Bedst og værst: Spilleglæde og VAR-glæde i FC København

Tipsbladet.dk zoomer ind på opgøret mellem SønderjyskE og FC København.



SønderjyskE – FC København 1-3 (0-2)
0-1 Mohamed Daramy (4.)
0-2 Carlos Zeca (34.)
1-2 Alexander Bah (73.)
1-3 Rasmus Falk (81.)

Kampens bedste:
SønderjyskE:

Der er en grund til, at Alexander Bah er inde omkring det danske landshold. Det er han, fordi han lige nu er Superligaens bedste højre (wing) back. Det satte han også to streger under mod FC København, hvor han med afstand var hjemmeholdets bedste. Bah reducerede på 1-2 på hovedstød, og han var hele tiden en trussel mod FC Københavns defensiv. Der er næppe tvivl om, at 22-årige Bah er i SønderjyskE på lånt tid. 

Læs også:– FC København gør nar med spillertruppen

FC København:
Carlos Zeca var tilbage for FC København, og løverne er ganske enkelt bare et bedre hold med kaptajnen på banen. Som altid var grækeren en effektiv støvsuger, men han bidrog også med noget så usædvanligt som en scoring. Zecas pasninger sad lige i skabet, og ofte formåede FCK-profilen at spille sig ud af problemerne. En god præstation af Zeca på et FCK-mandskab, der virkede til at have fået noget spilleglæde tilbage.

Kampens værste:
Julius Eskesen har formået at bide sig fast i SønderjyskE og er startet inde i de seneste fire kampe, men hans startplads må hænge i en meget tynd tråd i næste runde. Den tidligere OB-spiller havde en meget skidt dag på kontoret, og særligt ringe var Eskesens dødbolde. Glen Riddersholm flåede midtbanespilleren ud efter godt en time – det kunne han have gjort langt tidligere.

Læs også:William Kvist forstår godt de knuste AGF-hjerter

Kampens detalje:
VAR er kommet til Superligaen, og det skal FC København være glade for denne søndag. SønderjyskE kan omvendt ærgre sig. Hele to gange kom VAR gæsterne til undsætning.

Første gang, da linjedommeren vinkede offside på Mohamed Daramy ved 1-0-scoringen, men blev korrigeret af VAR, og igen i starten af anden halvleg, da Nicolai Boilesen begik et klokkeklart straffespark på Alexander Bah, men VAR opdagede en offside i opspillet. Det tog i øvrigt hele 3 minutter og 12 sekunder at nå frem til den konklusion. VAR er en klokkeklar gamechanger i Superligaen, og i dag var skæbnen hård ved SønderjysKE.

Læs også:Jess Thorup blev hyret før sportschef: Slet ikke noget problem
Læs også:FCK bekræfter direktørs stop: Han kunne ikke se sig selv i dette
Læs også:FC København-spillere i kritik af Ståle: Ubrugelige ting blev slynget ud




LIVE

TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen

Eriksen spottet – nu er der nyt

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

AGF i kontakt om norsk angriber 

Klar besked om AGF

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Silkeborg IF – FC København



LIVE

Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

FC Nordsjælland – Randers FC



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Lyngby BK – AGF

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

FC Midtjylland – AC Horsens

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

AGF i Europa: De venter i næste runde

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”

Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt

Franco Baresi er død

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

Ny FC København-stjerne imponerer

Tottenham-flop i stor transfer



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Her er FCK’s næste modstander i Europa

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind