SønderjyskE – FC København 1-3 (0-2)
0-1 Mohamed Daramy (4.)
0-2 Carlos Zeca (34.)
1-2 Alexander Bah (73.)
1-3 Rasmus Falk (81.)
Kampens bedste:
SønderjyskE:
Der er en grund til, at Alexander Bah er inde omkring det danske landshold. Det er han, fordi han lige nu er Superligaens bedste højre (wing) back. Det satte han også to streger under mod FC København, hvor han med afstand var hjemmeholdets bedste. Bah reducerede på 1-2 på hovedstød, og han var hele tiden en trussel mod FC Københavns defensiv. Der er næppe tvivl om, at 22-årige Bah er i SønderjyskE på lånt tid.
Læs også:– FC København gør nar med spillertruppen
FC København:
Carlos Zeca var tilbage for FC København, og løverne er ganske enkelt bare et bedre hold med kaptajnen på banen. Som altid var grækeren en effektiv støvsuger, men han bidrog også med noget så usædvanligt som en scoring. Zecas pasninger sad lige i skabet, og ofte formåede FCK-profilen at spille sig ud af problemerne. En god præstation af Zeca på et FCK-mandskab, der virkede til at have fået noget spilleglæde tilbage.
Kampens værste:
Julius Eskesen har formået at bide sig fast i SønderjyskE og er startet inde i de seneste fire kampe, men hans startplads må hænge i en meget tynd tråd i næste runde. Den tidligere OB-spiller havde en meget skidt dag på kontoret, og særligt ringe var Eskesens dødbolde. Glen Riddersholm flåede midtbanespilleren ud efter godt en time – det kunne han have gjort langt tidligere.
Læs også:William Kvist forstår godt de knuste AGF-hjerter
Kampens detalje:
VAR er kommet til Superligaen, og det skal FC København være glade for denne søndag. SønderjyskE kan omvendt ærgre sig. Hele to gange kom VAR gæsterne til undsætning.
Første gang, da linjedommeren vinkede offside på Mohamed Daramy ved 1-0-scoringen, men blev korrigeret af VAR, og igen i starten af anden halvleg, da Nicolai Boilesen begik et klokkeklart straffespark på Alexander Bah, men VAR opdagede en offside i opspillet. Det tog i øvrigt hele 3 minutter og 12 sekunder at nå frem til den konklusion. VAR er en klokkeklar gamechanger i Superligaen, og i dag var skæbnen hård ved SønderjysKE.
Læs også:Jess Thorup blev hyret før sportschef: Slet ikke noget problem
Læs også:FCK bekræfter direktørs stop: Han kunne ikke se sig selv i dette
Læs også:FC København-spillere i kritik af Ståle: Ubrugelige ting blev slynget ud
LIVE
TransferLIVE: PL-klub henter enormt forsvarstalent
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
Klar besked om AGF
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
NYHEDER
Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
LIVE
Superliga-LIVE: Kommer med kæmpe AGF-nyhed
INTERVIEW
Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer
STORT INTERVIEW
Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Har FCM et problem? Mike Tullberg afviser
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
NYHEDER
Franco Baresi er død
AVIS
De vil have Jelert
INTERVIEW
‘En trøstepræmie af en turnering’
‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
Her er FCK’s næste modstander i Europa
INTERVIEW
Er de også færdige i OB?
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg forlænger med Sami Jalal
TIPSBLADETS DOM
Svigtede FCM! Har han ikke lært noget fra sidst?
NYHEDER
OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger
EKSKLUSIVT
