Vejle Boldklub – FC København 0-4 (0-2)
Lukas Lerager, 0-1 (18.)
Pep Biel, 0-2 (24.)
Zeca, 0-3 (54.)
Jens Stage, 0-4 (78.)
Kampens bedste
Vejle Boldklub
Der var ikke mange imponerende præstationer hos Vejle Boldklub, men Allan Sousa viste til tider lidt lovende takter. Han arbejdede godt og kom også frem til en af vejlensernes få afslutninger. Også højre back Tobias Mølgaard diskede op med en energisk indsats på højre back.
FC København
Lukas Lerager fik pladsen ved siden af Zeca på midtbanen, eftersom Rasmus Falk døjer med en skade, og han greb da i den grad chancen. Alene i første halvleg stod den 28-årige midtbanemand for et fantastisk langskudsmål samt en flot assist til Pep Biel. Han var samtidig sikker i sin boldomgang og god i duellerne, og det gør ham til kampens spiller.
Man må også – igen-igen-igen – fremhæve Pep Biel for hans præstation. Den spanske kreatør scorede, assisterede og kom frem til mange andre chancer. Hvor er han bare god i øjeblikket, hvor han er FC Københavns nok største profil.
Kampens værste
Saeid Ezatolahi spillede kun første halvleg, men han havde det utrolig svært over for FC Københavns midtbane, hvor de ofte spillede forbi ham og straffede den plads, der var. Det var ikke iranerens bedste kamp, og han blev forståeligt udskiftet i pausen.
Kampens detalje
Der var to meget gode detaljer i første halvleg, hvor både Lukas Lerager og Pep Biels mål var forrygende. Førstnævntes var et flot langskud, og sidstnævntes var et fremragende opspil. Jonas Wind sendte flot Lukas Lerager i dybden, og han lagde bolden til rette for Pep Biel, der med en fiks afslutning sendte bolden i mål. Det var en smuk, smuk scoring.
Spanieren fortsatte desuden sin målstime med målet og har nu scoret fem mål på fire kampe i Superligaen, hvilket gør ham til ligaens topscorer.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
MEDIE
Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TOPNYHED
