Bedst/værst: Vejle-angriber bør efterlyses

Det blev 0-0 mellem Vejle og AC Horsens fredag aften. Tipsbladet.dk zoomer ind på opgøret her.



Vejle Boldklub – AC Horsens 0-0 (0-0)

Kampens bedste:

Vejle Boldklub:
Det var egentlig en kamp, hvor Vejle havde mest fokus på defensiven, men alligevel lykkedes det for Arbnor Mucolli i flere omgange at lave ting og sager, som nok ville få pulsen op blandt Horsens-folkene. 

Det blev blandt andet til et par gode oplæg fra den teknisk stærke spiller, ligesom han også havde muligheder foran målet, hvor AC Horsens-spillerne måtte give alt for at undgå, at han fik sendt bolden i kassen. Endvidere havde han også god opbakning længere nede på banen af Tobias Mølgaard.

AC Horsens:
Der var mange gode mandfolkepræstationer blandt Horsens-spillerne, men det var svært for dem at få de indsatser rundt om på banen til at udmønte sig til scoringer. Dog gjorde Louka Prip det særdeles godt med et par vigtige fødder i forskellige angreb, som blev farlige.

Den allerstørste kom i den sidste del af kampen, hvor han fik lagt bolden præcist ind i hovedet på holdkammeraten Qamili, som dog fik styret bolden over mål, som ellers var lige foran ham. Hvis det ender med, at AC Horsens rykker ned, så bør der være nogle Superliga-hold, der kan bruge Prip.

Kampens værste:
Det blev til en meget anonym indsats for Vejles German Onugkha. Der er ikke så meget at skrive om angriberens kamp, da man nogle gange skulle tro, at han var forsvundet helt i den time, som han fik af Constantin Galca. Horsens’ Lirim Qamili kan nok heller ikke være tilfreds med sig selv, når han ser sin kæmpemæssige afbrænder.

Kampens detalje:
AC Horsens’ målkrise bliver bare ved og ved. Det er nu fem kampe i træk, at klubben ikke har scoret, og de har nu prøvet med mange forskellige idéer. I kampen mod Vejle blev selv Søren Reese sendt helt i front. Lige lidt hjalp det.






TransferLIVE: Henter talent i FC Midtjylland




LIVE

VM-LIVE: Frygter Dame N’Doye-bombardement

Et skridt tættere Englands største stadion

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

FCK går på rov i Viborg

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Lurer på Superliga-stjerne

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Storklubber kæmper om danskers underskrift

Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Forgyldt – det tjener Beckham under VM



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Her kan du se Argentina mod Østrig

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Lyngby Boldklub sælger profil

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Sender opfordring til Superliga-træner

Argentina – Østrig

Derfor trækker stor dansk transfer ud

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia

Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Frankrig – Irak

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Norge – Senegal



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Portugal – Usbekistan

FC Midtjylland sælger midtbanespiller