Randers FC – Lyngby BK 1-2 (1-0)
1-0 Marvin Egho (29.)
1-1 Emil NIelsen (87.)
1-2 Magnus Kaastrup (90.)
Kampens bedste
Randers FC
Tobias Klysner er en mand på vej frem, Mathias Greve har efterhånden positioneret sig som Randers kreative profil, men det var Marvin Eghos anden sæsonscoring, der viste sig afgørende. I en uskøn kamp, hvor Randers brugte mest tid på at begå frispark, var den østrigske angriber Marvin Egho opportunistisk, energisk og på plads, og sikrede Randers FC føringen.
Lyngby BK
Magnus Warming var et opløftende syn på et Lyngby-mandskab, der havde svært ved at finde melodien fra de tidligere kampe. Med sit udfordrende spil havde Randers-spillerne svært ved at styre ham og kort inde i anden havleg, havde de brugt tre gule kort på at stoppe ham. Værd at nævne er også de to indhoppere Emil NIelsen og Magnus Kaastrup, der vendte kampen med et mål hver.
Kampens værste
Marcel Rømer var efter et kvarters spil ved at blive rigtig dyr for Lyngby, da han var tæt på at spille Randers’ Marvin Egho helt fri til scoring på en dårlig tilbagelægning. Kelvin Tshiembe kom dog midtbanespilleren til redning. og undgik et tidligt Randers-mål. Et rødt kort gives normalt, når en spiller har lavet noget slemt, men Mathias Nielsens andet gule kort går ikke ligefrem i kategorien som en decideret svinestreg, men det fik afgørende betydning.
Kampens detalje
Tobias Klysners viste eminent teknik, da han i en løbeduel med Lyngbys Kasper Jørgensen flot lagde bolden til rette med hælen og fuldstændig satte Kasper Jørgensen, der nærmest fortsatte sit løb ud over baglinjen. Klysner kunne derefter drible ind i feltet og sende en afslutning afsted. Men lige så flot hans nedtagning af bolden var i løbeduellen, lige så skæv var afslutning, der gik langt forbi mål.
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
NYHEDER
England sprudlede i underholdende målfest
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
EKSKLUSIVT
Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TRANSFER
Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub
NYHEDER
