Bedst og værst: Højers tordenstøvle var højdepunktet i AGF’s sejr

AGF tog en sikker 3-0-sejr over mestrene fra FC Midtjylland. Vi zoomer ind på opgøret mellem de to klubber her.



AGF – FC Midtjylland 3-0 (1-0)
1-0 Patrick Mortensen (8.)
2-0 Casper Højer Nielsen (50.)
3-0 Patrick Mortensen (73.)

Kampens bedste:

AGF:
Der var en del AGF’ere, som viste sig godt frem, men de blev alle overgået af venstrebacken Casper Højer, og det er ikke kun fordi, at han scorede et drømmehug med sin tordenstøvle i begyndelsen af anden halvleg.

Læs også:AGF banker mestrene og haler ind på FCK i sølvkamp

Nej, han stod også for assisten til det første mål, og han leverede generelt en fremragende indsats i kampen, som endte med at blive noget, som minder om en demonstration i fokus fra aarhusianernes side. Det er ikke underligt, at mange opfatter ham som en af de bedste backs i ligaen overhovedet. Patrick Mortensens indsats og to scoringer skal også nævnes, og han rykker tættere på en topscorertitel.

FC Midtjylland:
Det var givetvis ikke sådan i torsdag, efter midtjyderne havde sikret sig mesterskabet, men søndag var der langt mellem snapsene mod AGF. Der var ingen, som leverede et niveau, som var acceptabelt blandt de udvalgte til opgøret.

Dog var der bestemt et par gode indgreb fra Jesper Hansen, som sørgede for at størrelsen på nederlaget blev på et niveau, som ikke ville gå over i historien som noget af det værste, FCM har været udsat for i Superligaen.

Læs også:AGF-stopper: Vi fik at vide, at vi bare skulle køre på

Kampens værste:
Syv mand var skiftet i FCM’s startopstilling, og heraf var hele forsvarskæde lavet om mod AGF, og det kunne ses. Særligt lignede Manjrekar James en spiller, som beviste, hvorfor han ikke har fået mere spilletid i løbet af sæsonen.

Samtidig er det bekymrende at se en spiller som Dion Cools spille sådan en kamp, hvis det er meningen, at han skal tage over efter Joel Andersson på højrebacken, hvis svenskeren skulle blive solgt en dag.

Kampens detalje:
Casper Højers venstrehug efter et hjørnespark i begyndelsen af anden halvleg var en nydelse af de helt store, da bolden gik ind nede ved forreste stolpe. Det var prikken over i’et i opgøret for backen.

Læs også:LIVE: Sådan gik det da AGF slog FC Midtjylland med 3-0






EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Kræver flere hold i Superligaen

Færdig i Real Madrid

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Dansk sensation: Der er interesse for ham



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’

FC Midtjylland – Viborg FF

10. gang i træk

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Kultklub jagtede Brøndby-flop

Storklub i dialog med Mohamed Salah

FCK lurer på landsholdsspiller

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK

Ipswich er tilbage i Premier League