Bedst og værst: Månedens spiller blev skurken for OB

Tipsbladet.dk zoomer ind på kampen mellem OB og Vejle Boldklub.



OB –  Vejle Boldklub 0-1 (0-0)
Issam Jebali, rødt kort (23.)
Mads Greve, 0-1 (86.)

Kampens bedste
OB
OB havde svære arbejdsbetingelser, efter at Issam Jebali blev udvist efter tyve minutters spil, men der var alligevel flere stærke præstationer hos fynboerne. Blandt andre Emmanuel Sabbi gjorde det fint som ene angriber, hvor han holdt godt i bolden og var farlig med sin hurtighed, mens han også leverede en stor arbejdsindsats. 

Læs også:Issam Jebali er månedens spiller i 3F Superligaen

Vejle Boldklub
De var en mand i overtal i mere end en time, men Superliga-oprykkerne kom ikke frem til mange store chancer, selvom de havde bolden i store dele af opgøret. Men i flere af de få chancer, de kom frem til, var Wahid Faghir involveret. Det unge stortalent viste sin styrke og sine fine dribleevner, og med lidt mere held havde han i hvert fald noteret sig for en assist. 

Kampens værste
Det var en begivenhedsrig eftermiddag for Issam Jebali. Før kampen mod Vejle Boldklub blev han kåret som månedens spiller i Superligaen for september, men efter startfløjtet nåede han blot at spille 23 minutter, før han blev vist ud. OB-angriberen dummede sig ganske enkelt og sparkede uprovokeret en Vejle-spiller ned. Det var alt andet end smart fra Issam Jebali, der med et rødt kort og en kommende karantæne nok ikke genvinder prisen som månedens spiller i oktober.

Kampens detalje
Vejles bedste spiller var Wahid Faghir, og han stod også for kampens detalje – selvom det ikke endte i et mål. Efter knap 78 minutter modtog den blot 17-årige angriber bolden ude i venstre side, før han afdriblede tre mand og sendte et indlæg ind i boksen. Raphael Dwamena kunne ikke få foden på og sende den i mål, men dribleturen var meget flot af det unge Vejle-talent.

Mads Greves scoring i slutminutterne var desuden Vejle Boldklubs første mod OB i 12 år, og den sikrede vejlenserne deres første sejr over fynboer i Superliga-regi i 22 år. 

Læs også:Powerranking: FCM, BIF og AGF i top – FCK synker til bunds




Optakt til fredagens Bundesliga-dyst mellem Werder Bremen og Eintracht Frankfurt LIVE

LIVE: Rasmus Kristensen skaber ‘højlydt jubel’

Arsenal skal til Danmark

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 

FC København – OB

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Afslører samtale med Roony Bardghji



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Chelseas Champions League-håb ligger i ruiner

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Leverkusen – Bayern

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Offentliggøres i dag

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’