Bedst og værst: Lindstrøm sendte Gartenmann efter en hotdog

Vi er klar med bedst og værst fra opgøret mellem Brøndby IF og SønderjyskE.



Brøndby IF – SønderjyskE 2-1 (1-1)
1-0 Mikael Uhre (32.)
1-1 Anders K. Jacobsen (42.)
2-1 Anis Ben Slimane (83.)

Kampens bedste:
Brøndby IF:
Det kan godt være, at det var ham, der begik straffesparket, som Anders K. Jacobsen fra SønderjyskE scorede på, men Mikael Uhre er ganske enkelt en imponerende fodboldspiller. Dømt ude i Brøndby IF mange gange, og nu er han et af de første navne på holdkortet. Og det er fuldt fortjent. Seks mål og fire assists har han stået for i de første 12 runder af Superligaen, og igen mod SønderjyskE var han fremragende.

Læs også:“CV” afviser trænerskifte: Jeg har ikke talt med Kristian

Han scorede på et flot oplæg af Simon Hedlund og kunne såmænd også have lavet flere, men det, der adskiller Mikael Uhre fra mange andre angribere i Superligaen, er alle de mange gode løb, han tager. Mod SønderjyskE rev han trebackkæden fra Haderslev fra hinanden med konstante løb i SønderjyskEs bagrum – samtidig formår han at mærke på kampen og spillet, hvornår han skal trække ud i siden eller ned i banen for at modtage kuglen. Mikael Uhre fortjener mere kredit, end han får, ikke mindst fordi han er en af de angribere i Superligaen, der bedst kan mærke temperaturen i en kamp, og hvor han skal løbe hen.

Også Lasse Vigen Christensen spillede en rigtig god kamp og fortjener ros.

SønderjyskE:
Det var ikke kønt, da han sparkede straffesparket i nettet, men ellers var der mange gode ting i Anders K. Jacobsens spil. På en dag, hvor SønderjyskE ikke for alvor ramte topniveauet, var angriberen god og rutineret i sit spil. Han fik holdt godt i bolden på tidspunkter, hvor Haderslev-klubben var presset. I anden halvleg var han også svær at komme rundt om, og han arbejdede hårdt defensivt og vandt flere bolde. Fin præstation af den tidligere OB- og AaB-angriber, der går forrest for sit hold.

Læs også:BIF-stjernens store drøm: At vinde mesterskabet med Brøndby

Kampens værste:
Der var perioder i kampen, hvor SønderjyskE ganske enkelt tabte slaget om midtbanen. Her fik Julius Eskesen, der ellers havde fået chancen fra start, ikke vist sig specielt godt frem. Det var da også oftest ham, Glen Riddersholm råbte efter, når der var noget, der skulle rettes. Skuffende kamp af den tidligere OB’er., der blev udskiftet midt i anden halvleg.

Kampens detalje:
Sikke en sæson det har været indtil videre for midtbanespiller Jesper Lindstrøm. Nok spillede han ikke sin bedste kamp mod SønderjyskE, men han fik alligevel vist farlighed og assisterede målet til 2-1. Og så viste han også finesse. Finessen gik ud over Stefan Gartenmann fra udeholdet, der i første halvleg blev sendt efter en hotdog – for at bruge en Zlatan-reference.

Lindstrøm modtog en aflevering, som Gartenmann forudså, at Lindstrøm ville køre videre på, men i stedet lavede Brøndby-stjernen en “stop and go”, og så var Gartenmann altså altså ikke til at stope fortsætte ud i boden, langt fra bolden og Lindstrøm. Lækker, lækker detalje.

Læs også:Startopstillinger: Brøndby og SønderjyskE med udskiftninger
Læs også:Bedst og værst: Giftig Links og hollandsk superkasse sænkede Horsens
Læs også:LIVE: Sådan gik det, da AGF slog AC Horsens




I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 




LIVE

TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Læge: Eriksens pacemaker støder, som den skal



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

DBU-direktør: Vi følger op med alle spillere

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Afslører dansk toptræners millionløn

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt