Viborg FF – FC København 0-1 (0-1)
0-1 Denis Vavro (30.)
0-2 Nicolai Jørgensen (90+2.)
Kampens bedste:
Viborg FF:
Der var faktisk en del spillere, som kom med gode inputs i kampen, og en af dem var Tobias Bech, som bidrog med meget offensivt. Han har også en god evne til at komme til giftige situationer, som dog ikke bar frugt denne gang.
Længere tilbage på banen var Jeppe Grønning en klar årsag til, at FCK’erne ikke havde så meget, da han var god til at gå forrest i kampen inde på midten mod folk som Pep Biel, hvor han kom bedst fra det – og først til sidst fik FCK lukket kampen på et kontrastød.
FC København:
Hvis det ikke havde været for Denis Vavros drøn af et frispark i første halvleg, så er det svært at forestille sig, hvordan det var gået resten af kampen, da københavnerne generelt havde svært ved at få åbnet op for VFF-defensiven. Men de havde altså Vavro med sig, og han har bestemt ikke glemt, hvordan man hamrer et frispark i kassen.
Derudover står han også for at være en sikker sidste skanse og en gut, som FCK kan regne med i det opbyggende spil. Indtil videre kan den januar-handel godt ligne noget, som kan blive meget afgørende i toppen af ligaen. Derudover var Paul Mukairu også et godt krydderi på kampen. Det betyder nok også noget for indskiftede Jørgensen at få scoret først mål efter sin hjemkomst.
Kampens værste:
Der var egentlig ingen, der direkte faldt igennem og aldrig bør udtages igen. Dog var det aldrig rigtig Justin Lonwijks dag, som også blev skiftet ud undervejs i midten af anden halvleg. Det så særlig i første halvleg ud til, at han havde lidt for meget at se til på midtbanen.
Kampens detalje:
Vavros mål er allerede nævnt, og derfor må kampens detalje – som man godt kan komme til at huske den for – den markering, som holdene lavede til Ukraine. Der var desuden også åbnet op for gratis adgang til ukrainere til opgøret.
LIVE
VM-LIVE: Svensk chok
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
NYHEDER
Chok: Uruguay færdige ved VM
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Her er Tysklands vej til VM-finalen
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
NYHEDER
Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM
