Vejle Boldklub – Lyngby Boldklub 3-2 (1-1)
0-1 Emil Nielsen (10.)
1-1 Saeid Ezatolahi (45′)
Rødt kort, Marcel Rømer (58′)
1-2 Jens Martin Gammelby (62′)
2-2 Jacob Schoop (64′)
3-2 Malte Amundsen (70′)
Kampens bedste
Vejle Boldklub
Hjemmeholdet var pressede i første halvleg og bør i virkeligheden være glade for, at Lyngby ikke formåede at udbygge deres tidlige føring. Men kort før pausen fik Galcas tropper udlignet, og i anden halvleg var de toneangivende. Allan Sousa var konstant en offensiv trussel, mens 22-årige Malte Amundsen endnu engang leverede en flot præstation på sin venstreback, som han også kronede med et drømmemål til 3-2.
Dagens bedste Vejle-mand var dog midtbanespilleren Saeid Ezatolahi. Den 24-årige iraner var ikke kun solid på midtbanen; Sammen med Ylber Ramadani var han konstant en trussel i Lyngby-feltet, hvor han ofte kom stormende ind og lavede ravage. Kort før pausen gav det også pote, da Ezatolahi udlignede på fremragende vis og gav Vejle det håb, som man kunne bygge videre på i anden halvleg.
Lyngby Boldklub
Lyngby var ikke dårlige i Nørreskoven, selvom de dog var helt væk i korte perioder. Særligt i første halvleg leverede gæsterne en stærk indsats ledt an af Emil Nielsen, der (endelig) kom på tavlen og flere gange var farlig. Jens Martin Gammelby leverede også en fin præstation i sin Superliga-debut for De Kongeblå. Endelig bør indskifteren Mikkel Warming også fremhæves for et glimrende indhop. Det er ikke let at komme på banen og skabe noget offensivt, når dit hold lige er blevet reduceret til ti mand, men Warming gjorde det godt og var stærkt medvirkende til, at Lyngby levede til det sidste.
Kampens værste
Indsatsen blev dog aldrig helstøbt for gæsterne fra Lyngby, der særligt i starten af anden halvleg var helt væk og presset i bund. De Kongeblå kunne slet ikke få noget til at hænge sammen eller ramme hinanden med de mest simple afleveringer, og det endte også med at blive dyrt. Dét og så en række dumme fejl fra holdets mest rutinerede kræfter.
Det var nemlig Kasper Enghardt, der smed den bold væk, der førte til, at Marcel Rømer kom alt for sent ind i en tackling på Ezatolahi og måtte udvises for sit andet gule kort. Og det var målmand Thomas Mikkelsen, der lukkede Vejle tilbage i kampen med et drop ud i fødderne på Jacob Schoop få minutter efter, at Jens Martin Gammelby havde bragt Lyngby i front. Det er fejl, der bliver straffet i Superligaen.
Kampens detalje
Vejles udligning til 1-1 var flot. Ylber Ramadani sendte et drøn af en afslutning af sted, som Thomas Mikkelsen fik verfet ud på stolpen, inden at Saeid Ezatolahi bragede returen ind i netmaskerne. Men målet markerede også en Superliga-rekord.
Det var nemlig den 31. Superliga-kamp i træk, at Lyngby indkasserede mål på udebane, og det er altså ny rekord.
Da Ezatollahi udlignede til 1-1 for @Vejle_B blev det 31. #sldk kamp i træk @LyngbyBoldklub fik scoret et mål imod på udebane. Det er ny rekord i @Superligaen. Seneste kongeblå clean sheet på udebane er 3 år og 2 dage siden, hvor @AGFFodbold i Århus blev besejret med 2-0. #vblbk
— danskfodbold.com (@danskfodboldcom) October 18, 2020
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
Kæmpekøb retur til FC København?
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
OPTAKT
FC Fredericia – OB
Bayern München laver vildt comeback
Oddset styrtdykker
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
Ståle Solbakken overvejede at sige op
MEDIE
