Bedst og værst: Månedens spiller blev skurken for OB

Tipsbladet.dk zoomer ind på kampen mellem OB og Vejle Boldklub.



OB –  Vejle Boldklub 0-1 (0-0)
Issam Jebali, rødt kort (23.)
Mads Greve, 0-1 (86.)

Kampens bedste
OB
OB havde svære arbejdsbetingelser, efter at Issam Jebali blev udvist efter tyve minutters spil, men der var alligevel flere stærke præstationer hos fynboerne. Blandt andre Emmanuel Sabbi gjorde det fint som ene angriber, hvor han holdt godt i bolden og var farlig med sin hurtighed, mens han også leverede en stor arbejdsindsats. 

Læs også:Issam Jebali er månedens spiller i 3F Superligaen

Vejle Boldklub
De var en mand i overtal i mere end en time, men Superliga-oprykkerne kom ikke frem til mange store chancer, selvom de havde bolden i store dele af opgøret. Men i flere af de få chancer, de kom frem til, var Wahid Faghir involveret. Det unge stortalent viste sin styrke og sine fine dribleevner, og med lidt mere held havde han i hvert fald noteret sig for en assist. 

Kampens værste
Det var en begivenhedsrig eftermiddag for Issam Jebali. Før kampen mod Vejle Boldklub blev han kåret som månedens spiller i Superligaen for september, men efter startfløjtet nåede han blot at spille 23 minutter, før han blev vist ud. OB-angriberen dummede sig ganske enkelt og sparkede uprovokeret en Vejle-spiller ned. Det var alt andet end smart fra Issam Jebali, der med et rødt kort og en kommende karantæne nok ikke genvinder prisen som månedens spiller i oktober.

Kampens detalje
Vejles bedste spiller var Wahid Faghir, og han stod også for kampens detalje – selvom det ikke endte i et mål. Efter knap 78 minutter modtog den blot 17-årige angriber bolden ude i venstre side, før han afdriblede tre mand og sendte et indlæg ind i boksen. Raphael Dwamena kunne ikke få foden på og sende den i mål, men dribleturen var meget flot af det unge Vejle-talent.

Mads Greves scoring i slutminutterne var desuden Vejle Boldklubs første mod OB i 12 år, og den sikrede vejlenserne deres første sejr over fynboer i Superliga-regi i 22 år. 

Læs også:Powerranking: FCM, BIF og AGF i top – FCK synker til bunds




LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

‘Det regner jeg med, at Mikkel Bro gør’

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Højlund slutter sæsonen med bravour

Storkamp af Patrick Dorgu

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

– Jeg tror, jeg græd mere end i resten af mit liv

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Topboss sviner Barça til

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Fem bud på Brøndbys nye træner



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Forhandler med storklub

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Her er FC Københavns vej i Europa



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Superliga-oprykker varsler flere transfers

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Serie A-klubber jagter Randers-profil

BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag