Randers FC – Brøndby IF 2-1 (1-1)
0-1 Mathias Kvistgaarden (26.)
1-1 Lasse Berg Johnsen (38.)
2-1 Nicolai Brock-Madsen (86.)
Kampens bedste:
Randers FC:
Der var stort set ikke et tidspunkt i kampen, hvor Randers havde overtaget, og derfor var det meget op til defensiven med Simon Piesinger og Simon Graves i et vanvittigt godt samarbejde til at sørge for, at Brøndby-angrebene ikke blev farlige. Det gjorde de endvidere sammen med med målscorer Lasse Berg Johnsen lige foran dem på den defensive midtbane.
Det følger desuden på kampen i Parken, hvor forsvaret også her viste meget klare evner på, hvordan man sørger for at lukke af for modstanderne, så det aldrig bliver rigtigt farligt, selvom de ikke selv havde bolden så meget. Og så slår de altså til, når de får chancen, som Brock-Madsen fik vist.
Brøndby IF:
Det er simpelthen forrygende at følge Mathias Kvistgaarden, som trods sine åbenlyse begrænsninger bare maser på. Det så man blandt andet i første halvleg, hvor han nærmest forsøgte at tackle sig igennem Randers-forsvaret.
Kvistgaarden stod derudover også for Brøndbys føringsmål, hvor det lykkedes ham at komme på med hovedet.
Kampens værste:
Det er aldrig særlig smart for ens hold, hvis man enten slår eller skubber, og det burde Stephen Odey nok også vide. Alligevel kunne han ikke holde sig fra Joe Bell, som betød, at Randers måtte spille i undertal i mere end en time af kampen. Der var helt klart også præstationer, som lå under middel i opgøret, men det overgår altså ikke Odey.
Kampens detalje:
Når man er i undertal, så skal der gerne noget lidt ekstraordinært eller en fejl til, hvis man skal score. Det første kom Jakob Ankersen med, da han skruede op for tempoet og fik sig et straffe begået af Josip Radosevic. Det er lige det der med at turde tage en chance, og det gjorde Ankersen.
LIVE
VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE
Transferbombe på vej
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
NYHEDER
Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Supercomputer: Her er VM-finalen
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
HELT VILDT
Graulund chokeret: Ingen havde set det komme
OPTAKT
Colombia – Portugal
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
NYHEDER
Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens
NYHEDER
Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM
OPTAKT
Algeriet – Østrig
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
NYHEDER
Ståle Solbakken i stort forsvar
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
