Bedst og værst: Højers tordenstøvle var højdepunktet i AGF’s sejr

AGF tog en sikker 3-0-sejr over mestrene fra FC Midtjylland. Vi zoomer ind på opgøret mellem de to klubber her.



AGF – FC Midtjylland 3-0 (1-0)
1-0 Patrick Mortensen (8.)
2-0 Casper Højer Nielsen (50.)
3-0 Patrick Mortensen (73.)

Kampens bedste:

AGF:
Der var en del AGF’ere, som viste sig godt frem, men de blev alle overgået af venstrebacken Casper Højer, og det er ikke kun fordi, at han scorede et drømmehug med sin tordenstøvle i begyndelsen af anden halvleg.

Læs også:AGF banker mestrene og haler ind på FCK i sølvkamp

Nej, han stod også for assisten til det første mål, og han leverede generelt en fremragende indsats i kampen, som endte med at blive noget, som minder om en demonstration i fokus fra aarhusianernes side. Det er ikke underligt, at mange opfatter ham som en af de bedste backs i ligaen overhovedet. Patrick Mortensens indsats og to scoringer skal også nævnes, og han rykker tættere på en topscorertitel.

FC Midtjylland:
Det var givetvis ikke sådan i torsdag, efter midtjyderne havde sikret sig mesterskabet, men søndag var der langt mellem snapsene mod AGF. Der var ingen, som leverede et niveau, som var acceptabelt blandt de udvalgte til opgøret.

Dog var der bestemt et par gode indgreb fra Jesper Hansen, som sørgede for at størrelsen på nederlaget blev på et niveau, som ikke ville gå over i historien som noget af det værste, FCM har været udsat for i Superligaen.

Læs også:AGF-stopper: Vi fik at vide, at vi bare skulle køre på

Kampens værste:
Syv mand var skiftet i FCM’s startopstilling, og heraf var hele forsvarskæde lavet om mod AGF, og det kunne ses. Særligt lignede Manjrekar James en spiller, som beviste, hvorfor han ikke har fået mere spilletid i løbet af sæsonen.

Samtidig er det bekymrende at se en spiller som Dion Cools spille sådan en kamp, hvis det er meningen, at han skal tage over efter Joel Andersson på højrebacken, hvis svenskeren skulle blive solgt en dag.

Kampens detalje:
Casper Højers venstrehug efter et hjørnespark i begyndelsen af anden halvleg var en nydelse af de helt store, da bolden gik ind nede ved forreste stolpe. Det var prikken over i’et i opgøret for backen.

Læs også:LIVE: Sådan gik det da AGF slog FC Midtjylland med 3-0






LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

VM-Vækkeuret: Norge kan da også tæve Brasilien

De køber ham for 740 mio.

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog



LIVE

VM-LIVE: Kæmpe skuffelse – færdig som landstræner

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

De tager ikke med FC København på træningslejr

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Brøndby tæt på denne keeper

Dansk landsholdsspiller er topprioritet

Mbappé og Frankrig blæser forbi Sverige

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er Jonas Winds nye klub

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Sender kæmpe støtteerklæring til landstræner

Brøndby med transferscoop?

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Mexico er klar til ottendedelsfinalen

Ellevild Haaland: Det er sindssygt!

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Afsløring: Kolding køber stor profil

England – DR Congo



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker