Silkeborg IF – SønderjyskE 0-0 (0-0)
Kampens bedste
Silkeborg IF
Oprykkerne fra Silkeborg spillede en flot, flot fodboldkamp i Superliga-comebacket på JYSK Park. Kent Nielsens tropper kom stærkt ud til kampen, men fik ikke bragt sig i front og gav som første halvleg skred frem også flere store chancer væk til SønderjyskE i kontrafasen. I anden halvleg sad hjemmeholdet dog på det hele med deres overbevisende og flotte boldomgang. Silkeborg skabte også nok med muligheder til at få alle tre point, men på den sidste tredjedel manglede skarpheden i Nicklas Helenius’ fravær. Oprykkerne får brug for alle point, så Kent Nielsen vil ærgre sig over, at det ikke blev til en sejr – men alt i alt gjorde Silkeborg et flot indtryk. De kan sagtens være med i Superligaen.
Flere spillere viste sig fint frem, men særligt U21-landsholdsspilleren Rasmus Carstensen var spændende at overvære mandag aften. SønderjyskE havde store problemer med at håndtere den unge højrebacks offensive fremstød, og defensivt lukkede Carstensen også glimrende af. Kan komme til at spille en stor sæson for Silkeborg.
SønderjyskE
Gæsterne er ved at implementere en ny spillestil under Michael Boris med et massivt aggresivt pres, og som kampen skred frem kunne man godt se, at det ikke var helt på plads endnu. Derfor måtte SønderjyskE også affinde sig med at have nogle perioder, hvor de stod dybt og trak luft ind – og i de perioder var de under pres fra et velspillende Silkeborg-mandskab. Sønderjyderne kom ikke godt ud til kampen, men i anden halvdel af første halvleg fik de arbejdet sig ind i opgøret og kom også frem til en række store chancer gennem deres direkte spil. I anden halvleg blev SønderjyskE dog aldrig rigtigt farlige, og særligt i de sidste 20 minutter så spillerne færdige ud.
Marc Dal Hende gjorde det godt i sin rolle som ny klubanfører og stod også bag SønderjyskEs bedste muligheder. Kampens spiller må dog gå til debutanten i midterforsvaret Duplexe Tschamba, der trådte overbevisende ind i Superligaen med stor autoritet, fin boldomgang og stærk duelstyrke.
Kampens værste
I NordicBet Ligaen kom Silkeborgs mål hovedsageligt fra Nicklas Helenius og Magnus Matsson. Førstnævnte er langtidsskadet, mens sidstnævnte er solgt, og mandag aften gik Silkeborg så fra banen uden at score efter en flot kamp på bolden. Det må helst ikke blive et tema for oprykkerne, at de har svært ved at score mål, og derfor skal de øvrige offensive profiler steppe mere op. Både Nicolai Vallys, Sebastian Jørgensen og unge Alexander Lind gjorde det egentligt fint i offensiven, men foran mål svigtede de.
Kampens detalje
Begge mandskaber havde flere debutanter med fra start, og på sidelinjen var der også debut til tyske Michael Boris, SønderjyskEs nye cheftræner. Superligaseere kunne lære ham at kende som en yderst vokal træner, der konstant opildnede sit hold i pres. Boris virker også som en meget ærlig og ligefrem type. I interviewet før kampen kunne man således høre Boris sige helt åbent, at han ikke mente, at SønderjyskE var klar til at starte sæsonen ud allerede nu.
LIVE
LIVE: Afbud til landsholdet – så længe er han ude
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
INTERVIEW
Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet
INTERVIEW
Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
MEDIE
– De spiller hasard med Narteys kontrakt
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
TOPNYHED
TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen
NYHEDER
FC København-talent har truffet stor beslutning
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
MEDIE
Færdig? Manchester City har udset afløser
TIPSBLADETS DOM
Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
INTERVIEW
Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!
OPTAKT
Vejle Boldklub – OB
OPTAKT
Barcelona – Rayo Vallecano
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
INTERVIEW
Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup
NYHEDER
‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’
INTERVIEW
Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer
CUSTOM
Brighton – Liverpool
INTERVIEW
Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’
Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest
Jubler over ny Brøndby-chef
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
INTERVIEW
Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper
Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM
INTERVIEW
Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen
NYHEDER
– Så har han ikke en fremtid som landstræner
Benhård Brian Riemer-melding
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
MEDIE
Nu dukker første historie op
Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter
NYHEDER
Så du detaljen på tv? Går verden rundt
Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter
MEDIE
Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet
TOPNYHED
Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!
HELT VILDT
Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl
DAGENS SPILFORSLAG
Lens reagerer mod impotente Angers
NYHEDER
Stor dramatik: FCM er ude af Europa League
Messi rammer gyldent tal
INTERVIEW
Andreas Bjelland elsker det og har klart mål
NYHEDER
‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’
LIGE NU
Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag
NYHEDER
Stjerner rammer eksklusiv klub
