SønderjyskE – FC København 1-3 (0-2)
0-1 Mohamed Daramy (4.)
0-2 Carlos Zeca (34.)
1-2 Alexander Bah (73.)
1-3 Rasmus Falk (81.)
Kampens bedste:
SønderjyskE:
Der er en grund til, at Alexander Bah er inde omkring det danske landshold. Det er han, fordi han lige nu er Superligaens bedste højre (wing) back. Det satte han også to streger under mod FC København, hvor han med afstand var hjemmeholdets bedste. Bah reducerede på 1-2 på hovedstød, og han var hele tiden en trussel mod FC Københavns defensiv. Der er næppe tvivl om, at 22-årige Bah er i SønderjyskE på lånt tid.
Læs også:– FC København gør nar med spillertruppen
FC København:
Carlos Zeca var tilbage for FC København, og løverne er ganske enkelt bare et bedre hold med kaptajnen på banen. Som altid var grækeren en effektiv støvsuger, men han bidrog også med noget så usædvanligt som en scoring. Zecas pasninger sad lige i skabet, og ofte formåede FCK-profilen at spille sig ud af problemerne. En god præstation af Zeca på et FCK-mandskab, der virkede til at have fået noget spilleglæde tilbage.
Kampens værste:
Julius Eskesen har formået at bide sig fast i SønderjyskE og er startet inde i de seneste fire kampe, men hans startplads må hænge i en meget tynd tråd i næste runde. Den tidligere OB-spiller havde en meget skidt dag på kontoret, og særligt ringe var Eskesens dødbolde. Glen Riddersholm flåede midtbanespilleren ud efter godt en time – det kunne han have gjort langt tidligere.
Læs også:William Kvist forstår godt de knuste AGF-hjerter
Kampens detalje:
VAR er kommet til Superligaen, og det skal FC København være glade for denne søndag. SønderjyskE kan omvendt ærgre sig. Hele to gange kom VAR gæsterne til undsætning.
Første gang, da linjedommeren vinkede offside på Mohamed Daramy ved 1-0-scoringen, men blev korrigeret af VAR, og igen i starten af anden halvleg, da Nicolai Boilesen begik et klokkeklart straffespark på Alexander Bah, men VAR opdagede en offside i opspillet. Det tog i øvrigt hele 3 minutter og 12 sekunder at nå frem til den konklusion. VAR er en klokkeklar gamechanger i Superligaen, og i dag var skæbnen hård ved SønderjysKE.
Læs også:Jess Thorup blev hyret før sportschef: Slet ikke noget problem
Læs også:FCK bekræfter direktørs stop: Han kunne ikke se sig selv i dette
Læs også:FC København-spillere i kritik af Ståle: Ubrugelige ting blev slynget ud
LIVE
VM-LIVE: Fantastisk start for USA
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
TOPNYHED
Spottet i København
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
MEDIE
AGF køber ham
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
NYHEDER
USA får drømmestart på VM
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
NYHEDER
Elias Jelert færdig
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
MEDIE
Overraskende melding om Oliver Christensen
NYHEDER
Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
MEDIE
