Vejle Boldklub – AC Horsens 0-0 (0-0)
Kampens bedste:
Vejle Boldklub:
Det var egentlig en kamp, hvor Vejle havde mest fokus på defensiven, men alligevel lykkedes det for Arbnor Mucolli i flere omgange at lave ting og sager, som nok ville få pulsen op blandt Horsens-folkene.
Det blev blandt andet til et par gode oplæg fra den teknisk stærke spiller, ligesom han også havde muligheder foran målet, hvor AC Horsens-spillerne måtte give alt for at undgå, at han fik sendt bolden i kassen. Endvidere havde han også god opbakning længere nede på banen af Tobias Mølgaard.
AC Horsens:
Der var mange gode mandfolkepræstationer blandt Horsens-spillerne, men det var svært for dem at få de indsatser rundt om på banen til at udmønte sig til scoringer. Dog gjorde Louka Prip det særdeles godt med et par vigtige fødder i forskellige angreb, som blev farlige.
Den allerstørste kom i den sidste del af kampen, hvor han fik lagt bolden præcist ind i hovedet på holdkammeraten Qamili, som dog fik styret bolden over mål, som ellers var lige foran ham. Hvis det ender med, at AC Horsens rykker ned, så bør der være nogle Superliga-hold, der kan bruge Prip.
Kampens værste:
Det blev til en meget anonym indsats for Vejles German Onugkha. Der er ikke så meget at skrive om angriberens kamp, da man nogle gange skulle tro, at han var forsvundet helt i den time, som han fik af Constantin Galca. Horsens’ Lirim Qamili kan nok heller ikke være tilfreds med sig selv, når han ser sin kæmpemæssige afbrænder.
Kampens detalje:
AC Horsens’ målkrise bliver bare ved og ved. Det er nu fem kampe i træk, at klubben ikke har scoret, og de har nu prøvet med mange forskellige idéer. I kampen mod Vejle blev selv Søren Reese sendt helt i front. Lige lidt hjalp det.
LIVE
TransferLIVE: Slår transferrekord
NYHEDER
Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
TOPNYHED
Guf for Superligaen? Gartenmann færdig
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Gab! Danmark spiller 0-0 mod DR Congo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
NYHEDER
Superligaen dropper det
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
EKSKLUSIVT
Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
De 10 største stjerner, der misser VM
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Henrik Dalsgaard stopper karrieren
MEDIE
