• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Ole Hoffskov

Begejstret AGF-direktør: Stig er et godt menneske

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

AGF-direktør Jacob Nielsen jubler over ansættelsen af Stig Inge Bjørnebye som sportschef. Han var den eneste udlænding på blokken.

Af Ole Hoffskov

Hans Jørgen Haysen var blot en døgnflue som sportschef i AGF, og det tvang klubbens administrerende direktør Jacob Nielsen ud på en ny jagt efter en mand til at bestride topposten på Fredensvang.

Onsdag har AGF præsenteret nordmanden Stig Inge Bjørnebye som klubbens nye sportschef. 

AGF meldte i første omgang ud, at man gik efter en dansk profil til at afløse Peter Christiansen, men da det ikke gik med Hans Jørgen Haysen, udvidede klubben feltet af kandidater til også at tælle udlændinge og endte altså op med Bjørnebye, der har en fortid som sportschef i Rosenborg. Som aktiv tørnede han ud for blandt andre Liverpool og Brøndby.

- Han har en approach, der passer rigtig godt til AGF. Jeg har haft mange samtaler med Stig, og han har den rette erfaring til at bestride jobbet som sportschef her i AGF, og ved at tilbyde ham en fire-årig aftale håber vi selvfølgelig, at vi med Stig ved roret kan tage det næste skridt, siger Jacob Nielsen til tipsbladet.dk og tilføjer:

- Han har fokus på at skabe en kultur, og den tilgang, synes vi, er den rigtige. Han har erfaring som sportschef i en storklub som Rosenborg, og derudover er han også tidligere spiller og træner, så han kan helt sikkert bidrage med mange ting.

Når AGF i første omgang ønskede sig en dansk sportschef, var det naturligt nok for at få en profil med et solidt kendskab til det danske marked. Det får klubben ikke på samme måde med Stig Inge Bjørnebye.

- Hans kendskab til det danske marked er i hvert fald ikke så godt som hans kendskab til det norske. Men han har jo fulgt det skandinaviske marked, da han var i Rosenborg, og han hentede flere danske spillere til klubben, så selvfølgelig er han ikke helt på bar bund, lyder det fra Jacob Nielsen.

Var cheftræner for David Nielsen
Stig Inge Bjørnebye har erfaring fra flere forskellige roller i fodboldens verden. Mindst erfaring har han som cheftræner - det begrænser sig til en enkelt sæson i spidsen for IK Start for 15 år siden.

Her var han imidlertid cheftræner for David Nielsen, der på det tidspunkt var aktiv i den norske klub.

- Jeg har selvfølgelig haft David med på råd, og han havde en masse pænt at sige om Stig. Jeg har indhentet mange referencer fra danske- og udenlandske agenter samt danske spillere, der kender ham, og de har alle været positive. 

- Stig er et godt menneske, og da vi valgte at udvide listen til også at indeholde udenlandske kandidater, var vi ikke i tvivl om, at vi ville have Stig. Jeg har ikke talt med andre kandidater fra udlandet end ham, fastslår AGF-direktøren.

Klar til transfervinduet
Stig Inge Bjørnebye tiltræder som sportschef i AGF, når han har overstået en kort coronakarantæne, og der venter nordmanden mange opgaver fra dag ét.

Meget handler naturligvis om transfervinduet, der toner frem få måneder ude i horisonten.

- Han skal først og fremmest lære spillerne, staben og hele klubben at kende, og så er det klart, at der ligger et arbejde i at forberede det kommende transfervindue, siger Jacob Nielsen og fastslår, at banen er kridtet op til Bjørnebye:

- Vi har lavet en del af forarbejdet, og den proces bliver han nu en naturlig del af – han bliver jo øverste ansvarlig for den. Jeg ser det ikke som et problem, at der kun er kort tid til, at transfervinduet åbner. Han kommer med et andet netværk, end jeg eksempelvis har, og jeg er sikker på, at vi kan komplementere hinanden fint. 

Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen er også kommet med sit bud på, hvad AGF kan forvente af klubbens nye sportschef - læs mere her.

-----
Få 100 stærke spilforslag fra oddsavisen.dk for 29,- kr/md - brug koden Tip2020

Superliga

Mere Superliga

Fokus