Bedst og værst: Det var uintelligent

Tipsbladet ser nærmere på det netop færdigspillet Superliga-opgør på Vestegnen mellem Brøndby og Sønderjyske.



Brøndby – Sønderjyske 1-0 (1-0) 
Henrik Heggheim 1-0 (25.) 

Kampens bedste: 
Brøndby: 
Der var ingen af Brøndby-spilleren, som var virkelig gode. Der var heller ingen, som var virkelig ringe. Kampens bedste får Henrik Heggheim. Matchvinderen scorede det vigtige mål, som sender Brøndby op på siden af FC Midtjylland i Superligaen, mens han ligeledes var god og rolig på bolden. Derudover havde Sønderjyskes offensive spillere svært ved at komme forbi nordmanden i duellerne. 

Sønderjyske: 
Det var ikke nemt at være Sønderjyske-spiller på Vestegnen. Og slet ikke efter det røde kort til Nicolaj Thomsen. Men Marc Dal Hende var et lyspunkt på sin venstre back, hvor han vandt de fleste af sine dueller og viste masser af rutine i en svær kamp for det nedrykningstruede mandskab fra Haderslev. 

Kampens værste: 
Det er ikke utænkeligt, at Nicolaj Thomsen var overtændt på Brøndby Stadion mandag aften. Den tidligere FC København-midtbanespiller blev således sendt i bad efter 38 minutter efter to gule kort. Og i begge tilfælde tog dommeren den rigtige beslutning ved at tage kortet op af lommen. Det andet gule kort var uintelligent samt unødvendigt. Det er helt sikkert en halvleg, som Nicolaj Thomsen gerne vil glemme. 

Kampens detalje: 
Det var smart af Sigurd Rosted, da han forlængede et hjørnespark videre ind i panden på Henrik Heggheim i første halvleg. Det sendte Brøndby på 1-0. Det er muligt, at der var tale om en indøvet kombination, men mange spillere havde alligevel forsøgt lykken selv ved at styre kuglen mod kassen. Men Sigurd Rosted gjorde chancen endnu større, og det skal han have kampens detalje for. Flot aktion! 







► LIVE

LIVE: FCK uden to profiler mod Braga

‘Hjerteskærende – han er en skygge af sig selv’

– Så er han nok færdig Manchester United!

Brøndby blandt verdens mest intense hold

Revser AGF: ‘Det er bare dårlig research’

‘Han har altid været et problem for Portugal’

Får lang karantæne



INTERVIEW ►

Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’

Dansk cheftræner går viralt: ‘Mand jer f*****g op’

‘Ny nedtur’: Dario Osorio stjæler overskrifter

Sådan ventes Man Utd at straffe Lisandro Martinez

Manchester City får bank af PSG

IFR-leder: Her falder Man City-straffen



EKSKLUSIVT ►

Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø

‘De har Superligaens dårligste målmænd’

Superliga-profil spår dansk Europa-nedtur

Gent-topscorer bliver ikke klar til AGF-brag

Isaksen afslører glippet skifte: ‘Havde sagt ja’

Vild kamp af Liverpool-indkøb

Forsøgte at ophæve FCK-kontrakt: ‘Jeg var skuffet’

Erkender: En af dem, der skylder FCK 250 mio. kr.

Han ligner en af de bedste spillere i Skandinavien



TRANSFER ►

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

I dialog med dansk stjerne? ‘Det er faktum’

– Helt særlig situation med Dolberg

Flere stjerner utilfredse med Man Utd-ledelse

Boilesen revser SL-hold: ‘Langt fra værdigt’

Skiftede fra FCK til BIF – peger på ‘vild’ forskel

Perez i kæmpe fadæse? ‘Det skulle ikke ud’

Her kan du se Bodø/Glimt mod Borussia Dortmund

Her kan du se LASK mod Liverpool

Lynscoring grundlægger ny Man Utd-nedtur

Bombe i Parken: Et klart signal, siger ekspert

Denne klub bejler til Thomas Frank