Bedst og værst: Månedens spiller blev skurken for OB

Tipsbladet.dk zoomer ind på kampen mellem OB og Vejle Boldklub.



OB –  Vejle Boldklub 0-1 (0-0)
Issam Jebali, rødt kort (23.)
Mads Greve, 0-1 (86.)

Kampens bedste
OB
OB havde svære arbejdsbetingelser, efter at Issam Jebali blev udvist efter tyve minutters spil, men der var alligevel flere stærke præstationer hos fynboerne. Blandt andre Emmanuel Sabbi gjorde det fint som ene angriber, hvor han holdt godt i bolden og var farlig med sin hurtighed, mens han også leverede en stor arbejdsindsats. 

Læs også:Issam Jebali er månedens spiller i 3F Superligaen

Vejle Boldklub
De var en mand i overtal i mere end en time, men Superliga-oprykkerne kom ikke frem til mange store chancer, selvom de havde bolden i store dele af opgøret. Men i flere af de få chancer, de kom frem til, var Wahid Faghir involveret. Det unge stortalent viste sin styrke og sine fine dribleevner, og med lidt mere held havde han i hvert fald noteret sig for en assist. 

Kampens værste
Det var en begivenhedsrig eftermiddag for Issam Jebali. Før kampen mod Vejle Boldklub blev han kåret som månedens spiller i Superligaen for september, men efter startfløjtet nåede han blot at spille 23 minutter, før han blev vist ud. OB-angriberen dummede sig ganske enkelt og sparkede uprovokeret en Vejle-spiller ned. Det var alt andet end smart fra Issam Jebali, der med et rødt kort og en kommende karantæne nok ikke genvinder prisen som månedens spiller i oktober.

Kampens detalje
Vejles bedste spiller var Wahid Faghir, og han stod også for kampens detalje – selvom det ikke endte i et mål. Efter knap 78 minutter modtog den blot 17-årige angriber bolden ude i venstre side, før han afdriblede tre mand og sendte et indlæg ind i boksen. Raphael Dwamena kunne ikke få foden på og sende den i mål, men dribleturen var meget flot af det unge Vejle-talent.

Mads Greves scoring i slutminutterne var desuden Vejle Boldklubs første mod OB i 12 år, og den sikrede vejlenserne deres første sejr over fynboer i Superliga-regi i 22 år. 

Læs også:Powerranking: FCM, BIF og AGF i top – FCK synker til bunds




Brøndby IF og Feyenoord er i dialog




LIVE

TransferLIVE: Smadrer transferrekord

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Brøndby med transferscoop?

Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko

Her er Jonas Winds nye klub



LIVE

VM-LIVE: Sådan starter Norge og Elfenbenskysten

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya

FCK-stjerne ikke med på træningslejr



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Afsløring: Kolding køber stor profil

‘Han ryger 100 procent!’

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Elfenbenskysten – Norge

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Han er ny assistenttræner i Brøndby

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Frankrig – Sverige

USA – Bosnien-Hercegovina

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent

Zorniger fremhæver transfervindue

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!