Brøndby IF – SønderjyskE 2-1 (1-1)
1-0 Mikael Uhre (32.)
1-1 Anders K. Jacobsen (42.)
2-1 Anis Ben Slimane (83.)
Kampens bedste:
Brøndby IF:
Det kan godt være, at det var ham, der begik straffesparket, som Anders K. Jacobsen fra SønderjyskE scorede på, men Mikael Uhre er ganske enkelt en imponerende fodboldspiller. Dømt ude i Brøndby IF mange gange, og nu er han et af de første navne på holdkortet. Og det er fuldt fortjent. Seks mål og fire assists har han stået for i de første 12 runder af Superligaen, og igen mod SønderjyskE var han fremragende.
Læs også:“CV” afviser trænerskifte: Jeg har ikke talt med Kristian
Han scorede på et flot oplæg af Simon Hedlund og kunne såmænd også have lavet flere, men det, der adskiller Mikael Uhre fra mange andre angribere i Superligaen, er alle de mange gode løb, han tager. Mod SønderjyskE rev han trebackkæden fra Haderslev fra hinanden med konstante løb i SønderjyskEs bagrum – samtidig formår han at mærke på kampen og spillet, hvornår han skal trække ud i siden eller ned i banen for at modtage kuglen. Mikael Uhre fortjener mere kredit, end han får, ikke mindst fordi han er en af de angribere i Superligaen, der bedst kan mærke temperaturen i en kamp, og hvor han skal løbe hen.
Også Lasse Vigen Christensen spillede en rigtig god kamp og fortjener ros.
SønderjyskE:
Det var ikke kønt, da han sparkede straffesparket i nettet, men ellers var der mange gode ting i Anders K. Jacobsens spil. På en dag, hvor SønderjyskE ikke for alvor ramte topniveauet, var angriberen god og rutineret i sit spil. Han fik holdt godt i bolden på tidspunkter, hvor Haderslev-klubben var presset. I anden halvleg var han også svær at komme rundt om, og han arbejdede hårdt defensivt og vandt flere bolde. Fin præstation af den tidligere OB- og AaB-angriber, der går forrest for sit hold.
Læs også:BIF-stjernens store drøm: At vinde mesterskabet med Brøndby
Kampens værste:
Der var perioder i kampen, hvor SønderjyskE ganske enkelt tabte slaget om midtbanen. Her fik Julius Eskesen, der ellers havde fået chancen fra start, ikke vist sig specielt godt frem. Det var da også oftest ham, Glen Riddersholm råbte efter, når der var noget, der skulle rettes. Skuffende kamp af den tidligere OB’er., der blev udskiftet midt i anden halvleg.
Kampens detalje:
Sikke en sæson det har været indtil videre for midtbanespiller Jesper Lindstrøm. Nok spillede han ikke sin bedste kamp mod SønderjyskE, men han fik alligevel vist farlighed og assisterede målet til 2-1. Og så viste han også finesse. Finessen gik ud over Stefan Gartenmann fra udeholdet, der i første halvleg blev sendt efter en hotdog – for at bruge en Zlatan-reference.
Lindstrøm modtog en aflevering, som Gartenmann forudså, at Lindstrøm ville køre videre på, men i stedet lavede Brøndby-stjernen en “stop and go”, og så var Gartenmann altså altså ikke til at stope fortsætte ud i boden, langt fra bolden og Lindstrøm. Lækker, lækker detalje.
Læs også:Startopstillinger: Brøndby og SønderjyskE med udskiftninger
Læs også:Bedst og værst: Giftig Links og hollandsk superkasse sænkede Horsens
Læs også:LIVE: Sådan gik det, da AGF slog AC Horsens
LIVE
TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil
NYHEDER
USA får drømmestart på VM
TOPNYHED
Spottet i København
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
MEDIE
AGF køber ham
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
NYHEDER
Elias Jelert færdig
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
MEDIE
Overraskende melding om Oliver Christensen
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
OPTAKT
