Bedst og værst: Lyngby slog kedelig rekord, da Vejle buldrede videre

Vi har zoomet ind på opgøret mellem Vejle og Lyngby i Superligaens femte spillerunde.



Vejle Boldklub – Lyngby Boldklub 3-2 (1-1)
0-1 Emil Nielsen (10.)
1-1 Saeid Ezatolahi (45′)
Rødt kort, Marcel Rømer (58′)
1-2 Jens Martin Gammelby (62′)
2-2 Jacob Schoop (64′)
3-2 Malte Amundsen (70′)

Kampens bedste

Vejle Boldklub
Hjemmeholdet var pressede i første halvleg og bør i virkeligheden være glade for, at Lyngby ikke formåede at udbygge deres tidlige føring. Men kort før pausen fik Galcas tropper udlignet, og i anden halvleg var de toneangivende. Allan Sousa var konstant en offensiv trussel, mens 22-årige Malte Amundsen endnu engang leverede en flot præstation på sin venstreback, som han også kronede med et drømmemål til 3-2.

Dagens bedste Vejle-mand var dog midtbanespilleren Saeid Ezatolahi. Den 24-årige iraner var ikke kun solid på midtbanen; Sammen med Ylber Ramadani var han konstant en trussel i Lyngby-feltet, hvor han ofte kom stormende ind og lavede ravage. Kort før pausen gav det også pote, da Ezatolahi udlignede på fremragende vis og gav Vejle det håb, som man kunne bygge videre på i anden halvleg. 

Lyngby Boldklub
Lyngby var ikke dårlige i Nørreskoven, selvom de dog var helt væk i korte perioder. Særligt i første halvleg leverede gæsterne en stærk indsats ledt an af Emil Nielsen, der (endelig) kom på tavlen og flere gange var farlig. Jens Martin Gammelby leverede også en fin præstation i sin Superliga-debut for De Kongeblå. Endelig bør indskifteren Mikkel Warming også fremhæves for et glimrende indhop. Det er ikke let at komme på banen og skabe noget offensivt, når dit hold lige er blevet reduceret til ti mand, men Warming gjorde det godt og var stærkt medvirkende til, at Lyngby levede til det sidste.  

Kampens værste
Indsatsen blev dog aldrig helstøbt for gæsterne fra Lyngby, der særligt i starten af anden halvleg var helt væk og presset i bund. De Kongeblå kunne slet ikke få noget til at hænge sammen eller ramme hinanden med de mest simple afleveringer, og det endte også med at blive dyrt. Dét og så en række dumme fejl fra holdets mest rutinerede kræfter. 

Det var nemlig Kasper Enghardt, der smed den bold væk, der førte til, at Marcel Rømer kom alt for sent ind i en tackling på Ezatolahi og måtte udvises for sit andet gule kort. Og det var målmand Thomas Mikkelsen, der lukkede Vejle tilbage i kampen med et drop ud i fødderne på Jacob Schoop få minutter efter, at Jens Martin Gammelby havde bragt Lyngby i front. Det er fejl, der bliver straffet i Superligaen.

Kampens detalje
Vejles udligning til 1-1 var flot. Ylber Ramadani sendte et drøn af en afslutning af sted, som Thomas Mikkelsen fik verfet ud på stolpen, inden at Saeid Ezatolahi bragede returen ind i netmaskerne. Men målet markerede også en Superliga-rekord.

Det var nemlig den 31. Superliga-kamp i træk, at Lyngby indkasserede mål på udebane, og det er altså ny rekord.





Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Ingen tvivl: De rykker ud af Superligaen

Vildt comeback? Sender føler til Brøndby

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Fortryder Chido Obi-beslutning

Voldsomt transferønske til FCK

Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Vild med FCK-stjerne: Bare se på hans frisure

Neestrup hylder vild teenager: ‘Ser frem til det’

Hjulmand og co. med mesterstykke mod Man City

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’

Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby

I spil til stort job

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Bomber løs – dansk stortalent skifter agent

Ekspert advarer: Pas på ham, FCK!

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Lerager taler ud om FCK-brud

Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup

Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe

FCK-modstander har ikke spillet i 20 dage

Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’

Satme godt set, Jacob Neestrup!

Brøndby straffet – får stor bøde

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

– Velkommen hjem Andreas Christensen

Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

Slagter stjerne: ‘Spild af tid’

Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort

Lars Friis får ikke stort job

Ajax skraber bunden i Champions League

Xabi Alonso lever med presset

Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt

Bekræfter: Her er der transferdeadline

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Chokskifte for Wessam Abou Ali?

Rune deler nyt: Er rejst til Qatar

Bekymrede for Rune: ‘Hvem tager de beslutninger?’

Dansker scorer første Serie A-mål i sen nedtur

Hjulmand får stryg af Haaland & City