AaB – SønderjyskE 3-2 (1-1)
0-1 Anders K. Jacobsen (33.)
1-1 Kasper Kusk (40.)
2-1 Pierre Kanstrup, selvmål (51.)
3-1 Rufo (84.)
3-2 Rilwan Hassan (90+4.)
Kampens bedste:
AaB:
AaB var bedst efter pausen, men kampens bedste spiller spillede kun de første 45 minutter. Jakob Ahlmann var hjemmeholdets eneste offensive trussel i en skuffende første halvleg, men måtte udgå med en skade i pausen, og det er til at forstå, hvis Martí Cifuentes er bekymret for, hvordan venstrebacken har det. Han leverede et flot oplæg til Kasper Kusks 1-1-scoring.
Kristoffer Pallesen skal også nævnes i denne forbindelse efter en stabil indsats.
SønderjyskE:
Glen Riddersholms mandskab har ikke haft noget godt forår, og præstationen mod AaB var heller ikke god. I første halvleg fik man flere store muligheder efter enorme AaB-fejl, som skulle have ført til mål, men sønderjyderne havde svært ved at få deres eget spil til at flyde. Anders K. Jacobsen og Marc Dal Hende leverede fornuftige præstationer, men generelt set var det ikke godt.
Kampens værste:
Pierre Kanstrup havde fået en plads i startopstillingen på bekostning af Patrick Banggard, men forsvarsspilleren greb ikke ligefrem chancen. Han scorede et selvmål, hvor han på mærkelig vis vendte ryggen til bolden på et hjørnespark, og med en horribel aflevering efter pausen var han også ved at koste et andet mål. Det var bare ikke Kanstrups dag.
Kampens detalje:
Anders K. Jacobsen brændte en stor chance i første halvleg, men i en situation i starten af anden halvleg viste angriberen klassen. Han fik spillet en lang og høj bold op mod sig, men formåede at holde Rasmus Thelander fra kuglen og slap væk med en flot vending. Der blev dog begået frispark på ham, inden han kunne komme på skudhold.
Den bedste detalje i opgøret var dog uden tvivl Rilwan Hassans kasse i overtiden. Fra nogle meter uden for feltet trykkede han på mål, og helt op i det ene målhjørne gik bolden ind via stolpen.
LIVE
LIVE: Rettighederne til Champions League forlænges
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
NYHEDER
Landsholdet annoncerer to testkampe
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
NYHEDER
Dansk viking på vej mod trist afslutning
Arsenal-træner er rasende
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
AVIS
AC Milan kigger på dansker
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
