OB – Vejle Boldklub 0-1 (0-0)
Issam Jebali, rødt kort (23.)
Mads Greve, 0-1 (86.)
Kampens bedste
OB
OB havde svære arbejdsbetingelser, efter at Issam Jebali blev udvist efter tyve minutters spil, men der var alligevel flere stærke præstationer hos fynboerne. Blandt andre Emmanuel Sabbi gjorde det fint som ene angriber, hvor han holdt godt i bolden og var farlig med sin hurtighed, mens han også leverede en stor arbejdsindsats.
Læs også:Issam Jebali er månedens spiller i 3F Superligaen
Vejle Boldklub
De var en mand i overtal i mere end en time, men Superliga-oprykkerne kom ikke frem til mange store chancer, selvom de havde bolden i store dele af opgøret. Men i flere af de få chancer, de kom frem til, var Wahid Faghir involveret. Det unge stortalent viste sin styrke og sine fine dribleevner, og med lidt mere held havde han i hvert fald noteret sig for en assist.
Kampens værste
Det var en begivenhedsrig eftermiddag for Issam Jebali. Før kampen mod Vejle Boldklub blev han kåret som månedens spiller i Superligaen for september, men efter startfløjtet nåede han blot at spille 23 minutter, før han blev vist ud. OB-angriberen dummede sig ganske enkelt og sparkede uprovokeret en Vejle-spiller ned. Det var alt andet end smart fra Issam Jebali, der med et rødt kort og en kommende karantæne nok ikke genvinder prisen som månedens spiller i oktober.
Kampens detalje
Vejles bedste spiller var Wahid Faghir, og han stod også for kampens detalje – selvom det ikke endte i et mål. Efter knap 78 minutter modtog den blot 17-årige angriber bolden ude i venstre side, før han afdriblede tre mand og sendte et indlæg ind i boksen. Raphael Dwamena kunne ikke få foden på og sende den i mål, men dribleturen var meget flot af det unge Vejle-talent.
Mads Greves scoring i slutminutterne var desuden Vejle Boldklubs første mod OB i 12 år, og den sikrede vejlenserne deres første sejr over fynboer i Superliga-regi i 22 år.
Læs også:Powerranking: FCM, BIF og AGF i top – FCK synker til bunds
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
10. gang i træk
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
AVIS
Færdig i Real Madrid
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
INTERVIEW
Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’
HELT VILDT
Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
Hjemmesejr sikrer Inter Serie A-titlen i god tid
Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
NYHEDER
