Bedst/værst: Vejle-angriber bør efterlyses

Det blev 0-0 mellem Vejle og AC Horsens fredag aften. Tipsbladet.dk zoomer ind på opgøret her.



Vejle Boldklub – AC Horsens 0-0 (0-0)

Kampens bedste:

Vejle Boldklub:
Det var egentlig en kamp, hvor Vejle havde mest fokus på defensiven, men alligevel lykkedes det for Arbnor Mucolli i flere omgange at lave ting og sager, som nok ville få pulsen op blandt Horsens-folkene. 

Det blev blandt andet til et par gode oplæg fra den teknisk stærke spiller, ligesom han også havde muligheder foran målet, hvor AC Horsens-spillerne måtte give alt for at undgå, at han fik sendt bolden i kassen. Endvidere havde han også god opbakning længere nede på banen af Tobias Mølgaard.

AC Horsens:
Der var mange gode mandfolkepræstationer blandt Horsens-spillerne, men det var svært for dem at få de indsatser rundt om på banen til at udmønte sig til scoringer. Dog gjorde Louka Prip det særdeles godt med et par vigtige fødder i forskellige angreb, som blev farlige.

Den allerstørste kom i den sidste del af kampen, hvor han fik lagt bolden præcist ind i hovedet på holdkammeraten Qamili, som dog fik styret bolden over mål, som ellers var lige foran ham. Hvis det ender med, at AC Horsens rykker ned, så bør der være nogle Superliga-hold, der kan bruge Prip.

Kampens værste:
Det blev til en meget anonym indsats for Vejles German Onugkha. Der er ikke så meget at skrive om angriberens kamp, da man nogle gange skulle tro, at han var forsvundet helt i den time, som han fik af Constantin Galca. Horsens’ Lirim Qamili kan nok heller ikke være tilfreds med sig selv, når han ser sin kæmpemæssige afbrænder.

Kampens detalje:
AC Horsens’ målkrise bliver bare ved og ved. Det er nu fem kampe i træk, at klubben ikke har scoret, og de har nu prøvet med mange forskellige idéer. I kampen mod Vejle blev selv Søren Reese sendt helt i front. Lige lidt hjalp det.







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Transferfri stjerne i København

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Stort medie hylder AGF-profil

Født i Danmark og på vej til VM

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Silkeborg IF – FC København

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans