Bedst og værst: Månedens spiller blev skurken for OB

Tipsbladet.dk zoomer ind på kampen mellem OB og Vejle Boldklub.



OB –  Vejle Boldklub 0-1 (0-0)
Issam Jebali, rødt kort (23.)
Mads Greve, 0-1 (86.)

Kampens bedste
OB
OB havde svære arbejdsbetingelser, efter at Issam Jebali blev udvist efter tyve minutters spil, men der var alligevel flere stærke præstationer hos fynboerne. Blandt andre Emmanuel Sabbi gjorde det fint som ene angriber, hvor han holdt godt i bolden og var farlig med sin hurtighed, mens han også leverede en stor arbejdsindsats. 

Læs også:Issam Jebali er månedens spiller i 3F Superligaen

Vejle Boldklub
De var en mand i overtal i mere end en time, men Superliga-oprykkerne kom ikke frem til mange store chancer, selvom de havde bolden i store dele af opgøret. Men i flere af de få chancer, de kom frem til, var Wahid Faghir involveret. Det unge stortalent viste sin styrke og sine fine dribleevner, og med lidt mere held havde han i hvert fald noteret sig for en assist. 

Kampens værste
Det var en begivenhedsrig eftermiddag for Issam Jebali. Før kampen mod Vejle Boldklub blev han kåret som månedens spiller i Superligaen for september, men efter startfløjtet nåede han blot at spille 23 minutter, før han blev vist ud. OB-angriberen dummede sig ganske enkelt og sparkede uprovokeret en Vejle-spiller ned. Det var alt andet end smart fra Issam Jebali, der med et rødt kort og en kommende karantæne nok ikke genvinder prisen som månedens spiller i oktober.

Kampens detalje
Vejles bedste spiller var Wahid Faghir, og han stod også for kampens detalje – selvom det ikke endte i et mål. Efter knap 78 minutter modtog den blot 17-årige angriber bolden ude i venstre side, før han afdriblede tre mand og sendte et indlæg ind i boksen. Raphael Dwamena kunne ikke få foden på og sende den i mål, men dribleturen var meget flot af det unge Vejle-talent.

Mads Greves scoring i slutminutterne var desuden Vejle Boldklubs første mod OB i 12 år, og den sikrede vejlenserne deres første sejr over fynboer i Superliga-regi i 22 år. 

Læs også:Powerranking: FCM, BIF og AGF i top – FCK synker til bunds




Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’




LIVE

LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Smider Salah-bombe

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Han er færdig i Brøndby

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Afvist – Brøndby undrer sig

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Målmandschok i Berlin – Rønnow ude for sæsonen

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Patrick Dorgu er med

Gratis adgang til Superliga-brag