AaB – SønderjyskE 3-2 (1-1)
0-1 Anders K. Jacobsen (33.)
1-1 Kasper Kusk (40.)
2-1 Pierre Kanstrup, selvmål (51.)
3-1 Rufo (84.)
3-2 Rilwan Hassan (90+4.)
Kampens bedste:
AaB:
AaB var bedst efter pausen, men kampens bedste spiller spillede kun de første 45 minutter. Jakob Ahlmann var hjemmeholdets eneste offensive trussel i en skuffende første halvleg, men måtte udgå med en skade i pausen, og det er til at forstå, hvis Martí Cifuentes er bekymret for, hvordan venstrebacken har det. Han leverede et flot oplæg til Kasper Kusks 1-1-scoring.
Kristoffer Pallesen skal også nævnes i denne forbindelse efter en stabil indsats.
SønderjyskE:
Glen Riddersholms mandskab har ikke haft noget godt forår, og præstationen mod AaB var heller ikke god. I første halvleg fik man flere store muligheder efter enorme AaB-fejl, som skulle have ført til mål, men sønderjyderne havde svært ved at få deres eget spil til at flyde. Anders K. Jacobsen og Marc Dal Hende leverede fornuftige præstationer, men generelt set var det ikke godt.
Kampens værste:
Pierre Kanstrup havde fået en plads i startopstillingen på bekostning af Patrick Banggard, men forsvarsspilleren greb ikke ligefrem chancen. Han scorede et selvmål, hvor han på mærkelig vis vendte ryggen til bolden på et hjørnespark, og med en horribel aflevering efter pausen var han også ved at koste et andet mål. Det var bare ikke Kanstrups dag.
Kampens detalje:
Anders K. Jacobsen brændte en stor chance i første halvleg, men i en situation i starten af anden halvleg viste angriberen klassen. Han fik spillet en lang og høj bold op mod sig, men formåede at holde Rasmus Thelander fra kuglen og slap væk med en flot vending. Der blev dog begået frispark på ham, inden han kunne komme på skudhold.
Den bedste detalje i opgøret var dog uden tvivl Rilwan Hassans kasse i overtiden. Fra nogle meter uden for feltet trykkede han på mål, og helt op i det ene målhjørne gik bolden ind via stolpen.
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
AVIS
Færdig i Real Madrid
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
OPTAKT
FC Fredericia – FC København
10. gang i træk
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
NYHEDER
