Pierre Bengtsson har hidtil spillet 38 kampe for FC København i denne sæson, og den svenske back er klatret langt opad listen over flest kampe for den københavnske klub, hvor han nu står noteret for sjetteflest kampe med 255 af slagsen.
Således har han overhalet blandt andre Cesar Santin, Diego Tur, Thomas Delaney og Christian Lønstrup. Snart kan han også overhale Lars Jacobsen, der har spillet 263 kampe for FC København, men Pierre Bengtsson sigter endnu højere.
– Jeg vil gerne endnu højere op på listen og sigter mod 300 kampe. Nu må vi se, om det lykkes, men jeg har jo stadig nogle år tilbage, så mon ikke det går, siger Pierre Bengtsson til fck.dk og tilføjer:
– Det gør mig meget stolt! Jeg har givet mange år af min karriere til FCK, og jeg har altid prøvet at være professionel og give alt for klubben. Jeg er også stolt over, at jeg er den udenlandske spiller med flest kampe, for selv om klubben har og har haft mange store udenlandske spillere, er det nok sværere at komme fra udlandet og nå så mange kampe. Men jeg har jo været her i to omgange, så det har været en stor del af min karriere
Hvis Pierre Bengtsson når 300 kampe for FC København, vil han kun være overgået af William Kvist og Hjalte Nørregaard.
Den 32-årige svensker har to år tilbage af sin kontrakt. Han kan spille sin 256. kamp søndag mod FC Midtjylland.
LIVE
TransferLIVE: Lyngby præsenterer nyindkøb
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
Skylder FC København penge – straffes hårdt
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
NYHEDER
Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
MEDIE
Chokskifte på vej?
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
OPTAKT
Portugal – Usbekistan
Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
OPTAKT
England – Ghana
OPTAKT
Colombia – DR Congo
OPTAKT
Sydafrika – Sydkorea
MEDIE
Stor dansk transfer i fare for kollaps?
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv
TOPNYHED
