Bedst og værst: “What a fucking bench”

Tipsbladet.dk zoomer ind på kampen mellem AGF og FC Midtjylland.



AGF – FC Midtjylland 1-4 (0-1)
Frank Onyeka, 0-1 (16.)
Alexander Scholz på straffe, 0-2 (53.)
Patrick Mortensen, 1-2 (61.)
Mikael Anderson, 1-3 (84.)
Evander, 89.)

Kampens bedste
AGF

Der var ikke mange AGF’ere, som imponerede i kampen, men Sebastian Hausner kæmpede godt for det i forsvaret med en del clearinger og vundne dueller. Det var ingenlunde en fejlfri præstation, men han stod fint imod og havde nogle gode indgreb i kampen. 

FC Midtjylland
Der var en håndfuld gode præstationer for FC Midtjylland imod AGF, og heriblandt var midtbaneduoen Evander og Jens-Lys Cajuste. De to vandt et hav af bolde og sørgede for et midtjysk overtag på midtbanen i store dele af kampen. Brasilianeren havde også flere gode afleveringer og oplæg til chancer fra sin plads på midtbanen, hvor han spillede med stort overskud og rolighed, og han kom også på måltavlen i slutminutterne.

Kampens værste
Milan Jevtovic startede for første gang i sæsonen inde i en Superliga-kamp, men serberen fik ikke overbevist om, at han skal have pladsen foran Jon Dagur Thorsteinsson fremadrettet. Han fik ikke gjort noget særligt væsen af sig, inden han efter 65 minutter lod sig erstatte af islændingen.

Kampens detalje
“What a fucking bench.” Med andre ord: Hvilken bænk. Det sagde århusianernes cheftræner, David Nielsen, ifølge Canal9s kommentering, da han før kampen gik forbi FC Midtjyllands bænk, og man forstår ham godt. På bænken havde midtjyderne landsholdsboblerne Jesper Hansen og Pione Sisto samt spillere som Mikael Anderson, Gustav Isaksen og Junior Brumado. 

Det var også forståeligt, for bænkspillerne fik en afgørende betydning på kampen, da Mikael Anderson kom på tavlen, mens Pione Sisto og Gustav Isaksen begge var involveret i mål. Det er en imponerende dybde, midtjyderne råder over. 







LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Han er færdig i Brøndby

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid



Kæmpekøb retur til FC København?

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Spår stor transferaktivitet i FC København

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Kalder tronskifte i Danmark

Bombe på vej i Real Madrid?

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Alle talte om det: AGF-profil afslører mental kamp

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Rundens Hold i Superligaen – 28. runde