FC Midtjylland – FC Nordsjælland 0-0
Kampens bedste:
FC Midtjylland:
”Ulvene” spiller mange kampe i disse dage, og det var desværre tydeligt at se i dag, hvor hjemmeholdets spillere virkede langsomme i både tanke og handling. FC Midtjylland fik ikke skabt mange oplagte chancer, og det må være særdeles skuffende for klubbens fans, når nu man har så hårdt brug for point i øjeblikket. Gustav Isaksen startede godt med sit sædvanlige udfordrende spil, men Anders Dreyer var nok FC Midtjyllands bedste på en dag, hvor publikum dog bestemt ikke blev forkælet med lækkerier. Med det ene point indtager FC Midtjylland stadig en skuffende 8. plads i Superligaen.
FC Nordsjælland:
Ernest Nuamah viste stor gennembrudskraft ad flere omgange, men igen var det Mads Bidstrup, der var sit holds bedste. Lejesvenden fra Brentford var et solidt omdrejningspunkt på Nordsjælland-mandskabet, og han viste sig særligt vigtig i slutningen af første halvleg, da han spurtede ned og fik prikket bolden fra Anders Dreyer i en farlig situation. Bidstrup skældte efterfølgende ud på holdkammeraterne i en sådan grad, at spyttet fløj ud af munden på den unge midtbanespiller, der i denne sæson har været en af de store profiler i Superligaen.
Kampens værste:
Kampens første minutter gav lovning om et underholdende Superliga-brag, men luften gik desværre hurtigt af ballonen. Det var en chancefattig kamp med meget spil på midten af banen. For to så dygtige hold var det også skuffende at se, at kampen blev præget af mange tekniske fejl, som hindrede kampens flow. For at være helt ærligt, så var det en frygtelig fodboldkamp at overvære. Opgøret i Herning bød også på en sviner fra Emiliano Martinez i anden halvleg, da FCM-spilleren fældede Nuamah i en situation, hvor ghaneseren havde slidt sig forbi Stefan Gartenmann på kanten af feltet.
Kampens detalje:
Efter blot et kvarter pegede Peter Kjærsgaard på pletten, da Kian Hansen sparkede bolden op på Oliver Sørensen i FC Midtjyllands felt. Det var svært at få øje på, at FCM-spilleren havde hånd på bolden, og efter et VAR-gennemsyn sejrede fornuften da også, da straffesparkskendelsen blev omstødt.
LIVE
LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!
LIVE: Her er startopstillingerne til Pokalfinalen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
INTERVIEW
Rival sender stor ros til Bo Svensson
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER