Bedst/værst: Rødt kort fik afgørende betydning

Tipsbladet.dk zoomer ind på kampen mellem Randers FC og Lyngby BK.



Randers FC – Lyngby BK 1-2 (1-0)

1-0 Marvin Egho (29.)
1-1 Emil NIelsen (87.)
1-2 Magnus Kaastrup (90.)

Kampens bedste

Randers FC

Tobias Klysner er en mand på vej frem, Mathias Greve har efterhånden positioneret sig som Randers kreative profil, men det var Marvin Eghos anden sæsonscoring, der viste sig afgørende. I en uskøn kamp, hvor Randers brugte mest tid på at begå frispark, var den østrigske angriber Marvin Egho opportunistisk, energisk og på plads, og sikrede Randers FC føringen.

Lyngby BK

Magnus Warming var et opløftende syn på et Lyngby-mandskab, der havde svært ved at finde melodien fra de tidligere kampe. Med sit udfordrende spil havde Randers-spillerne svært ved at styre ham og kort inde i anden havleg, havde de brugt tre gule kort på at stoppe ham. Værd at nævne er også de to indhoppere Emil NIelsen og Magnus Kaastrup, der vendte kampen med et mål hver.

Kampens værste

Marcel Rømer var efter et kvarters spil ved at blive rigtig dyr for Lyngby, da han var tæt på at spille Randers’ Marvin Egho helt fri til scoring på en dårlig tilbagelægning. Kelvin Tshiembe kom dog midtbanespilleren til redning. og undgik et tidligt Randers-mål. Et rødt kort gives normalt, når en spiller har lavet noget slemt, men Mathias Nielsens andet gule kort går ikke ligefrem i kategorien som en decideret svinestreg, men det fik afgørende betydning.

Kampens detalje

Tobias Klysners viste eminent teknik, da han i en løbeduel med Lyngbys Kasper Jørgensen flot lagde bolden til rette med hælen og fuldstændig satte Kasper Jørgensen, der nærmest fortsatte sit løb ud over baglinjen. Klysner kunne derefter drible ind i feltet og sende en afslutning afsted. Men lige så flot hans nedtagning af bolden var i løbeduellen, lige så skæv var afslutning, der gik langt forbi mål.





Her er FCK’s modstander i Europa Playoff




LIVE

LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!

Færdig: Nu er han rejst til København

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Teaser for ny AGF-aftale

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Hold nu kæft, hvor er han god!

“Brøndby er skræddersyet til ham”



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Dansk stortalents værdi eksploderer

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Salah sender særlig besked

Lewandowski forlader FC Barcelona

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Så er det officielt

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr

Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

AGF sluttede af med et brag