Bedst og værst: Dommerskade og Brøndby-spillere i gavehumør

Vi har zoomet ind på kampen mellem AaB og Brøndby IF.



AaB – Brøndby IF 2-0 (1-0)
1-0 Frederik Børsting (40.)
2-0 Patrick Olsen (69.)

Kampens bedste
AaB:
De kunne ikke være sig selv bekendt i pokalfinalen i midtugen, men det kunne AaB så sandelig søndag aften mod Brøndby. Gæsterne var rigtig nok i gavehumør, men mange af fejlene blev også fremprovokeret af et nøje forberedt AaB-pres, der konsekvent satte de tre forreste til at stresse Brøndbys trebackkæde i opbygningsspillet. En ros skal derfor lyde til cheftræner Jacob Friis for det flotte oplæg og for at skifte ud blandt de startende elleve fra pokalfinalen.

På banen kan flere af AaB-spillerne fremhæves. Særligt Iver Fossum, Robert Kakeeto og Patrick Olsen styrede midtbanen sublimt og spillede alle tre stærkt. Sidstnævnte bør dog især fremhæves. Olsen var en sand fornøjelse og kronede også sin præstation med scoringen til 2-0.

Brøndby IF:
Det blev bedre i den sidste halve time for Brøndby, men inden da var det decideret ringe. Brøndby lavede alt for mange individuelle og dumme fejl, og det var over hele banen. Der var derfor heller ikke mange, der gjorde sig særlig godt bemærket i Aalborg. Skal man nævne én kunne det dog være angriber Mikael Uhre, der viste en god indstilling og – som en af de få – flere gange formåede at true AaB-defensiven, inden at han humpende måtte lade sig udskifte. Indskiftede Andreas Bruus gjorde også fin figur.

Kampens værste
Efter AGF’s nederlag til AaB i sidste runde kunne Brøndby søndag sætte jagten ind på Superligaens tredjeplads i Aalborg. Derfor må cheftræner Niels Frederiksen også være ekstra skuffet over Brøndbys rædderlige præstation, der særligt i første halvleg bød på et hav af fejl og gaver til AaB-offensiven. Unge Morten Frendrup havde det særligt svært på midtbanen og blev også taget ud i pausen, men prisen går til situationen ved AaB’s føringsmål, hvor Frederik Børsting udnyttede en af de mange fejl til at bringe hjemmeholdet i front. Jens Martin Gammelby spillede uden grund en presset bold tilbage til målmand Marvin Schwäbe i en opspilsituation, inden at tyskeren selv gjorde ondt værre ved at miste bolden til Børsting, der derefter kunne trille bolden ind i et i tomt mål.

Kampens detalje
Der udspillede sig bemærkelsesværdige scener, da spillet efter kun 15 minutter måtte afbrydes i Aalborg på grund af noget så sjældent som en skade til dommeren. Dommer Anders Poulsen løb simpelthen direkte i omklædningen med ordene “Jeg er gået i stykker”, og så måtte fjerdedeommer Jakob Kehlet varme op. Det betød et par minutters pause i Aalborg, inden at spillet kunne genoptages.



Andreas Christensen skriver snart under

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

Går langt ned i løn

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Brentford har gjort det igen

Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber

Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’

Duo kan forlade Brøndby: ‘De er ikke tilfredse’

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Raser over Rasmus Højlund-episode

Afsløring: FCK har spurgt på Kenay Myrie

‘Brøndby famler i blinde om Tonni Adamsens pris’

Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser

Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse

Superliga-klub tæt på salg til Japan

Bach Bak i svime over Uhre

Afsløring: Kæmpe Randers-profil får ny kontrakt

Se her, FCK: Blandt de bedste U20-backs

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

Steve Cooper med stor ros af Tonni Adamsen

– Lange forhandlinger med FC København

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

FC Midtjylland henter Enzo Beck

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Midt i krise: Skidt nyt for Tottenham

Dortmund dummer sig i vanvittig kamp

City betaler 560 millioner for ny stjerne

Superliga-kommentator stopper på Viaplay

Bekræfter: FC København får svar meget snart

Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub

Afsløring: FC Midtjylland fornyer juvels ophold

Storklub vil have Filip Jörgensen

Mulig ny Brøndby-stjerne ydmygede United

Se her, Brøndby: På ét punkt skiller Dennis sig ud

Mål fra både Faraoner & Elefanter

Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne

Vildt snevejr: Bundesliga-kamp aflyses

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Jagtede Brøndby-spiller: ‘De havde dybere lommer’

Afsløring: Andreas Gülstorff stopper i norsk klub

Arsenal og Liverpool delte i ørkenvandring

Dronningens Don Quixote får tæv på Tenerife

Afsløring: Brøndby tester Emmanuel Dennis af 

Real Madrid satte Atlético på plads

Schmedes roser ny transfer