AGF banker mestrene og haler ind på FCK i sølvkamp

AGF reducerede hullet til FCK med en sikker 3-0-sejr over de nykårede danske mestre fra FC Midtjylland.



AGF slog for tredje gang i streg mesterholdet fra FC Midtjylland, da aarhusianerne hjemme vandt 3-0 i 3F Superligaens mesterskabsslutspil.

Hullet til sølvmedaljerne og FC København lyder derfor kun på to point, inden de to mandskaber tørner sammen i næste runde.

Et sultent AGF-mandskab anført af den dobbelte målscorer Patrick Mortensen gjorde det svært at tyde, hvilket at de to mandskaber der i forrige runde blev kåret til dansk mester.

FC Midtjylland havde syv ændringer fra startopstillingen i forrige rundes guldkamp, hvilket kunne ses i store dele af kampen, hvor FCM-spillerne havde svært ved at finde hinanden på den sidste tredjedel af banen.

Læs også:LIVE: Sådan gik det da AGF slog FC Midtjylland med 3-0

Omvendt var det et tændt AGF-mandskab, der kunne gå til opgøret vel vidende, at FC København havde smidt point i kampen om sølv, da lokalderbyet mod Brøndby endte 0-0.

Det var derfor et AGF-hold, der indledte kampen i et intenst pres mod mestrene, hvilket kastede et tidligt mål af sig.

I det ottende minut brød hjemmeholdet igennem FC Midtjyllands venstre side, hvor AGF-back Casper Højer Nielsen fandt en fri Patrick Mortensen bagest i feltet. Han headede sikkert bolden i mål til 1-0.

Der var optræk til flere AGF-scoringer i første halvleg, men de fremmødte tilskuere måtte vente til det 50. spilminut, hvor Casper Højer Nielsen bragede AGF på 2-0.

Læs også:Brøndby-træner erkender svær vej til tredjeplads

I forbindelse med et hjørnespark modtog venstrebacken bolden uden for feltet, og han kanonerede den ind bag en chanceløs Jesper Hansen i FCM-målet.

I det 74. minut blev det til 3-0, da Patrick Mortensen igen fandt vejen til nettet, da han efter klumpspil i FCM-feltet sparkede bolden ind via stolpen.

AGF møder FCK på udebane næste søndag i en direkte duel om sølvmedaljerne.

/ritzau/

Læs også:Ståle Solbakken forventer sølvfinale mod AGF
Læs også:Bedst og værst: Højers tordenstøvle var højdepunktet i AGF’s sejr
Læs også:AGF-stopper: Vi fik at vide, at vi bare skulle køre på




LIVE

LIVE: Andreas Cornelius skadet

Brøndby IF – AGF

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

De er tilbage i Superligaen

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Monstersalg: FC København-boss jubler

Ruben Amorim favorit til dette job



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Hjulmand og co. taber stort skridt

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Osula til storklub for vildt millionbeløb?



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Iran kommer med krav før VM

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Atletico Madrid interesseret i dansker

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Barcelona – Real Madrid

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg