Vejle Boldklub – Viborg FF 2-2 (1-1)
Allan Sousa 1-0 (4.)
Jakob Bonde 1-1 (17.)
Arbnor Mucolli 2-1 (49.)
Justin Lonwijk 2-2 (98.)
Kampens bedste:
Vejle Boldklub:
Arbnor Mucolli var en oplevelse at følge i store dele af kampen mod Viborg. Den offensive Vejle-stjerne var en trussel med sine små driblinger samt evnen til at finde de rigtige rum på modstanderens banehalvdel. Han krydrede sin flotte indsats med et mål i begyndelsen af anden halvleg.
Viborg FF:
Christian Sørensen spiller ikke mange dårlige kampe for Viborg, og han gjorde det heller ikke mandag aften. Venstre backen bidrog som altid med en masse farlige dødbolde, mens den defensive indsats helt klart var godkendt. Derudover havde han et formidabelt frispark i slutningen af første halvleg, som tog overliggeren – direkte uheldigt! Det skal dog ligeledes nævnes, at Christian Sørensen havde en stor chance efter cirka 80 minutter, som han burde have omsat til mål. Afsluttende fremtvang han et straffespark i overtiden, som endte med at sikre Viborg 2-2.
Kampens værste:
Det var meget ubehagelige billeder, vi var vidne til i første halvleg, da Denis Kollinger og Jerome Opoku smadrede hovederne sammen. De to Vejle-spillere så slet ikke hinanden, og de blev begge to sendt til tælling i græsset. Daniel Ortved, som kommenterede kampen for TV3 Sport, sagde, at han kunne høre det grimme sammenstød fra sin plads på Vejle Stadion. Kollinger og Opoku modtog behandling, men de kunne heldigvis fortsætte kampen begge to.
Kampens detalje:
To straffespark i samme fodboldkamp er bestemt ikke hverdagskost. Og to i løbet af 15 minutter er en decideret sjældenhed. Men det var alligevel, hvad der skete i Vejle mandag aften. Først lavede Jeppe Grønning et straffespark, som Allan Sousa scorede på efter fire minutter, og derefter lavede Denis Kollinger noget kriminelt i feltet, som Jakob Bonde omsatte til mål efter 17 minutter. Det ser vi altså meget sjældent! Og så blev det endnu vildere, da straffespark nummer tre blev dømt i kampens tillægstid.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TRANSFER
Spændende melding
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
NYHEDER
Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
OPTAKT
Brasilien – Japan
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
