Bedst og værst: Dommerskade og Brøndby-spillere i gavehumør

Vi har zoomet ind på kampen mellem AaB og Brøndby IF.



AaB – Brøndby IF 2-0 (1-0)
1-0 Frederik Børsting (40.)
2-0 Patrick Olsen (69.)

Kampens bedste
AaB:
De kunne ikke være sig selv bekendt i pokalfinalen i midtugen, men det kunne AaB så sandelig søndag aften mod Brøndby. Gæsterne var rigtig nok i gavehumør, men mange af fejlene blev også fremprovokeret af et nøje forberedt AaB-pres, der konsekvent satte de tre forreste til at stresse Brøndbys trebackkæde i opbygningsspillet. En ros skal derfor lyde til cheftræner Jacob Friis for det flotte oplæg og for at skifte ud blandt de startende elleve fra pokalfinalen.

På banen kan flere af AaB-spillerne fremhæves. Særligt Iver Fossum, Robert Kakeeto og Patrick Olsen styrede midtbanen sublimt og spillede alle tre stærkt. Sidstnævnte bør dog især fremhæves. Olsen var en sand fornøjelse og kronede også sin præstation med scoringen til 2-0.

Brøndby IF:
Det blev bedre i den sidste halve time for Brøndby, men inden da var det decideret ringe. Brøndby lavede alt for mange individuelle og dumme fejl, og det var over hele banen. Der var derfor heller ikke mange, der gjorde sig særlig godt bemærket i Aalborg. Skal man nævne én kunne det dog være angriber Mikael Uhre, der viste en god indstilling og – som en af de få – flere gange formåede at true AaB-defensiven, inden at han humpende måtte lade sig udskifte. Indskiftede Andreas Bruus gjorde også fin figur.

Kampens værste
Efter AGF’s nederlag til AaB i sidste runde kunne Brøndby søndag sætte jagten ind på Superligaens tredjeplads i Aalborg. Derfor må cheftræner Niels Frederiksen også være ekstra skuffet over Brøndbys rædderlige præstation, der særligt i første halvleg bød på et hav af fejl og gaver til AaB-offensiven. Unge Morten Frendrup havde det særligt svært på midtbanen og blev også taget ud i pausen, men prisen går til situationen ved AaB’s føringsmål, hvor Frederik Børsting udnyttede en af de mange fejl til at bringe hjemmeholdet i front. Jens Martin Gammelby spillede uden grund en presset bold tilbage til målmand Marvin Schwäbe i en opspilsituation, inden at tyskeren selv gjorde ondt værre ved at miste bolden til Børsting, der derefter kunne trille bolden ind i et i tomt mål.

Kampens detalje
Der udspillede sig bemærkelsesværdige scener, da spillet efter kun 15 minutter måtte afbrydes i Aalborg på grund af noget så sjældent som en skade til dommeren. Dommer Anders Poulsen løb simpelthen direkte i omklædningen med ordene “Jeg er gået i stykker”, og så måtte fjerdedeommer Jakob Kehlet varme op. Det betød et par minutters pause i Aalborg, inden at spillet kunne genoptages.



Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’

– Velkommen hjem Andreas Christensen

Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Voldsomt transferønske til FCK

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Fortryder Chido Obi-beslutning

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Chokskifte for Wessam Abou Ali?

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Rundens hold i Superligaen – Runde 16

Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen

Kæmpe FC København-nyhed: ‘Et chok til systemet’

Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’

Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’

Brøndby straffet – får stor bøde

På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Nu bekræfter FCK: ‘En ny balance kan opstå’

AGF på rov i Hobro IK

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Voldsomt hård Thomas Frank-kritik

Chokscener: ‘Det mest sindssyge!’

Thomas Frank siger undskyld

Et sjældent syn i FC Midtjylland

Bekymrede for Rune: ‘Hvem tager de beslutninger?’

Stigende bekymringer om Thomas Frank i Tottenham

Vender hjem til AaB

Satme godt set, Jacob Neestrup!

Rune deler nyt: Er rejst til Qatar

Dansker scorer første Serie A-mål i sen nedtur

Hjulmand får stryg af Haaland & City

Randers FC og OB spiller uafgjort

‘Dét blev vendepunktet’: Nu er dansker rekorddyr

Tidl. landstræner Åge Hareide har kræft i hjernen

FC København vil købe sig ind i udenlandsk klub

FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet

Guardiola frygter ikke stramt kampprogram

Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR

– Det havde været en større katastrofe