Bedst og værst: Lyngby slog kedelig rekord, da Vejle buldrede videre

Vi har zoomet ind på opgøret mellem Vejle og Lyngby i Superligaens femte spillerunde.



Vejle Boldklub – Lyngby Boldklub 3-2 (1-1)
0-1 Emil Nielsen (10.)
1-1 Saeid Ezatolahi (45′)
Rødt kort, Marcel Rømer (58′)
1-2 Jens Martin Gammelby (62′)
2-2 Jacob Schoop (64′)
3-2 Malte Amundsen (70′)

Kampens bedste

Vejle Boldklub
Hjemmeholdet var pressede i første halvleg og bør i virkeligheden være glade for, at Lyngby ikke formåede at udbygge deres tidlige føring. Men kort før pausen fik Galcas tropper udlignet, og i anden halvleg var de toneangivende. Allan Sousa var konstant en offensiv trussel, mens 22-årige Malte Amundsen endnu engang leverede en flot præstation på sin venstreback, som han også kronede med et drømmemål til 3-2.

Dagens bedste Vejle-mand var dog midtbanespilleren Saeid Ezatolahi. Den 24-årige iraner var ikke kun solid på midtbanen; Sammen med Ylber Ramadani var han konstant en trussel i Lyngby-feltet, hvor han ofte kom stormende ind og lavede ravage. Kort før pausen gav det også pote, da Ezatolahi udlignede på fremragende vis og gav Vejle det håb, som man kunne bygge videre på i anden halvleg. 

Lyngby Boldklub
Lyngby var ikke dårlige i Nørreskoven, selvom de dog var helt væk i korte perioder. Særligt i første halvleg leverede gæsterne en stærk indsats ledt an af Emil Nielsen, der (endelig) kom på tavlen og flere gange var farlig. Jens Martin Gammelby leverede også en fin præstation i sin Superliga-debut for De Kongeblå. Endelig bør indskifteren Mikkel Warming også fremhæves for et glimrende indhop. Det er ikke let at komme på banen og skabe noget offensivt, når dit hold lige er blevet reduceret til ti mand, men Warming gjorde det godt og var stærkt medvirkende til, at Lyngby levede til det sidste.  

Kampens værste
Indsatsen blev dog aldrig helstøbt for gæsterne fra Lyngby, der særligt i starten af anden halvleg var helt væk og presset i bund. De Kongeblå kunne slet ikke få noget til at hænge sammen eller ramme hinanden med de mest simple afleveringer, og det endte også med at blive dyrt. Dét og så en række dumme fejl fra holdets mest rutinerede kræfter. 

Det var nemlig Kasper Enghardt, der smed den bold væk, der førte til, at Marcel Rømer kom alt for sent ind i en tackling på Ezatolahi og måtte udvises for sit andet gule kort. Og det var målmand Thomas Mikkelsen, der lukkede Vejle tilbage i kampen med et drop ud i fødderne på Jacob Schoop få minutter efter, at Jens Martin Gammelby havde bragt Lyngby i front. Det er fejl, der bliver straffet i Superligaen.

Kampens detalje
Vejles udligning til 1-1 var flot. Ylber Ramadani sendte et drøn af en afslutning af sted, som Thomas Mikkelsen fik verfet ud på stolpen, inden at Saeid Ezatolahi bragede returen ind i netmaskerne. Men målet markerede også en Superliga-rekord.

Det var nemlig den 31. Superliga-kamp i træk, at Lyngby indkasserede mål på udebane, og det er altså ny rekord.






Storklub jagter Jacob Neestrup




Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp

AGF vandt vanvittig Superliga-kamp

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning

Hylder Mads Hermansen

Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’

Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned

Det har jeg ikke set før i Superligaen



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

Neestrup afslører reprimande

Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han

Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Vild udvikling for FC Københavns chancer

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale

Christian Eriksen er usikker på fremtiden

Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’

Brøndby IF – Sønderjyske

Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen

Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé

Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!

‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner

Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

– Det ser dystert ud!

Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris

Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i

Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg

Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?

Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers

Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’

1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

AGF – Viborg FF

Superliga-gennembrud? ‘Jeg er ikke i tvivl’

Giver unikt indblik: Sådan bliver en transfer til

Mareridtsdebut for dansker: ‘Trist’

Kæmpe optur for Orri Oskarsson

Alexander Bah tog beslutning for Mourinho

Scoringsfattigt i Silkeborg

Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix

Real Madrid taber

Silkeborg IF – FC Midtjylland

Aston Villa og Chelsea smider point

Randers FC – FC Fredericia