Bedst og værst: Prip er vigtigste Horsens-våben

Det blev til 1-1 mellem AC Horsens og OB efter en sen udligning. Tipsbladet.dk zoomer ind på kampen her.



AC Horsens – OB 1-1 (1-0)
1-0 Louka Prip (33.)
1-1 Issam Jebali (90.)

Kampens bedste:

AC Horsens:
Hvis det var lykkes for AC Horsens at holde OB’erne fra at score, så havde en spiller som James Gomez blevet fremhævet mest her. I stedet skal vi kigge lidt længere fremme på banen hvor Louka Prip var manden, som fik sørget for point.

Med sin scoring, hvor han opsøgende straffede OB’ernes fejl i eget felt og sendte bolden iskoldt i kassen efter det indledende forsøg havde ramt stolpen. Det er tydeligvis ham, som skal være skarp, hvis Horsens skal kunne tro på overlevelse.

OB: 
Der var mange åbenlyse problemer på OB-mandskabet. Det gjorde sig både gældende foran eget mål og i det offensive spil. Dog gjorde Aron Elis Thrandarson en god arbejdsindsats på midtbanen, hvor han gjorde sit for at binde holdet sammen.

Endvidere havde han en af de få afslutninger, som fynboerne kom frem til i løbet af kampen. Det var dog ikke sådan resten af OB-holdet klarede sig i kampen, som virkede meget blegt, når man kiggede rundt på spillerne, som dog fik udlignet på et hjørnespark til sidst ved Issam Jebali. Her skulle man endda lige igennem VAR for at sikre sig, at han ikke var offside.

Kampens værste:
Der var stort set ikke den OB-forsvarer, som satte en fod rigtigt. Clearingerne var helt til forfærdelige, som også førte til Horsens’ 1-0-scoring. Her var det ikke Jørgen Skjelvik, der var skyldig, men han leverede en helt håbløs indsats. Det vildeste eksempel må være, da han skulle sparke et frispark på kanten af feltet, hvor han sparkede langt over spillernes hoveder og ramte lige forbi det fjerneste hjørneflag. 

Kampens detalje:
Det var bemærkelsesværdigt, at OB måtte udskifte målmanden i pausen. I forvejen var Oliver Christensen ude med en skade, så reserve-målmand Bernat fik chancen. Men en skade til ham sendte trejdekeeper Sayouba Mandé ind.





Kultklub jagtede Brøndby-flop




LIVE

LIVE: Oprykning i hus – se de vilde billeder

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

– Det var virkelig pinligt



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Storklub i dialog med Mohamed Salah

OB – Silkeborg IF

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

FCK lurer på landsholdsspiller

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Superliga-komet overgår flere monstersalg

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Martin Jørgensen lander nyt job

Manchester United – Liverpool

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Emre Mor færdig

Et markant problem for Silkeborg

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Ipswich er tilbage i Premier League

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Melder Lindstrøm helt færdig

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’