Bedst og værst: Kanstrup havde mareridtskamp

Tipsbladet.dk zoomer ind på opgøret mellem AaB og SønderjyskE.



AaB – SønderjyskE 3-2 (1-1)
0-1 Anders K. Jacobsen (33.)
1-1 Kasper Kusk (40.)
2-1 Pierre Kanstrup, selvmål (51.)
3-1 Rufo (84.)
3-2 Rilwan Hassan (90+4.)

Kampens bedste:

AaB:
AaB var bedst efter pausen, men kampens bedste spiller spillede kun de første 45 minutter. Jakob Ahlmann var hjemmeholdets eneste offensive trussel i en skuffende første halvleg, men måtte udgå med en skade i pausen, og det er til at forstå, hvis Martí Cifuentes er bekymret for, hvordan venstrebacken har det. Han leverede et flot oplæg til Kasper Kusks 1-1-scoring.

Kristoffer Pallesen skal også nævnes i denne forbindelse efter en stabil indsats.

SønderjyskE:
Glen Riddersholms mandskab har ikke haft noget godt forår, og præstationen mod AaB var heller ikke god. I første halvleg fik man flere store muligheder efter enorme AaB-fejl, som skulle have ført til mål, men sønderjyderne havde svært ved at få deres eget spil til at flyde. Anders K. Jacobsen og Marc Dal Hende leverede fornuftige præstationer, men generelt set var det ikke godt.

Kampens værste:
Pierre Kanstrup havde fået en plads i startopstillingen på bekostning af Patrick Banggard, men forsvarsspilleren greb ikke ligefrem chancen. Han scorede et selvmål, hvor han på mærkelig vis vendte ryggen til bolden på et hjørnespark, og med en horribel aflevering efter pausen var han også ved at koste et andet mål. Det var bare ikke Kanstrups dag.

Kampens detalje:
Anders K. Jacobsen brændte en stor chance i første halvleg, men i en situation i starten af anden halvleg viste angriberen klassen. Han fik spillet en lang og høj bold op mod sig, men formåede at holde Rasmus Thelander fra kuglen og slap væk med en flot vending. Der blev dog begået frispark på ham, inden han kunne komme på skudhold.

Den bedste detalje i opgøret var dog uden tvivl Rilwan Hassans kasse i overtiden. Fra nogle meter uden for feltet trykkede han på mål, og helt op i det ene målhjørne gik bolden ind via stolpen. 







LIVE

TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Her er FC Københavns vej i Europa

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’



LIVE

Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Er de også færdige i OB?

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

AGF i Europa: De venter i næste runde

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld

Hvor er I vilde, AGF!

Målkongen Chiakha i centrum for millionindsamling

Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas

FC Nordsjælland i kæmpesejr – videre i Europa

Her er FCK’s næste modstander i Europa

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FC Midtjylland er ude

De vil have Jelert

Nærmer sig vild FCK-præstation

FCK-træner slår fast: Han er førstevalget