Viborg FF – AaB 2-3 (1-1)
1-0 Mads Lauritsen (10′)
1-1 Pedro Ferreira (44′)
1-2: Pedro Ferriera (53′)
2-2: Sebastian Grønning (83′)
2-3: Kasper Kusk (86′)
Kampens bedste:
Viborg FF:
Længe så det ud til, at nyindkøbet Jay-Roy Grot skulle løbe med denne hæder i hollænderens første Superliga-start for klubben. For med fart og fysik gav han AaB-defensiven store problemer i lange perioder af første halvleg. Men Grot forsvandt fuldstændig i anden halvleg, og dermed får han heller ikke prisen.
Det gør målmand Lucas Lund Pedersen til gengæld. Godt nok indkasserede han tre mål, men han var fuldstændig chanceløs ved alle scoringer. Til gengæld leverede han en af sæsonens flotteste redninger efter et kvarters tid af kampen, da han på fænomenal vis reddede et forsøg fra Mathias Ross tæt under mål. I fuld længde strakte han sig og blokerede forsøget. Startpladsen kan være truet med Mikkel Andersens ankomst, men her viste han endnu en gang, at man altså kan regne med ham.
Christian Sørensen skabte også meget med sin stærke venstrefod, men blev overløbet ved det sidste mål, og Sebastian Grønning scorede et forrygende hovedstødsmål til 2-2, men brændte kampen igennem en del chancer.
AaB:
Egentlig var det ikke Pedro Ferreiras bedste kamp fra den centrale midtbane, men alligevel løber han med overskrifterne. Han scorede begge AaB’s mål efter hjørnespark, hvor særligt det første var flot. Her kom han højest i det nærmeste område og dirigerede bolden i mål i det lange hjørne. Ferreira er ikke kendt for at være en målscorer, og dagens to scoringer var faktisk hans første to seniormål nogensinde. Så kan man da snakke om at komme i gang.
Rasmus Thelander spillede også en flot kamp i AaB-forsvaret, men han tabte den direkte duel mod Sebastian Grønning ved 2-2-scoringen, og det tæller altså gevaldigt ned. Kristoffer Pallesen leverede to assist, hvilket var fjerde Superliga-kamp i træk, at han lagde op til mål, og er nu Superligaens assistkonge med fem af slagsen.
Kampens værste:
Det er umiddelbart svært at se, hvordan AaB-angriberen Milan Makaric formåede at blive topscorer i den bedste serbiske liga med 25 scoringer i sidste sæson. For igen mod Viborg så serberen tung, langsom og ufarlig ud. Han kan ikke sætte en mand og slet ikke løbe fra dem. Tiltroen til Makaric er stor fra Cifuentes, men det er altså svært at se det store lys i Makaric, som også blev udskiftet.
Kampens detalje:
Tre situationer fra kampen fortjener klapsalver. Anders Hagelskjærs splittende diagonalaflevering til Kristoffer Pallesen i opbygningen til 2-3-målet var et studie i pasninger.
Jacob Rinne leverede også en fabelagtig redning fem minutter inde i overtiden på Ibrahim Saids tordenskud, som reelt set sikrede AaB sejren.
Kampens detalje går dog til Viborgs 1-0-scoring, som tydeligvis var indøvet fra træningsbanen. Christian Sørensens sendte et fladt hjørnespark afsted mod Mads Lauritsen, som pludselig stod helt alene i AaB-feltet, efter forsvarskollegaen Lars Kramer havde screenet Daniel Granli og på den måde åbnet et stort rum. Lauritsen skulle bare sætte indersiden på, og det gjorde han uden problemer. Det var i øvrigt hans første Superliga-scoring i karrieren. Det er bare fedt at se indøvede detaljer blive udført til perfektion. Uheldigvis for ham udgik han i anden halvleg med en hovedskade.

TransferLIVE: Færdig i BIF – her er hans nye klub

Må acceptere stor lønnedgang

FCK-emne præsenteret i ny klub

Hemmeligt møde: Er dette Eriksens næste klub?

Forstår intet af stor dansk transfer

Nøgletal styrtdykker – katastrofe for Randers?

Er han Viborgs næste cheftræner?

Falk er den bedste, jeg nogensinde har spillet med

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede

Historisk dansker – første gang siden Kim Milton

Diogo Jota død i trafikulykke

Bo Henriksen raser: ‘Det er en skændsel!’

Klar besked til storklub: Betal 600 millioner

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Nu taler Victor Froholdt om FCK-fremtid

Lover transfers

Benhård kritik efter kollapset FCK-handel

Aflyser sommerferien

Melvin Kakooza bliver medejer af Superliga-klub

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Afsløring: Sønderjyske indstiller jagt på dansker

Overraskelse? Han forlænger med FCM

Afsløring: FC København tæt på køb af Suzuki

Afsløring: Tæt på Randers-exit

Katastrofe! Talenter for ringe til Superligaen

Klart vink med en vognstang – Sisto på vej væk

Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news

Hylder Falk: Vil altid stå med guldskrift i FCK

Neestrup forstår undren over FCK-beslutning

Liverpool reagerer på Jotas død: Vi er knuste

Imponeret Neestrup: ‘Hvem er Fredericia?’

Holger Rune-fadæse går verden rundt

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Tidligere FCK-keeper kan hentes gratis

Smadrer transferrekord for Superliga-profil

OB forhandler om Luca Kjerrumgaard-salg

Dansker i stort Premier League-skifte?

Av! Taber stort på dansker

Afsløring: Brøndby tæt på ny topchef

Forhandler om Yussuf Poulsen

Kommende FCK-spiller rost af Liverpool-stjerne

Vil hente skandaleramt spiller med United-fortid

Real-komet chokerer: Et ustoppeligt fænomen

Står i kø for at hylde Diogo Jota

Portugals fodboldforbund sørger over Diogo Jota

Kæmpe jubel i Silkeborg: Chefen forlænger

Køber U-landsholdsspiller i FC København

Iberisk derby med få mål

Intern konflikt i kæmpeklub baner vej for Frendrup

Bekræfter: Superliga-angriber skal tilbage

Falk færdig i FCK: Her er reaktionerne

OB henter Rasmus Falk i FC København

Masseslagsmål: ‘Smid dem ud på røv og albuer’

Spurgte Essien inden køb af Superliga-stjerne

Kold skulder til Thomas Frank og Spurs