FC København – Brøndby IF 2-1 (1-1)
1-0 Selvmål, Andreas Maxsø (27.)
1-1 Simon Hedlund (39.)
2-1 Jonas Wind, straffespark (55.)
Rødt kort, Jesper Lindstrøm (68.)
Kampens bedste:
FC København:
Der var flere godkendte præstationer på FC København-holdet, men ingen var bedre end Rasmus Falk. Midtbanespilleren spillede en tæt på perfekt første halvleg, der også bød på en scoring, som nok i sidste ende noteres som et selvmål. Han var giftig i kombinationsspillet, hvor han med gode pasninger og gode løb mellem kæderne gjorde ondt på Brøndby. I anden halvleg havde han en suveræn vending, hvor han satte to Brøndby-stoppere, men en flot redning fra Schwäbe var i vejen for Falk. Når han er på sit bedste niveau, er der ikke mange bedre offensive spillere i Superligaen.
Brøndby IF:
Kevin Mensah har flere gange på dette website fået kritik for sine præstationer, men denne gang fortjener han ros. Mensah gjorde det rigtig godt over for Peter Ankersen og havde i den grad overhånden, ikke mindst i første halvleg. Det var netop Mensah, der var ophavsmand til Brøndbys mål til 1-1, da han med små vævre træk og en gang et-to med Simon Hedlund i FCK’s højre side af feltet kunne aflevere bolden til svenskeren igen, så Hedlund kunne sende kuglen under Sten Grytebust til 1-1. Fin kamp af Mensah, der i anden halvleg også spillede i højre side, men havd sværere arbejdsbetingelser efter det røde kort til Lindstrøm.
Kampens værste:
Jesper Lindstrøm havde ikke sin bedste kamp, og i anden halvleg kogte det så over, da han med knopperne skrællede Rasmus Falk ned af benet. Det kostede et rødt kort. Ved stillingen 1-2 blev det pludseligt meget svært for Brøndby at komme tilbage i opgøret mod ærkerivalen, og nu står Jesper Lindstrøm også til karantæne, så han ikke kommer til at spille i de sidste runder, hvor Brøndby stadig kan vinde mesterskabet. Tåbeligt af Jesper Lindstrøm at sælge holdet og sig selv på den måde, for nu er han med al sandsynlighed ikke med i de sidste runder mod AGF og FCN.
Kampens detalje:
Ud fra et taktisk perspektiv var det en spændende detalje, at Brøndby gik meget klart efter at angribe bagrummet bag FC Københavns forsvar. Det havde BIF faktisk fin succes med frem til Jesper Lindstrøms røde kort. Det var farligt, når bolden blev lagt i bagrummet til Uhre eller Hedlund eller Lindstrøm. I første halvleg havde Brøndby faktisk bolden i nettet, da Hedlund blev spillet ned bag FCK’s Nicolai Boilesen, men da han slog bolden ind foran FCK-målet, var Mikael Uhre offside, inden bolden blev sparket i kassen.

TransferLIVE: Eriksen-bejler henter midt i Barca

Lindstrøm på blokken i storklub

Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt

Benhård: ‘Du bliver aldrig en fantastisk træner’

Smuk gestus: Liverpool udbetaler Jotas millionløn

Rejser til Brøndby med en røvfuld

Pogacar hylder Jonas: Her er han bedst i verden

Bang! Ny Brøndby-angriber med to kasser mod Vejle

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger

Her er Superligaens spillerbudgetter i 2025/26

Berthel Askou henter angriber foran Newcastle

Bo Henriksen jagter dansk U21-landsholdsprofil

Påpeger Conrad Harders problem

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Dybt overrasket over Kvistgaarden-melding

Kreativ transfer-løsning?

Afslører FCM’s hemmelighed fra Brentford

Historisk dansker – første gang siden Kim Milton

Satser de på Giorgi Gocholeishvili?

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Bliver Mathias Kvistgaarden rekordkøb?

Den helt rigtige Højlund-beslutning

Drømmestart på Tour de France af Jonas Vingegaard

TV 2 opruster med tidligere Bjarne Riis-stjerne

Tysk komet endt i OB: Zorniger med klar besked

‘Jeg ville så gerne have ham til Brøndby’

FC Barcelona-stjerner i chok

Afslører: Thomas Frank er interesseret i ham

Arbejder på Matt O’Riley-transfer

Dansker færdig i Galatasaray

Nye rygter: ‘Eriksen passer perfekt ind’

Falk går markant ned i løn i OB: ‘Kæmpe tak, FCK’

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Vilde talenter lokker CL-klubber til Danmark

Bud afgivet på dansk komet: Vil have over 45 mio.

På vej mod retur?

– Jeg er stærkere end nogensinde

Stor stjerne allerede ude af Tour de France

FC Barcelona forsøger sig med dansker

Afsløring: Bombe – BIF tæt på salg af Kvistgaarden

Opsigtsvækkende PL-transfer under opsejling

Tv-station beklager brøler i Diogo Jota-udsendelse

Femkløver vil væk fra Manchester United

Færdig – Andreas Bruus på klubjagt

Her fejler de fatalt på transfermarkedet

Kæmpe resultat af Clara Tauson i Wimbledon

Tour de France – 1. etape

På vej væk – Kvistgaarden fraværende for Brøndby

Oasis hyldede Diogo Jota under genforeningskoncert

Afsløring: Sønderjyske køber Pachanga Kristensen

Chelsea booker semifinale ved VM

Kvalitet slår held i irsk Rover-derby

– Vi kan udfordre de bedste

Tæt på Barca-spiller – bremser det Eriksen-skifte?

– Han kan blive vigtig