mathias ‘Zanka’ Jørgensen lagde en bold ind i feltet til Rasmus Falk, som i stedet for at sparke selv, lagde den til rette for Kamil Wilczek, som scorede. Desuden var det bemærkelsesværdigt, at de seks mål blev scoret indenfor 18 minutter af kampen. 

Læs også:Medie: Jess Thorup ny FCK-træner
Læs også:Riddersholm om FCK-job: Har uden tvivl evnerne
Læs også:LIVE: Målfesten i Parken har nu også fået et rødt kort




– Der er hævntørst hos Brøndbys fans




AaB Superligaen Aalborg, Denmark. 11th Apr, 2025. Superligakampen mellem AaB og Lyngby Boldklub paa Aalborg Portland Park fredag den 11. april 2025. Credit: Ritzau/Alamy Live News LIVE

LIVE: AaB ydmyget i 1. Division – se målene her

Monstersalg: FC København-boss jubler

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Barcelona – Real Madrid

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?

FC København sælger Nathan Trott

Køber snart Brøndby-angriber

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF

Medie: Køber Højlund for 330 millioner



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub