Bedst/værst: Rødt kort fik afgørende betydning

Tipsbladet.dk zoomer ind på kampen mellem Randers FC og Lyngby BK.



Randers FC – Lyngby BK 1-2 (1-0)

1-0 Marvin Egho (29.)
1-1 Emil NIelsen (87.)
1-2 Magnus Kaastrup (90.)

Kampens bedste

Randers FC

Tobias Klysner er en mand på vej frem, Mathias Greve har efterhånden positioneret sig som Randers kreative profil, men det var Marvin Eghos anden sæsonscoring, der viste sig afgørende. I en uskøn kamp, hvor Randers brugte mest tid på at begå frispark, var den østrigske angriber Marvin Egho opportunistisk, energisk og på plads, og sikrede Randers FC føringen.

Lyngby BK

Magnus Warming var et opløftende syn på et Lyngby-mandskab, der havde svært ved at finde melodien fra de tidligere kampe. Med sit udfordrende spil havde Randers-spillerne svært ved at styre ham og kort inde i anden havleg, havde de brugt tre gule kort på at stoppe ham. Værd at nævne er også de to indhoppere Emil NIelsen og Magnus Kaastrup, der vendte kampen med et mål hver.

Kampens værste

Marcel Rømer var efter et kvarters spil ved at blive rigtig dyr for Lyngby, da han var tæt på at spille Randers’ Marvin Egho helt fri til scoring på en dårlig tilbagelægning. Kelvin Tshiembe kom dog midtbanespilleren til redning. og undgik et tidligt Randers-mål. Et rødt kort gives normalt, når en spiller har lavet noget slemt, men Mathias Nielsens andet gule kort går ikke ligefrem i kategorien som en decideret svinestreg, men det fik afgørende betydning.

Kampens detalje

Tobias Klysners viste eminent teknik, da han i en løbeduel med Lyngbys Kasper Jørgensen flot lagde bolden til rette med hælen og fuldstændig satte Kasper Jørgensen, der nærmest fortsatte sit løb ud over baglinjen. Klysner kunne derefter drible ind i feltet og sende en afslutning afsted. Men lige så flot hans nedtagning af bolden var i løbeduellen, lige så skæv var afslutning, der gik langt forbi mål.







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Horsens kommer tættere på oprykning

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Delaney afslører dialog

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Chok i Wolfsburg



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Martin Jørgensen lander nyt job

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Raser over Brian Riemer-interview

Tottenham jagter choktransfer

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– Vi har alle fejlet

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK