Bedst og værst: Det var et gyldent indhop

Tipsbladet.dk zoomer ind på opgøret mellem OB og Vejle Boldklub.



OB – Vejle Boldklub 2-1 (0-0)
1-0 Sander Svendsen (49.)
1-1 Tobias Mølgaard (70.)
2-1 Sander Svendsen (90.)

Kampens bedste:

OB:
Det var ikke ligefrem nogen prangende indsats, OB leverede på hjemmebanen mod et af rækkens bundhold. Det var dog tydeligt at se, at Issam Jebali forsøgte at gøre en forskel, og det blev da også til et par fine aktioner. Slutproduktet kom ikke på, men det var en fornuftig præstation af kantspilleren.

Kampens bedste OB-spiller er der dog ingen tvivl om, at Sander Svendsen var, selvom han kun spillede de sidste 45 minutter. Det tog nordmanden blot fire minutter at score kampens første mål, og han blev sågar også helten til sidst med et forrygende hug fra distancen. Næsten ene mand fik han mere eller mindre sikret OB overlevelse, og det er langt fra utænkeligt, at han bliver belønnet med en plads i startopstillingen mod Viborg på søndag.

Vejle Boldklub:
2022 har indtil videre været et godt år for Arbnor Mucolli, og de flotte takter fortsatte på Fyn. Især inden pausen var Mucolli iøjnefaldende, og hjemmeholdets højreside havde svært ved at håndtere Vejle-profilen. Det var ofte igennem Mucolli, Vejle blev farlige, og kan han spille videre på samme niveau resten af sæsonen, har klubben fra Nørreskoven fornuftige muligheder for at overleve.

Kampens værste:
Hvis Mads Frøkjær-Jensen gerne vil glemme torsdagens kamp hurtigst muligt, forstår man ham godt. Han lykkedes ikke rigtigt med sine offensive aktioner, men endte ofte med at tage farten ud af OB’s angreb. Uden bold savnede man desuden en større arbejdsindsats. Andreas Alm pillede ham ud allerede i pausen.

Kampens detalje:
Alexander Brunst har haft sine svipsere i sæsonens løb, men man må give tyskeren, at han har nogle stærke reflekser. I begyndelsen af opgøret holdt han OB fra at komme på 1-0, da han kom lynhurtigt ned til en afslutning fra Issam Jebali, der vendte flot i Vejle-feltet og afsluttede tæt under mål.







LIVE

VM-LIVE: Surt show

Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

Kryptisk transfermelding

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Han er ny assistenttræner i Brøndby



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Hård dom over Kvistgaarden

FC København-farvel rykker nærmere

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Superliga-klub tæt på FCK’er

Afviste Premier League-klubber

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Holland – Marokko

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Frankrig – Sverige