En bombe eksploderede i dansk fodbold fredag eftermiddag, da FC København kunne fortælle, at Peter Christiansen senest til april bliver ny sportsdirektør i hovedstadsklubben.
“PC” er hentet i AGF, hvor han i en årrække har udført et godt stykke arbejde. Det kunststykke skal han nu forsøge at gentage i FC København, hvor han også slog sine folder som aktiv.
AGF har stadig Peter Christiansen på lønningslisten, men efter meldingen om det forestående skifte til FC København, har århusianerne valgt at suspendere ham. De fleste regner med, at PC står i FCK en hel del tidligere end april, men lige nu er den del uafklaret.
Læs også:Jess Thorup blev hyret før sportschef: Slet ikke noget problem
– Vi kan fint klare os til 1. april. Bolden er hos AGF i forhold til den del, og de har en kamp i dag, som vi også har. Og så må vi måske tales ved i morgen, siger William Kvist, der er midlertidig sportslig leder i FC København, til Canal 9.
Og hvad skal FC København og AGF så tales ved om? En kompensation fra FC København til AGF virker oplagt.
– Vi må se på, hvad AGF kommer med. Det har vi ikke så mange kommentarer til lige nu. Vi glæder os rigtig meget til, at PC kommer, og vi tror, han er den helt rigtige person til at få os videre. Jeg synes også, man kan mærke, at det gør ondt i AGF, og det kan jeg godt forstå. Det er et bevis på, hvor godt han har gjort det, siger Kvist.
Læs også:Krise-stemning: Hvad gør FC København mod SønderjyskE?
Hvis ikke Peter Christiansen tiltræder i FC København før nytår, vil ansvaret for januars transfervindue hvile på flere skuldre i hovedstaden.
– Det skal jeg blandt andet og den dygtige ledelse, vi har under os. Og den gode scoutingafdeling. Udover mig har vi en Sune Smith-Nielsen, en Daniel Rommedahl og gode scouts, som har lavet et godt stykke arbejde. Det har vi fint på plads, men ja, vil vil gerne have PC før, siger Kvist.
FC København møder SønderjyskE på udebane klokken 16.00, mens AGF skal i aktion klokken 18.00 ude mod FC Nordsjælland.
Læs også:Efter FC København-exit: Meldes tæt på job i Premier League
Læs også:FC København-spillere i kritik af Ståle: Ubrugelige ting blev slynget ud
Læs også:FCK bekræfter direktørs stop: Han kunne ikke se sig selv i dette
LIVE
TransferLIVE: Afviser at hente Sviatchenko
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
TOPNYHED
Peter og Kasper Schmeichel stikker til England
MEDIE
FC København kan miste endnu en stjerne
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Udpeger VM’s tre bedste trænere
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bud på Jonathan Fischer
TOPNYHED
Klar for FC København
MEDIE
Er det Clement Bischoffs nye klub?
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
TRANSFER
Brøndby har været i dialog med VM-profil
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
INTERVIEW
