Tipsbladet.dk i Telia Parken:
FC København – FC Midtjylland 1-2 (0-1)
0-1 Sory Kaba (32.)
0-2 Lasse Vibe (86.)
1-2 Selvmål, Paulinho (90.)
Kampens bedste:
FC København
Rasmus Falk var på sit vanlige gode niveau for FC København, og han indtog søndag rollen som spilfordeler på FCK’s centrale midtbane. Især i anden halvleg trådte han i karakter for FCK og fordelte boldene. Kom ikke selv i de farlige positioner, som han til tider kommer i. Også defensivt havde Rasmus Falk masser af energi og fik sat en stopper for flere kontramuligheder til FCM.
FC Midtjylland
Det var en helstøbt holdindsats fra FC Midtjylland, hvor der ikke var mange dårlige præstationer. Erik Sviatchenko i det centrale forsvar vandt alle sine dueller, Sory Kaba i angrebet kom på tavlen og vandt en del i luften. Anders Dreyer lavede mange gode ting og satte sine medspillere godt op. Men bedste mand for Ulvene var unge Nicolas Madsen, der fik chancen fra start, da Jens-Lys Cajuste var i karantæne, og både Evander og Tim Sparv skadede.
Den 20-årige centrale midtbanespiller har bare fem Superliga-kampe på cv’et, men han spillede, som om han har 100. Han var rolig, forudseende og med gode afleveringer til medspillerne. En strålende præstation. Han havde ingen problemer i duellerne med Jens Stage og Nicolaj Thomsen på midtbanen. Kan Madsen fortsætte, har FC Midtjylland fundet en ny juvel. Faldt en smule i niveau efter pausen.
Kampens værste:
Mikkel Kaufmann mangler fortsat at finde sine fødder i FC København. Der var ikke mange stærke FCK-præstationer mod FC Midtjylland, men Kaufmann førte en anonym tilværelse og smed flere bolde væk. Blev udskiftet efter 65 minutters spil.
Pep Biel spillede også en skuffende kamp for FCK, men kampens dårligste var den tidligere AaB’er Mikkel Kaufmann.
Kampens detalje:
Endelig, fristes man til at sige. Efter ikke at have spillet en Superliga-kamp siden 16. august 2019 på grund af en korsbåndsskade var U21-landsholdsspiller Jonas Wind tilbage for FC København mod FC Midtjylland. Angriberen, som der er så store forventninger til i FCK, blev skiftet ind ved anden halvlegs start, og nu handler det så om at finde kampformen igen for Wind. Han spillede 45 anonyme minutter.
Læs også:Startopstillinger: Thomsen erstatter Zeca mod FC Midtjylland
Læs også:Efter Randers-skalp: AC Horsens går efter europæisk deltagelse
Læs også:Falk slår fast: Skal ikke blive i FCK for evigt
Læs også:Efter forsøg: Der arbejdes mod fuld kapacitet i starten af næste sæson
Læs også:Pierre Bengtsson vil nå 300 kampe for FC København
LIVE
LIVE: Interesse for dansk fodboldboss
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
Ståle Solbakken overvejede at sige op
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
NYHEDER
