SønderjyskE – FC København 1-3 (0-2)
0-1 Mohamed Daramy (4.)
0-2 Carlos Zeca (34.)
1-2 Alexander Bah (73.)
1-3 Rasmus Falk (81.)
Kampens bedste:
SønderjyskE:
Der er en grund til, at Alexander Bah er inde omkring det danske landshold. Det er han, fordi han lige nu er Superligaens bedste højre (wing) back. Det satte han også to streger under mod FC København, hvor han med afstand var hjemmeholdets bedste. Bah reducerede på 1-2 på hovedstød, og han var hele tiden en trussel mod FC Københavns defensiv. Der er næppe tvivl om, at 22-årige Bah er i SønderjyskE på lånt tid.
Læs også:– FC København gør nar med spillertruppen
FC København:
Carlos Zeca var tilbage for FC København, og løverne er ganske enkelt bare et bedre hold med kaptajnen på banen. Som altid var grækeren en effektiv støvsuger, men han bidrog også med noget så usædvanligt som en scoring. Zecas pasninger sad lige i skabet, og ofte formåede FCK-profilen at spille sig ud af problemerne. En god præstation af Zeca på et FCK-mandskab, der virkede til at have fået noget spilleglæde tilbage.
Kampens værste:
Julius Eskesen har formået at bide sig fast i SønderjyskE og er startet inde i de seneste fire kampe, men hans startplads må hænge i en meget tynd tråd i næste runde. Den tidligere OB-spiller havde en meget skidt dag på kontoret, og særligt ringe var Eskesens dødbolde. Glen Riddersholm flåede midtbanespilleren ud efter godt en time – det kunne han have gjort langt tidligere.
Læs også:William Kvist forstår godt de knuste AGF-hjerter
Kampens detalje:
VAR er kommet til Superligaen, og det skal FC København være glade for denne søndag. SønderjyskE kan omvendt ærgre sig. Hele to gange kom VAR gæsterne til undsætning.
Første gang, da linjedommeren vinkede offside på Mohamed Daramy ved 1-0-scoringen, men blev korrigeret af VAR, og igen i starten af anden halvleg, da Nicolai Boilesen begik et klokkeklart straffespark på Alexander Bah, men VAR opdagede en offside i opspillet. Det tog i øvrigt hele 3 minutter og 12 sekunder at nå frem til den konklusion. VAR er en klokkeklar gamechanger i Superligaen, og i dag var skæbnen hård ved SønderjysKE.
Læs også:Jess Thorup blev hyret før sportschef: Slet ikke noget problem
Læs også:FCK bekræfter direktørs stop: Han kunne ikke se sig selv i dette
Læs også:FC København-spillere i kritik af Ståle: Ubrugelige ting blev slynget ud
LIVE
TransferLIVE: Nyt job – her er Ruben Amorims løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
MEDIE
AGF køber ham
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Irak – Norge
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
Medier i svime: Ingen ved VM kan føle sig trygge!
Roser Superliga-klub: Godt set!
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
Japan overrasker mod Holland
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
OPTAKT
