Begejstret Ankersen: Der er sat en streg i sandet

Peter Ankersen fik en drømmedebut for FC Nordsjælland i 3-0-sejren over AaB, og efter kampen var den rutinerede back rigtigt tilfreds med at komme godt fra land i Farum-klubben.



RIGHT TO DREAM PARK (Tipsbladet): Det blev en drømmedebut for Peter Ankersen i FC Nordsjælland-trøjen. 

FC København-legenden kom både på tavlen og blev kåret til kampens spiller, da FC Nordsjælland fredag indledte Superliga-sæsonen med en 3-0-sejr hjemme mod AaB. 

Selv var Ankersen da også meget enig i, at han fik en drømmedebut. 

– Ja, det synes jeg. Det var lige efter bogen, i forhold til det, vi havde snakket om. Jeg synes, at jeg kommer fint ind i det, sammen med alle drengene, selvom det var en ny start. Jeg er rigtig glad for kampen, lød det fra Peter Ankersen. 

Hvordan var det at spille for en anden dansk klub efter at have været FCK-spiller i så mange år?

– Jamen, det er fint nok. Nu er der sat en streg i sandet. Der er ingen tvivl om, at jeg har været rigtig glad for min tid inde i FCK, for de står mit hjerte nært. Men det er datid nu. Nu er mit fokus på Nordsjælland, og det er det, jeg koncentrerer mig om. Så det var dejligt at få en god start her. 

Følte du, at du havde noget at bevise, i forhold til, at du stadig har niveauet?

– Nej, jeg synes, at jeg beviste mit niveau til sidst i sidste sæson, så det er jo ikke fordi, at jeg er dalet i niveau. Der er måske nogle andre ting, det ved jeg ikke. Det vigtigste for mig var at få en god start heroppe og ligesom bevise overfor mine holdkammerater, at de kan stole på mig. Og det synes jeg, at jeg fik gjort, lød det fra Peter Ankersen. 

Generelt følte Peter Ankersen, at FC Nordsjælland leverede en fuldstændigt godkendt indsats mod AaB.

– Jeg synes, at vi gør det rigtigt godt i mange situationer. Der er måske lige enkelte situationer, hvor vi sætter bolden for meget på spil og giver dem nogle halve muligheder. Men alt i alt tror jeg ikke, at vi skal være utilfredse med en 3-0-sejr. 

Peter Ankersen kom godt fremad i mange situationer, og den rutinerede back ville gerne erkende, at han i FC Nordsjælland har fået lidt mere frihed, end han havde i FC København. 

– Ja, det er der. Der er lidt mere frihed på siderne her, og det passer godt til mit spil, synes jeg, lød det afslutningsvist fra Peter Ankersen. 

FC Nordsjælland spiller igen på søndag i næste uge, hvor der venter en hjemmekamp mod FC Midtjylland. 







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Fortryder FC Barcelona-transfer

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Vil hente FC Midtjylland-profil

Bischoff-comeback? Nu er han fyret



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Neestrup jagtes af storklub

Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Jess Thorup indlagt

Færdig: Nu er han rejst til København

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Hård kamp – flere klubber lurer på Kasper Høgh

Dansk stortalents værdi eksploderer

AGF jagter hollandsk talent

Chelsea – Tottenham

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Roy Keane slagter dansk stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

Ny stjerne: En guldspiller for AGF