Pierre Bengtsson har hidtil spillet 38 kampe for FC København i denne sæson, og den svenske back er klatret langt opad listen over flest kampe for den københavnske klub, hvor han nu står noteret for sjetteflest kampe med 255 af slagsen.
Således har han overhalet blandt andre Cesar Santin, Diego Tur, Thomas Delaney og Christian Lønstrup. Snart kan han også overhale Lars Jacobsen, der har spillet 263 kampe for FC København, men Pierre Bengtsson sigter endnu højere.
– Jeg vil gerne endnu højere op på listen og sigter mod 300 kampe. Nu må vi se, om det lykkes, men jeg har jo stadig nogle år tilbage, så mon ikke det går, siger Pierre Bengtsson til fck.dk og tilføjer:
– Det gør mig meget stolt! Jeg har givet mange år af min karriere til FCK, og jeg har altid prøvet at være professionel og give alt for klubben. Jeg er også stolt over, at jeg er den udenlandske spiller med flest kampe, for selv om klubben har og har haft mange store udenlandske spillere, er det nok sværere at komme fra udlandet og nå så mange kampe. Men jeg har jo været her i to omgange, så det har været en stor del af min karriere
Hvis Pierre Bengtsson når 300 kampe for FC København, vil han kun være overgået af William Kvist og Hjalte Nørregaard.
Den 32-årige svensker har to år tilbage af sin kontrakt. Han kan spille sin 256. kamp søndag mod FC Midtjylland.
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe Klopp-kritik: ‘Totalt uacceptabelt’
EKSKLUSIVT
På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
Roser Superliga-klub: Godt set!
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
MEDIE
AGF køber ham
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
OPTAKT
Tyskland – Curacao
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Ancelotti så nervøst Brasilien i VM-premiere
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
OPTAKT
Iran – New Zealand
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT
