Randers FC – Lyngby BK 1-2 (1-0)
1-0 Marvin Egho (29.)
1-1 Emil NIelsen (87.)
1-2 Magnus Kaastrup (90.)
Kampens bedste
Randers FC
Tobias Klysner er en mand på vej frem, Mathias Greve har efterhånden positioneret sig som Randers kreative profil, men det var Marvin Eghos anden sæsonscoring, der viste sig afgørende. I en uskøn kamp, hvor Randers brugte mest tid på at begå frispark, var den østrigske angriber Marvin Egho opportunistisk, energisk og på plads, og sikrede Randers FC føringen.
Lyngby BK
Magnus Warming var et opløftende syn på et Lyngby-mandskab, der havde svært ved at finde melodien fra de tidligere kampe. Med sit udfordrende spil havde Randers-spillerne svært ved at styre ham og kort inde i anden havleg, havde de brugt tre gule kort på at stoppe ham. Værd at nævne er også de to indhoppere Emil NIelsen og Magnus Kaastrup, der vendte kampen med et mål hver.
Kampens værste
Marcel Rømer var efter et kvarters spil ved at blive rigtig dyr for Lyngby, da han var tæt på at spille Randers’ Marvin Egho helt fri til scoring på en dårlig tilbagelægning. Kelvin Tshiembe kom dog midtbanespilleren til redning. og undgik et tidligt Randers-mål. Et rødt kort gives normalt, når en spiller har lavet noget slemt, men Mathias Nielsens andet gule kort går ikke ligefrem i kategorien som en decideret svinestreg, men det fik afgørende betydning.
Kampens detalje
Tobias Klysners viste eminent teknik, da han i en løbeduel med Lyngbys Kasper Jørgensen flot lagde bolden til rette med hælen og fuldstændig satte Kasper Jørgensen, der nærmest fortsatte sit løb ud over baglinjen. Klysner kunne derefter drible ind i feltet og sende en afslutning afsted. Men lige så flot hans nedtagning af bolden var i løbeduellen, lige så skæv var afslutning, der gik langt forbi mål.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Delaney afslører dialog
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
NYHEDER
Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
– Vi har alle fejlet
NYHEDER
