AaB – Brøndby IF 2-0 (1-0)
1-0 Frederik Børsting (40.)
2-0 Patrick Olsen (69.)
Kampens bedste
AaB:
De kunne ikke være sig selv bekendt i pokalfinalen i midtugen, men det kunne AaB så sandelig søndag aften mod Brøndby. Gæsterne var rigtig nok i gavehumør, men mange af fejlene blev også fremprovokeret af et nøje forberedt AaB-pres, der konsekvent satte de tre forreste til at stresse Brøndbys trebackkæde i opbygningsspillet. En ros skal derfor lyde til cheftræner Jacob Friis for det flotte oplæg og for at skifte ud blandt de startende elleve fra pokalfinalen.
På banen kan flere af AaB-spillerne fremhæves. Særligt Iver Fossum, Robert Kakeeto og Patrick Olsen styrede midtbanen sublimt og spillede alle tre stærkt. Sidstnævnte bør dog især fremhæves. Olsen var en sand fornøjelse og kronede også sin præstation med scoringen til 2-0.
Brøndby IF:
Det blev bedre i den sidste halve time for Brøndby, men inden da var det decideret ringe. Brøndby lavede alt for mange individuelle og dumme fejl, og det var over hele banen. Der var derfor heller ikke mange, der gjorde sig særlig godt bemærket i Aalborg. Skal man nævne én kunne det dog være angriber Mikael Uhre, der viste en god indstilling og – som en af de få – flere gange formåede at true AaB-defensiven, inden at han humpende måtte lade sig udskifte. Indskiftede Andreas Bruus gjorde også fin figur.
Kampens værste
Efter AGF’s nederlag til AaB i sidste runde kunne Brøndby søndag sætte jagten ind på Superligaens tredjeplads i Aalborg. Derfor må cheftræner Niels Frederiksen også være ekstra skuffet over Brøndbys rædderlige præstation, der særligt i første halvleg bød på et hav af fejl og gaver til AaB-offensiven. Unge Morten Frendrup havde det særligt svært på midtbanen og blev også taget ud i pausen, men prisen går til situationen ved AaB’s føringsmål, hvor Frederik Børsting udnyttede en af de mange fejl til at bringe hjemmeholdet i front. Jens Martin Gammelby spillede uden grund en presset bold tilbage til målmand Marvin Schwäbe i en opspilsituation, inden at tyskeren selv gjorde ondt værre ved at miste bolden til Børsting, der derefter kunne trille bolden ind i et i tomt mål.
Kampens detalje
Der udspillede sig bemærkelsesværdige scener, da spillet efter kun 15 minutter måtte afbrydes i Aalborg på grund af noget så sjældent som en skade til dommeren. Dommer Anders Poulsen løb simpelthen direkte i omklædningen med ordene “Jeg er gået i stykker”, og så måtte fjerdedeommer Jakob Kehlet varme op. Det betød et par minutters pause i Aalborg, inden at spillet kunne genoptages.
LIGE NU
Superliga-kommentator stopper på Viaplay
TOPNYHED
Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie
TOPNYHED
På vej til Brøndby? Helt vild årsløn
TOPNYHED
Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’
TOPNYHED
Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland
TRANSFER
FC Midtjylland henter Enzo Beck
Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
TRANSFER
Jagtede Brøndby-spiller: ‘De havde dybere lommer’
TOPNYHED
Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’
TRANSFER
– Lange forhandlinger med FC København
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
NYHEDER
Brentford har gjort det igen
INTERVIEW
Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub
LIGE NU
Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis
Mulig ny Brøndby-stjerne ydmygede United
EKSKLUSIVT
Afsløring: Westergaard har skiftet klub
TRANSFER
Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber
NYHEDER
Ousmane Sow: Derfor tager jeg til Brøndby
MEDIE
Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne
AVIS
Superliga-klub tæt på salg til Japan
TRANSFER
City betaler 560 millioner for ny stjerne
TRANSFER
Superliga-klub i forhandlinger om salg
MEDIE
Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby tester Emmanuel Dennis af
EKSKLUSIVT
Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Brøndbys plan med Tonni Adamsen
TOPNYHED
Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK
TRANSFER
Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’
TOPNYHED
Slagter United: ‘Det er pinligt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Gülstorff stopper i norsk klub
MEDIE
Storklub vil have Filip Jörgensen
EKSKLUSIVT
Bekræfter: FC København får svar meget snart
MEDIE
Husker du Mini-Ronaldinho? – På vej til denne klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aston Villa-talent spøger i Superligaen
EKSKLUSIVT
Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’
NYHEDER
Arsenal og Liverpool delte i ørkenvandring
DAGENS SPILFORSLAG
Dronningens Don Quixote får tæv på Tenerife
NYHEDER
Real Madrid satte Atlético på plads
TOPNYHED
Schmedes roser ny transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller
TRANSFER
Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet
TOPNYHED
– Så kan det ikke være et svært valg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad
MEDIE
Storklub vil købe Tochi Chukwuani
Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’
Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse
EKSKLUSIVT
