Bedst og værst: Prip er vigtigste Horsens-våben

Det blev til 1-1 mellem AC Horsens og OB efter en sen udligning. Tipsbladet.dk zoomer ind på kampen her.



AC Horsens – OB 1-1 (1-0)
1-0 Louka Prip (33.)
1-1 Issam Jebali (90.)

Kampens bedste:

AC Horsens:
Hvis det var lykkes for AC Horsens at holde OB’erne fra at score, så havde en spiller som James Gomez blevet fremhævet mest her. I stedet skal vi kigge lidt længere fremme på banen hvor Louka Prip var manden, som fik sørget for point.

Med sin scoring, hvor han opsøgende straffede OB’ernes fejl i eget felt og sendte bolden iskoldt i kassen efter det indledende forsøg havde ramt stolpen. Det er tydeligvis ham, som skal være skarp, hvis Horsens skal kunne tro på overlevelse.

OB: 
Der var mange åbenlyse problemer på OB-mandskabet. Det gjorde sig både gældende foran eget mål og i det offensive spil. Dog gjorde Aron Elis Thrandarson en god arbejdsindsats på midtbanen, hvor han gjorde sit for at binde holdet sammen.

Endvidere havde han en af de få afslutninger, som fynboerne kom frem til i løbet af kampen. Det var dog ikke sådan resten af OB-holdet klarede sig i kampen, som virkede meget blegt, når man kiggede rundt på spillerne, som dog fik udlignet på et hjørnespark til sidst ved Issam Jebali. Her skulle man endda lige igennem VAR for at sikre sig, at han ikke var offside.

Kampens værste:
Der var stort set ikke den OB-forsvarer, som satte en fod rigtigt. Clearingerne var helt til forfærdelige, som også førte til Horsens’ 1-0-scoring. Her var det ikke Jørgen Skjelvik, der var skyldig, men han leverede en helt håbløs indsats. Det vildeste eksempel må være, da han skulle sparke et frispark på kanten af feltet, hvor han sparkede langt over spillernes hoveder og ramte lige forbi det fjerneste hjørneflag. 

Kampens detalje:
Det var bemærkelsesværdigt, at OB måtte udskifte målmanden i pausen. I forvejen var Oliver Christensen ude med en skade, så reserve-målmand Bernat fik chancen. Men en skade til ham sendte trejdekeeper Sayouba Mandé ind.





Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!




LIVE

LIVE: Voldsom kritik

FCK lurer på landsholdsspiller

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Emre Mor færdig

DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Et markant problem for Silkeborg

Manchester United – Liverpool

Arsenal-træner er rasende

Det ser sort ud for B.93

Delaney afslører dialog

Melder Lindstrøm helt færdig

Horsens kommer tættere på oprykning

Raser over Brian Riemer-interview

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Newcastle-træner: Saudiarabisk støtte står fast

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort