AaB – SønderjyskE 3-2 (1-1)
0-1 Anders K. Jacobsen (33.)
1-1 Kasper Kusk (40.)
2-1 Pierre Kanstrup, selvmål (51.)
3-1 Rufo (84.)
3-2 Rilwan Hassan (90+4.)
Kampens bedste:
AaB:
AaB var bedst efter pausen, men kampens bedste spiller spillede kun de første 45 minutter. Jakob Ahlmann var hjemmeholdets eneste offensive trussel i en skuffende første halvleg, men måtte udgå med en skade i pausen, og det er til at forstå, hvis Martí Cifuentes er bekymret for, hvordan venstrebacken har det. Han leverede et flot oplæg til Kasper Kusks 1-1-scoring.
Kristoffer Pallesen skal også nævnes i denne forbindelse efter en stabil indsats.
SønderjyskE:
Glen Riddersholms mandskab har ikke haft noget godt forår, og præstationen mod AaB var heller ikke god. I første halvleg fik man flere store muligheder efter enorme AaB-fejl, som skulle have ført til mål, men sønderjyderne havde svært ved at få deres eget spil til at flyde. Anders K. Jacobsen og Marc Dal Hende leverede fornuftige præstationer, men generelt set var det ikke godt.
Kampens værste:
Pierre Kanstrup havde fået en plads i startopstillingen på bekostning af Patrick Banggard, men forsvarsspilleren greb ikke ligefrem chancen. Han scorede et selvmål, hvor han på mærkelig vis vendte ryggen til bolden på et hjørnespark, og med en horribel aflevering efter pausen var han også ved at koste et andet mål. Det var bare ikke Kanstrups dag.
Kampens detalje:
Anders K. Jacobsen brændte en stor chance i første halvleg, men i en situation i starten af anden halvleg viste angriberen klassen. Han fik spillet en lang og høj bold op mod sig, men formåede at holde Rasmus Thelander fra kuglen og slap væk med en flot vending. Der blev dog begået frispark på ham, inden han kunne komme på skudhold.
Den bedste detalje i opgøret var dog uden tvivl Rilwan Hassans kasse i overtiden. Fra nogle meter uden for feltet trykkede han på mål, og helt op i det ene målhjørne gik bolden ind via stolpen.
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
NYHEDER
Tragiske omstændigheder inden El Clásico
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
NYHEDER
Fredericia er nærmest rykket ned
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
NYHEDER
FCN med stor gave til AGF i guldkampen
LIGE NU
Brøndby er uden tre spillere mod AGF
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
Magiske Messi slår til igen
NYHEDER
Zanka med udløb – åbner ny rolle i FCK
OPTAKT
Randers FC – OB
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
NYHEDER
Daniel Wass stopper karrieren om et år
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
Iran kommer med krav før VM
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
Hjulmand og co. taber stort skridt
EKSKLUSIVT
