Brøndby IF – SønderjyskE 2-1 (1-1)
1-0 Mikael Uhre (32.)
1-1 Anders K. Jacobsen (42.)
2-1 Anis Ben Slimane (83.)
Kampens bedste:
Brøndby IF:
Det kan godt være, at det var ham, der begik straffesparket, som Anders K. Jacobsen fra SønderjyskE scorede på, men Mikael Uhre er ganske enkelt en imponerende fodboldspiller. Dømt ude i Brøndby IF mange gange, og nu er han et af de første navne på holdkortet. Og det er fuldt fortjent. Seks mål og fire assists har han stået for i de første 12 runder af Superligaen, og igen mod SønderjyskE var han fremragende.
Læs også:“CV” afviser trænerskifte: Jeg har ikke talt med Kristian
Han scorede på et flot oplæg af Simon Hedlund og kunne såmænd også have lavet flere, men det, der adskiller Mikael Uhre fra mange andre angribere i Superligaen, er alle de mange gode løb, han tager. Mod SønderjyskE rev han trebackkæden fra Haderslev fra hinanden med konstante løb i SønderjyskEs bagrum – samtidig formår han at mærke på kampen og spillet, hvornår han skal trække ud i siden eller ned i banen for at modtage kuglen. Mikael Uhre fortjener mere kredit, end han får, ikke mindst fordi han er en af de angribere i Superligaen, der bedst kan mærke temperaturen i en kamp, og hvor han skal løbe hen.
Også Lasse Vigen Christensen spillede en rigtig god kamp og fortjener ros.
SønderjyskE:
Det var ikke kønt, da han sparkede straffesparket i nettet, men ellers var der mange gode ting i Anders K. Jacobsens spil. På en dag, hvor SønderjyskE ikke for alvor ramte topniveauet, var angriberen god og rutineret i sit spil. Han fik holdt godt i bolden på tidspunkter, hvor Haderslev-klubben var presset. I anden halvleg var han også svær at komme rundt om, og han arbejdede hårdt defensivt og vandt flere bolde. Fin præstation af den tidligere OB- og AaB-angriber, der går forrest for sit hold.
Læs også:BIF-stjernens store drøm: At vinde mesterskabet med Brøndby
Kampens værste:
Der var perioder i kampen, hvor SønderjyskE ganske enkelt tabte slaget om midtbanen. Her fik Julius Eskesen, der ellers havde fået chancen fra start, ikke vist sig specielt godt frem. Det var da også oftest ham, Glen Riddersholm råbte efter, når der var noget, der skulle rettes. Skuffende kamp af den tidligere OB’er., der blev udskiftet midt i anden halvleg.
Kampens detalje:
Sikke en sæson det har været indtil videre for midtbanespiller Jesper Lindstrøm. Nok spillede han ikke sin bedste kamp mod SønderjyskE, men han fik alligevel vist farlighed og assisterede målet til 2-1. Og så viste han også finesse. Finessen gik ud over Stefan Gartenmann fra udeholdet, der i første halvleg blev sendt efter en hotdog – for at bruge en Zlatan-reference.
Lindstrøm modtog en aflevering, som Gartenmann forudså, at Lindstrøm ville køre videre på, men i stedet lavede Brøndby-stjernen en “stop and go”, og så var Gartenmann altså altså ikke til at stope fortsætte ud i boden, langt fra bolden og Lindstrøm. Lækker, lækker detalje.
Læs også:Startopstillinger: Brøndby og SønderjyskE med udskiftninger
Læs også:Bedst og værst: Giftig Links og hollandsk superkasse sænkede Horsens
Læs også:LIVE: Sådan gik det, da AGF slog AC Horsens
LIVE
TransferLIVE: Liverpool-koryfæ skifter til Spurs
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
TOPNYHED
Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
EKSKLUSIVT
David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
TRANSFER
Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud
NYHEDER
Crystal Palace vinder Conference League
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
Messi-statue fjernes
STORT INTERVIEW
Kasper Hjulmand mindes helt særligt besøg
LIGE NU
Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
FANKLUBBEN
Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle
INTERVIEW
De kan være færdige i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
NYHEDER
Dansk profil overrasker: Han er så god
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
INTERVIEW
Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’
Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano
Schmeichels passion gjorde indtryk på Riemer
AVIS
Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina
EKSKLUSIVT
