Bedst/værst: Heltepræstation sender AGF i Europa

Tipsbladet.dk zoomer ind på kampen mellem AGF og AaB.



AGF – AaB 2-2 (1-0) – 3-1 i straffe
Bror Blume, 1-0 (20.)
Tom van Weert, 1-1 (69.)
Kasper Kusk, 1-2 (109.)
Jon Thorsteinsson, 2-2 (120)

Kampens bedste
AGF

Når AGF blev farlige, var Jon Dagur Thorsteinsson involveret stort set hver gang. Den unge islænding havde et hav af gode løb i kontrafasen og skabte også en håndfuld chancer for sine holdkammerater. Kantspilleren missede et par store chancer, som kunne have gjort livet noget lettere for AGF, men han var iskold, da århusianerne fik tildelt et straffespark til sidst i overtiden.

Kamil Grabara blev også helten i overtiden med tre redninger i straffesparkskonkurrencen. En heltepræstation af den polske keeper, der måske spillede sin afskedskamp i AGF og samtidig spillede en hovedrolle i at sende AGF ud i Europa. 

AaB:
Tom van Weert spillede efter alt at dømme sin sidste kamp for AaB, men han viste endnu engang nogle gode takter. Hollænderen var konstant en trussel mod AGF, omend han også havde et par dyre afbrændere. Han fremtvang selv straffesparket, som han også sikkert eksekverede og scorede for tredje gang i træk.

Kampens værste:
Gift Links kommer med noget fart og knokler ofte for AGF, og det var også tilfældet i fredagens dramatiske kamp. Til gengæld lykkedes den vævre sydafrikaner ikke med mange offensive aktioner, hvor han havde nogle fejlafleveringer og også spolerede en stor chance ved at være løbet i offside. Det var langt fra hans bedste kamp, og han brændte også et straffespark i straffesparkskonkurrencen. 

Kampens detalje:
Sikke et drama. Superligaen har været leveringsdygtig på en masse dramaer de i de seneste uger, og fredagens brag var bare endnu et af slagsen, da den bød på et helt vildt overtidsdrama. Det lignede, at AaB tog sejren, men en sen udligning fra AGF og en kølig keeperpræstation i straffesparkskonkurrencen sikrede dem sejren. 

En fin detalje stod AaB’s spillere for, da de gik på banen. Tidligere på ugen fik deres anfører, Lucas Andersen, skidt nyt, da han har pådraget sig en korsbåndsskade og igen skal sidde ude i en længere periode. Holdkammeraterne gik på banen med en hilsen til ham, da de bar t-shirts med teksten “Stay Strong Captain”. 





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp

Storroser 18-årig FCK-spiller

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Transferbombe på vej

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Meldes tæt på storklub

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

De vil have Gaaei – her er prisen

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Sydafrika – Canada

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Markant ændring i Silkeborg

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

FC København jagter Romane Amane

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs