Bedst og værst: Prip er vigtigste Horsens-våben

Det blev til 1-1 mellem AC Horsens og OB efter en sen udligning. Tipsbladet.dk zoomer ind på kampen her.



AC Horsens – OB 1-1 (1-0)
1-0 Louka Prip (33.)
1-1 Issam Jebali (90.)

Kampens bedste:

AC Horsens:
Hvis det var lykkes for AC Horsens at holde OB’erne fra at score, så havde en spiller som James Gomez blevet fremhævet mest her. I stedet skal vi kigge lidt længere fremme på banen hvor Louka Prip var manden, som fik sørget for point.

Med sin scoring, hvor han opsøgende straffede OB’ernes fejl i eget felt og sendte bolden iskoldt i kassen efter det indledende forsøg havde ramt stolpen. Det er tydeligvis ham, som skal være skarp, hvis Horsens skal kunne tro på overlevelse.

OB: 
Der var mange åbenlyse problemer på OB-mandskabet. Det gjorde sig både gældende foran eget mål og i det offensive spil. Dog gjorde Aron Elis Thrandarson en god arbejdsindsats på midtbanen, hvor han gjorde sit for at binde holdet sammen.

Endvidere havde han en af de få afslutninger, som fynboerne kom frem til i løbet af kampen. Det var dog ikke sådan resten af OB-holdet klarede sig i kampen, som virkede meget blegt, når man kiggede rundt på spillerne, som dog fik udlignet på et hjørnespark til sidst ved Issam Jebali. Her skulle man endda lige igennem VAR for at sikre sig, at han ikke var offside.

Kampens værste:
Der var stort set ikke den OB-forsvarer, som satte en fod rigtigt. Clearingerne var helt til forfærdelige, som også førte til Horsens’ 1-0-scoring. Her var det ikke Jørgen Skjelvik, der var skyldig, men han leverede en helt håbløs indsats. Det vildeste eksempel må være, da han skulle sparke et frispark på kanten af feltet, hvor han sparkede langt over spillernes hoveder og ramte lige forbi det fjerneste hjørneflag. 

Kampens detalje:
Det var bemærkelsesværdigt, at OB måtte udskifte målmanden i pausen. I forvejen var Oliver Christensen ude med en skade, så reserve-målmand Bernat fik chancen. Men en skade til ham sendte trejdekeeper Sayouba Mandé ind.





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Frankrig – England

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Flere slagter dansker efter grim aktion

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Fransk klub overvejer Victor Bak

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Klar for FC København

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Smadrer transferrekord

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Falsk Morten Frendrup-historie i omløb

‘Horsens var et helvede’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta

FCK-boss åben for lejeaftaler

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne