Viborg FF – OB 0-0
Kampens bedste:
Viborg FF
Jan Zamburek fik kun 45 minutter at vise sig frem i, eftersom han først blev skiftet ind til anden halvlegs start i stedet for en anonym Nils Mortimer. Her viste tjekken sig dog godt frem, og allerede efter et minut havde han lagt op til en chance. Viborg havde store problemer med at sætte spillet mod OB, men da det endelig lykkedes, så var det ofte fra Zambureks fod. Fandt også ind i et fint samarbejde med sin back Anton Gaaei, der ofte skabte plads til Zamburek med sine mange overlap.
OB
Yankuba Minteh startede som lyn og torden med fine driblinger, men fløjspilleren faldt ud af kampen. Det gjorde målmand Martin Hansen ikke. Målmanden har gjort det glimrende i OB, og mod Viborg var han klart fynboernes bedste mand. Var sikker i de aktioner, som Viborg sendte efter ham, og var også vågen, da han skulle ud af sit felt og støvsuge Viborg-stikninger. Martin Hansen er nøglen til, at OB kommer i top seks.
Kampens værste:
“Det er en ommer”. Det var ekspertkommentator Flemming Polvsens dom over første halvleg, hvor begge hold forsøgte at overgå hinanden i antallet af tekniske fejl. Allerede efter to sekunder fik vi kampens første og værste. OB gav bolden op og spillede den tilbage til anfører Jeppe Tverskov. Han forsøgte at spille frem til Issam Jebali, men afleveringen blev brugt af en Viborg-spiller. En helt igennem ringe måde at starte kampen på.
Kampens detalje:
Jan Zambureks indhop er allerede beskrevet, men vi er nødt til at nævne hans lige-ved-og-næsten-frispilning til Elias Achouri kort inde i anden halvleg. Zamburek fik bolden i mellemrummet i Viborgs højreside på OB’s banehalvdel. Her havde han ud af øjenkrogen set Elias Achouri tage et dybdeløb fra modsatte fløj, og med en genial og perfekt tempereret kig-væk-afleveringen spillede han bolden imellem OB’s to forsvarsspillere lige i Achouris løbebane. Uheldigvis for Viborg var Martin Hansen vågen, og han nåede akkurat at få stoppet bolden inden Achouri kunne komme til afslutning. Havde der været mål der, havde det været ét af sæsonens flotteste oplæg.
LIVE
TransferLIVE: Her er prisen på Ben Godfrey
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
LIVE
VM-LIVE: Zlatan tordner: ‘Det er hans skyld!’
TOPNYHED
Her er Brøndby IF’s nye administrerende direktør
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
NYHEDER
Forfærdelig tysk aften: ‘Det er en skandale’
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Officielt: FCM henter landsholdsspiller
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
NYHEDER
VM-Vækkeuret: Giganternes fald
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: ‘NK’ på plads i FCM – Pimpong solgt
TOPNYHED
Spår rekordtransfer i dette vindue
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
TRANSFER
