FC Nordsjælland – SønderjyskE 2-0 (1-0):
1-0 Oliver Antman (29.)
2-0 Kian Hansen (71.)
Kampens bedste:
FC Nordsjælland
I januars transfervindue forsøgte FC Nordsjælland at lukke et stort hul på målmandsposten med tilgangen af Andreas Hansen. Præstationerne har siden været svingende, men fredag aften viste han hvorfor, at Flemming Pedersen ville have ham. Mod slutningen af første halvleg reddede han på mirakuløs vis Marc Dal Hendes afslutning tæt under mål. SønderjyskE satte speederen i bund fra anden halvlegs start, hvor han flere gange leverede kampafgørende redninger. Blandt andet et afrettet langskud fra indskiftede Emil Kornvig og senere fra tæt hold pillede han også pynten af Emil Berggreen. Endelig reddede Andreas Hansen point til FC Nordsjælland, da han på overlegen maner fik pillet pynten af alt og alle i fredagens bundbrag.
SønderjyskE
Henrik Hansen skal have stor ros for at sende et forvandlet SønderjyskE-mandskab på banen til anden halvleg. Marc Dal Hende fortalte selv i pauseinterviewet med rettighedshaver, at de skulle ud at fighte og vise større energi på banen. Det fik Henrik Hansen sat sit mandskab op til at levere, og det trak af flere omgange op til farlige situationer i løbet af anden halvleg. Var det ikke for en storspillende Andreas Hansen i FCN-buret, så kunne det måske have blevet til point. Kian Hansens scoring til 2-0 blev dødsstødet for SønderjyskE’s muligheder for et comeback.
Kampens værste:
Franske Maxime Soulas var foretrukket i trebackkæden hos SønderjyskE foran Bubacarr Sanneh, der startede senest mod OB. Men i alle 45 minutter skøjtede den tidligere Fremad Amager-profil rundt i defensiven overfor Simon Adingra, der var i stort spillehumør fredag aften. Niels Lodberg italesatte selv problemerne i højre forsvarsside midtvejs i første halvleg, og fra anden halvlegs start blev franskmanden fravalgt til fordel for Emil Frederiksen. SønderjyskE skulle naturligvis jagte mål, men det var ikke ligefrem fordi de kom til at savne Soulas’ defensive kvaliteter på banen.
Kampens detalje:
Mod slutningen af første halvleg noterede FC Nordsjællands målmand Andreas Hansen sig for kampens helt store detalje. Efter en dødbold fra SønderjyskE’s højreside havnede bolden på bagerste stang hos Marc Dal Hende. Fra tæt hold sparkede han på mål, men en flyvende Andreas Hansen i buret sørgede med en flot fodparade for, at FC Nordsjælland kunne gå til pause foran med 1-0.

TransferLIVE: Færdig i Arsenal

Den helt rigtige Højlund-beslutning

Kæmpetransfer på vej – Man Utd scorer millioner

‘Jeg ville så gerne have ham til Brøndby’

Kæmpe milliontab

FC Barcelona forsøger sig med dansker

Afsløring: Bombe – BIF tæt på salg af Kvistgaarden

Falk går markant ned i løn i OB: ‘Kæmpe tak, FCK’

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede

Nu bliver FCK nødt til at tage det alvorligt!

Superliga-klub smadrer transferrekord

TV 2 opruster med tidligere Bjarne Riis-stjerne

Politiet forklarer teori bag Diogo Jota-dødsfald

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

“Et kup” at hente dansk angriber

Hemmeligt møde: Er dette Eriksens næste klub?

Afsløring: FCK tilbyder Elyounoussi forlængelse

Må acceptere stor lønnedgang

Danskerne jubler over opbakning

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Rasmus Falk: ‘Det er sgu smukt, det her’

Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news

Nøgletal styrtdykker – katastrofe for Randers?

Falk er den bedste, jeg nogensinde har spillet med

Melvin Kakooza bliver medejer af Superliga-klub

Afsløring: FC København tæt på køb af Suzuki

Overraskelse? Han forlænger med FCM

Kan skifte fra AC Horsens til PSG

Klart vink med en vognstang – Sisto på vej væk

Benhård kritik efter kollapset FCK-handel

Kommende FCK-spiller rost af Liverpool-stjerne

Er han Viborgs næste cheftræner?

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Aflyser sommerferien

FCK-emne præsenteret i ny klub

Afsløring: Tæt på Randers-exit

Bo Henriksen raser: ‘Det er en skændsel!’

Forstår intet af stor dansk transfer

Real-komet chokerer: Et ustoppeligt fænomen

Eriksens nye eventyr? ‘Håber det – et godt match’

Imponeret Neestrup: ‘Hvem er Fredericia?’

Klar besked til storklub: Betal 600 millioner

Lover transfers

Formsvage Saints i svært Dublin-derby

Dansk Wimbledon-sensation

– Vi kigger rigtig meget på U19-landshold

FCK-kamp afblæst

Så eftertragtet er Morten Frendrup

Vild Rasmus Højlund-konkurrent på vej?

Historisk dansker – første gang siden Kim Milton

Liverpool reagerer på Jotas død: Vi er knuste

Står i kø for at hylde Diogo Jota

Portugals fodboldforbund sørger over Diogo Jota

Diogo Jota død i trafikulykke

Kæmpe jubel i Silkeborg: Chefen forlænger