William Kvist forstår godt de knuste AGF-hjerter

William Kvist forstår de mange knuste AGF-hjerter.



En bombe eksploderede i dansk fodbold fredag eftermiddag, da FC København kunne fortælle, at Peter Christiansen senest til april bliver ny sportsdirektør i hovedstadsklubben.

“PC” er hentet i AGF, hvor han i en årrække har udført et godt stykke arbejde. Det kunststykke skal han nu forsøge at gentage i FC København, hvor han også slog sine folder som aktiv.

AGF har stadig Peter Christiansen på lønningslisten, men efter meldingen om det forestående skifte til FC København, har århusianerne valgt at suspendere ham. De fleste regner med, at PC står i FCK en hel del tidligere end april, men lige nu er den del uafklaret.

Læs også:Jess Thorup blev hyret før sportschef: Slet ikke noget problem

– Vi kan fint klare os til 1. april. Bolden er hos AGF i forhold til den del, og de har en kamp i dag, som vi også har. Og så må vi måske tales ved i morgen, siger William Kvist, der er midlertidig sportslig leder i FC København, til Canal 9.

Og hvad skal FC København og AGF så tales ved om? En kompensation fra FC København til AGF virker oplagt.

– Vi må se på, hvad AGF kommer med. Det har vi ikke så mange kommentarer til lige nu. Vi glæder os rigtig meget til, at PC kommer, og vi tror, han er den helt rigtige person til at få os videre. Jeg synes også, man kan mærke, at det gør ondt i AGF, og det kan jeg godt forstå. Det er et bevis på, hvor godt han har gjort det, siger Kvist.

Læs også:Krise-stemning: Hvad gør FC København mod SønderjyskE?

Hvis ikke Peter Christiansen tiltræder i FC København før nytår, vil ansvaret for januars transfervindue hvile på flere skuldre i hovedstaden.

– Det skal jeg blandt andet og den dygtige ledelse, vi har under os. Og den gode scoutingafdeling. Udover mig har vi en Sune Smith-Nielsen, en Daniel Rommedahl og gode scouts, som har lavet et godt stykke arbejde. Det har vi fint på plads, men ja, vil vil gerne have PC før, siger Kvist.

FC København møder SønderjyskE på udebane klokken 16.00, mens AGF skal i aktion klokken 18.00 ude mod FC Nordsjælland. 

Læs også:Efter FC København-exit: Meldes tæt på job i Premier League
Læs også:FC København-spillere i kritik af Ståle: Ubrugelige ting blev slynget ud
Læs også:FCK bekræfter direktørs stop: Han kunne ikke se sig selv i dette




LIVE

VM-LIVE: Alexander Zorniger i voldsom FIFA-kritik

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Sunderland jagter dansk guldfugl

Marcondes afviser tilbud, men…



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

I dialog med Steve Cooper

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Jens Stage-skifte i fare



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Tyskland – Elfenbenskysten

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Holland udspiller Sverige i VM-storsejr



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Tordner mod VM-træner

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Dame N’Doye scorer nyt job

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

VM-profil med rørende brev til sin afdøde søster

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

‘Det største tilbageslag i min karriere’