OB – Vejle Boldklub 0-1 (0-0)
Issam Jebali, rødt kort (23.)
Mads Greve, 0-1 (86.)
Kampens bedste
OB
OB havde svære arbejdsbetingelser, efter at Issam Jebali blev udvist efter tyve minutters spil, men der var alligevel flere stærke præstationer hos fynboerne. Blandt andre Emmanuel Sabbi gjorde det fint som ene angriber, hvor han holdt godt i bolden og var farlig med sin hurtighed, mens han også leverede en stor arbejdsindsats.
Læs også:Issam Jebali er månedens spiller i 3F Superligaen
Vejle Boldklub
De var en mand i overtal i mere end en time, men Superliga-oprykkerne kom ikke frem til mange store chancer, selvom de havde bolden i store dele af opgøret. Men i flere af de få chancer, de kom frem til, var Wahid Faghir involveret. Det unge stortalent viste sin styrke og sine fine dribleevner, og med lidt mere held havde han i hvert fald noteret sig for en assist.
Kampens værste
Det var en begivenhedsrig eftermiddag for Issam Jebali. Før kampen mod Vejle Boldklub blev han kåret som månedens spiller i Superligaen for september, men efter startfløjtet nåede han blot at spille 23 minutter, før han blev vist ud. OB-angriberen dummede sig ganske enkelt og sparkede uprovokeret en Vejle-spiller ned. Det var alt andet end smart fra Issam Jebali, der med et rødt kort og en kommende karantæne nok ikke genvinder prisen som månedens spiller i oktober.
Kampens detalje
Vejles bedste spiller var Wahid Faghir, og han stod også for kampens detalje – selvom det ikke endte i et mål. Efter knap 78 minutter modtog den blot 17-årige angriber bolden ude i venstre side, før han afdriblede tre mand og sendte et indlæg ind i boksen. Raphael Dwamena kunne ikke få foden på og sende den i mål, men dribleturen var meget flot af det unge Vejle-talent.
Mads Greves scoring i slutminutterne var desuden Vejle Boldklubs første mod OB i 12 år, og den sikrede vejlenserne deres første sejr over fynboer i Superliga-regi i 22 år.
Læs også:Powerranking: FCM, BIF og AGF i top – FCK synker til bunds
LIVE
VM-LIVE: Suspenderer tv-vært efter shitstorm
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Portugal – Usbekistan
TRANSFER
Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris
MEDIE
Derfor trækker stor dansk transfer ud
OPTAKT
Argentina – Østrig
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Tidl. FCK-talent på blokken i store tyske klubber
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
OPTAKT
Norge – Senegal
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
OPTAKT
Frankrig – Irak
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
Slagter stjerner: Noget lort!
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
NYHEDER
