Bedst/værst: Vejle-angriber bør efterlyses

Det blev 0-0 mellem Vejle og AC Horsens fredag aften. Tipsbladet.dk zoomer ind på opgøret her.



Vejle Boldklub – AC Horsens 0-0 (0-0)

Kampens bedste:

Vejle Boldklub:
Det var egentlig en kamp, hvor Vejle havde mest fokus på defensiven, men alligevel lykkedes det for Arbnor Mucolli i flere omgange at lave ting og sager, som nok ville få pulsen op blandt Horsens-folkene. 

Det blev blandt andet til et par gode oplæg fra den teknisk stærke spiller, ligesom han også havde muligheder foran målet, hvor AC Horsens-spillerne måtte give alt for at undgå, at han fik sendt bolden i kassen. Endvidere havde han også god opbakning længere nede på banen af Tobias Mølgaard.

AC Horsens:
Der var mange gode mandfolkepræstationer blandt Horsens-spillerne, men det var svært for dem at få de indsatser rundt om på banen til at udmønte sig til scoringer. Dog gjorde Louka Prip det særdeles godt med et par vigtige fødder i forskellige angreb, som blev farlige.

Den allerstørste kom i den sidste del af kampen, hvor han fik lagt bolden præcist ind i hovedet på holdkammeraten Qamili, som dog fik styret bolden over mål, som ellers var lige foran ham. Hvis det ender med, at AC Horsens rykker ned, så bør der være nogle Superliga-hold, der kan bruge Prip.

Kampens værste:
Det blev til en meget anonym indsats for Vejles German Onugkha. Der er ikke så meget at skrive om angriberens kamp, da man nogle gange skulle tro, at han var forsvundet helt i den time, som han fik af Constantin Galca. Horsens’ Lirim Qamili kan nok heller ikke være tilfreds med sig selv, når han ser sin kæmpemæssige afbrænder.

Kampens detalje:
AC Horsens’ målkrise bliver bare ved og ved. Det er nu fem kampe i træk, at klubben ikke har scoret, og de har nu prøvet med mange forskellige idéer. I kampen mod Vejle blev selv Søren Reese sendt helt i front. Lige lidt hjalp det.





LIVE

LIVE: Drømmemelding om Lars Friis

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Bombe på vej i Real Madrid?

Arsenal skal til Danmark

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kalder tronskifte i Danmark

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kæmpekøb retur til FC København?

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst

FC Nordsjælland – AGF

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Schelderup får USA-visum trods dansk dom

Vil have dansk stjerne til Brøndby