Bedst og værst: Lyngby slog kedelig rekord, da Vejle buldrede videre

Vi har zoomet ind på opgøret mellem Vejle og Lyngby i Superligaens femte spillerunde.



Vejle Boldklub – Lyngby Boldklub 3-2 (1-1)
0-1 Emil Nielsen (10.)
1-1 Saeid Ezatolahi (45')
Rødt kort, Marcel Rømer (58')
1-2 Jens Martin Gammelby (62')
2-2 Jacob Schoop (64')
3-2 Malte Amundsen (70')

Kampens bedste

Vejle Boldklub
Hjemmeholdet var pressede i første halvleg og bør i virkeligheden være glade for, at Lyngby ikke formåede at udbygge deres tidlige føring. Men kort før pausen fik Galcas tropper udlignet, og i anden halvleg var de toneangivende. Allan Sousa var konstant en offensiv trussel, mens 22-årige Malte Amundsen endnu engang leverede en flot præstation på sin venstreback, som han også kronede med et drømmemål til 3-2.

Dagens bedste Vejle-mand var dog midtbanespilleren Saeid Ezatolahi. Den 24-årige iraner var ikke kun solid på midtbanen; Sammen med Ylber Ramadani var han konstant en trussel i Lyngby-feltet, hvor han ofte kom stormende ind og lavede ravage. Kort før pausen gav det også pote, da Ezatolahi udlignede på fremragende vis og gav Vejle det håb, som man kunne bygge videre på i anden halvleg. 

Lyngby Boldklub
Lyngby var ikke dårlige i Nørreskoven, selvom de dog var helt væk i korte perioder. Særligt i første halvleg leverede gæsterne en stærk indsats ledt an af Emil Nielsen, der (endelig) kom på tavlen og flere gange var farlig. Jens Martin Gammelby leverede også en fin præstation i sin Superliga-debut for De Kongeblå. Endelig bør indskifteren Mikkel Warming også fremhæves for et glimrende indhop. Det er ikke let at komme på banen og skabe noget offensivt, når dit hold lige er blevet reduceret til ti mand, men Warming gjorde det godt og var stærkt medvirkende til, at Lyngby levede til det sidste.  

Kampens værste
Indsatsen blev dog aldrig helstøbt for gæsterne fra Lyngby, der særligt i starten af anden halvleg var helt væk og presset i bund. De Kongeblå kunne slet ikke få noget til at hænge sammen eller ramme hinanden med de mest simple afleveringer, og det endte også med at blive dyrt. Dét og så en række dumme fejl fra holdets mest rutinerede kræfter. 

Det var nemlig Kasper Enghardt, der smed den bold væk, der førte til, at Marcel Rømer kom alt for sent ind i en tackling på Ezatolahi og måtte udvises for sit andet gule kort. Og det var målmand Thomas Mikkelsen, der lukkede Vejle tilbage i kampen med et drop ud i fødderne på Jacob Schoop få minutter efter, at Jens Martin Gammelby havde bragt Lyngby i front. Det er fejl, der bliver straffet i Superligaen.

Kampens detalje
Vejles udligning til 1-1 var flot. Ylber Ramadani sendte et drøn af en afslutning af sted, som Thomas Mikkelsen fik verfet ud på stolpen, inden at Saeid Ezatolahi bragede returen ind i netmaskerne. Men målet markerede også en Superliga-rekord.

Det var nemlig den 31. Superliga-kamp i træk, at Lyngby indkasserede mål på udebane, og det er altså ny rekord.





Manchester United henter fransk angriber



BIZART

Danske Bank efterlyser tidligere Brøndby-angriber


Falsk Bo Henriksen-historie i omløb

Afsløring: Vejle Boldklub forlænger med Lasse Flø



Skræksæson: Løntung dansker meldes på vej væk

På vej tilbage til FC Midtjylland? 

Højlund-episode ‘vil blive talt om i årtier’

Drømmer om at hente Jonas Wind og Thomas Müller

Imponerer mod FC København: ‘Rigtig højt niveau’



TOPNYHED

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget


Nu hyldes Rasmus Højlund: ‘Det ændrede alt!’

Ude i kulden i FCM: Jeg kan smile på lønningsdag

Flad Champagne-fest på Rivieraen

– Spiller mod 11 spillere ikke mod 28.000



United på kurs mod ren engelsk finale

FCK-profil jubler: ‘Jeg kommer til at gøre alt’

FCK har særlig klausul på eksspillere

Genialt! FCK kunne få minimum 50 mio. for ham

Ude af holdet: FCM-boss åbner for skifte


” Det mener Tipsbladet

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!


Jacob Neestrup: ‘Den skal du ikke tørre af på mig’

Sådan gik det, da FCK slog Viborg med 1-0

Vildt: Sporting tager Conrad Harder-dom til CAS

Neestrup skifter seks mand mod Viborg



Meister sparker Pisa millimeter fra drømmeland

Luk øjnene, Viborg: Lejesvend i katastrofal sæson

Flået ud i pausen: Brøndby-profil ærgrer sig

Danske toptrænere skal ikke til Wolfsburg

På tur med Superliga-rival: Rødvin og faglighed

Her er Jesper Sørensens drømmespiller

Afsløring: Kallesøe vil væk fra kaosramte Horsens

Kan ryge af holdet efter stort skænderi med Mæhle


– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det


Færdig i OB

Frederik Birk giver status på Nicolai Vallys

Rødglødende telefon: Åben for Superliga-comeback

Tipsbladet finder ny chefredaktør i egne rækker

Randers – FC Nordsjælland

Brøndbys sommerflirt forlader Bayer Leverkusen

AaB styrtbløder: Så dyr vil nedrykning være

Brøndby-fans raser – nu svarer direktør

‘Vi kan gøre ondt på FCK’

Har håneretten over FCK-vennerne

I svime over Brøndby-profil: For pokker mand!

Kent Nielsen med klar tale til kritikere

Joakim Mæhle i totterne på holdkammerat

Lamine Yamal skriver Champions League-historie

Jesper Sørensen i stor triumf

Chelseas reserver overmander svenskere

Kent Nielsen dybt imponeret af ‘magiker’

Forsøgte at beholde FCK-talent: Han er enormt rar

Brøndby pebet ud: Var røv og nøgler

Fantastisk og vanvittig fodboldkamp ender 3-3

Kæmpe kollaps – men han må vælte sig i tilbud!

Vildt comeback! Han reddede Brøndby fra fadæsen