Pierre Bengtsson vil nå 300 kampe for FC København

Den svenske back er den spiller med sjetteflest kampe for FC København.



Pierre Bengtsson har hidtil spillet 38 kampe for FC København i denne sæson, og den svenske back er klatret langt opad listen over flest kampe for den københavnske klub, hvor han nu står noteret for sjetteflest kampe med 255 af slagsen.

Således har han overhalet blandt andre Cesar Santin, Diego Tur, Thomas Delaney og Christian Lønstrup. Snart kan han også overhale Lars Jacobsen, der har spillet 263 kampe for FC København, men Pierre Bengtsson sigter endnu højere.

– Jeg vil gerne endnu højere op på listen og sigter mod 300 kampe. Nu må vi se, om det lykkes, men jeg har jo stadig nogle år tilbage, så mon ikke det går, siger Pierre Bengtsson til fck.dk og tilføjer:

– Det gør mig meget stolt! Jeg har givet mange år af min karriere til FCK, og jeg har altid prøvet at være professionel og give alt for klubben. Jeg er også stolt over, at jeg er den udenlandske spiller med flest kampe, for selv om klubben har og har haft mange store udenlandske spillere, er det nok sværere at komme fra udlandet og nå så mange kampe. Men jeg har jo været her i to omgange, så det har været en stor del af min karriere

Hvis Pierre Bengtsson når 300 kampe for FC København, vil han kun være overgået af William Kvist og Hjalte Nørregaard.

Den 32-årige svensker har to år tilbage af sin kontrakt. Han kan spille sin 256. kamp søndag mod FC Midtjylland.   







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

‘Det er et angreb på FCK’

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Brøndby tæt på Superliga-profil

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

FC København i forhandlinger med svensk klub

Medie: De lurer på FCM-profil

Otte tunesere testet positive for forbudt stof

FCK jagter Jacob Bruun Larsen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Argentina – Kap Verde

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Salah og Egypten sender Australien ud af VM

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Nu er der nyt om Robert Skov

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Her er prisen på Aral Simsir

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Åbner for sommertransfer

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Canada – Marokko



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Colombia – Ghana