AGF – FC Midtjylland 3-0 (1-0)
1-0 Patrick Mortensen (8.)
2-0 Casper Højer Nielsen (50.)
3-0 Patrick Mortensen (73.)
Kampens bedste:
AGF:
Der var en del AGF’ere, som viste sig godt frem, men de blev alle overgået af venstrebacken Casper Højer, og det er ikke kun fordi, at han scorede et drømmehug med sin tordenstøvle i begyndelsen af anden halvleg.
Læs også:AGF banker mestrene og haler ind på FCK i sølvkamp
Nej, han stod også for assisten til det første mål, og han leverede generelt en fremragende indsats i kampen, som endte med at blive noget, som minder om en demonstration i fokus fra aarhusianernes side. Det er ikke underligt, at mange opfatter ham som en af de bedste backs i ligaen overhovedet. Patrick Mortensens indsats og to scoringer skal også nævnes, og han rykker tættere på en topscorertitel.
FC Midtjylland:
Det var givetvis ikke sådan i torsdag, efter midtjyderne havde sikret sig mesterskabet, men søndag var der langt mellem snapsene mod AGF. Der var ingen, som leverede et niveau, som var acceptabelt blandt de udvalgte til opgøret.
Dog var der bestemt et par gode indgreb fra Jesper Hansen, som sørgede for at størrelsen på nederlaget blev på et niveau, som ikke ville gå over i historien som noget af det værste, FCM har været udsat for i Superligaen.
Læs også:AGF-stopper: Vi fik at vide, at vi bare skulle køre på
Kampens værste:
Syv mand var skiftet i FCM’s startopstilling, og heraf var hele forsvarskæde lavet om mod AGF, og det kunne ses. Særligt lignede Manjrekar James en spiller, som beviste, hvorfor han ikke har fået mere spilletid i løbet af sæsonen.
Samtidig er det bekymrende at se en spiller som Dion Cools spille sådan en kamp, hvis det er meningen, at han skal tage over efter Joel Andersson på højrebacken, hvis svenskeren skulle blive solgt en dag.
Kampens detalje:
Casper Højers venstrehug efter et hjørnespark i begyndelsen af anden halvleg var en nydelse af de helt store, da bolden gik ind nede ved forreste stolpe. Det var prikken over i’et i opgøret for backen.
Læs også:LIVE: Sådan gik det da AGF slog FC Midtjylland med 3-0
LIVE
LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Tidligere FCK-spiller dømt i retten
