AC Horsens – OB 1-1 (1-0)
1-0 Louka Prip (33.)
1-1 Issam Jebali (90.)
Kampens bedste:
AC Horsens:
Hvis det var lykkes for AC Horsens at holde OB’erne fra at score, så havde en spiller som James Gomez blevet fremhævet mest her. I stedet skal vi kigge lidt længere fremme på banen hvor Louka Prip var manden, som fik sørget for point.
Med sin scoring, hvor han opsøgende straffede OB’ernes fejl i eget felt og sendte bolden iskoldt i kassen efter det indledende forsøg havde ramt stolpen. Det er tydeligvis ham, som skal være skarp, hvis Horsens skal kunne tro på overlevelse.
OB:
Der var mange åbenlyse problemer på OB-mandskabet. Det gjorde sig både gældende foran eget mål og i det offensive spil. Dog gjorde Aron Elis Thrandarson en god arbejdsindsats på midtbanen, hvor han gjorde sit for at binde holdet sammen.
Endvidere havde han en af de få afslutninger, som fynboerne kom frem til i løbet af kampen. Det var dog ikke sådan resten af OB-holdet klarede sig i kampen, som virkede meget blegt, når man kiggede rundt på spillerne, som dog fik udlignet på et hjørnespark til sidst ved Issam Jebali. Her skulle man endda lige igennem VAR for at sikre sig, at han ikke var offside.
Kampens værste:
Der var stort set ikke den OB-forsvarer, som satte en fod rigtigt. Clearingerne var helt til forfærdelige, som også førte til Horsens’ 1-0-scoring. Her var det ikke Jørgen Skjelvik, der var skyldig, men han leverede en helt håbløs indsats. Det vildeste eksempel må være, da han skulle sparke et frispark på kanten af feltet, hvor han sparkede langt over spillernes hoveder og ramte lige forbi det fjerneste hjørneflag.
Kampens detalje:
Det var bemærkelsesværdigt, at OB måtte udskifte målmanden i pausen. I forvejen var Oliver Christensen ude med en skade, så reserve-målmand Bernat fik chancen. Men en skade til ham sendte trejdekeeper Sayouba Mandé ind.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
STORT INTERVIEW
Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
MEDIE
Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job
