Begejstret Ankersen: Der er sat en streg i sandet

Peter Ankersen fik en drømmedebut for FC Nordsjælland i 3-0-sejren over AaB, og efter kampen var den rutinerede back rigtigt tilfreds med at komme godt fra land i Farum-klubben.



RIGHT TO DREAM PARK (Tipsbladet): Det blev en drømmedebut for Peter Ankersen i FC Nordsjælland-trøjen. 

FC København-legenden kom både på tavlen og blev kåret til kampens spiller, da FC Nordsjælland fredag indledte Superliga-sæsonen med en 3-0-sejr hjemme mod AaB. 

Selv var Ankersen da også meget enig i, at han fik en drømmedebut. 

– Ja, det synes jeg. Det var lige efter bogen, i forhold til det, vi havde snakket om. Jeg synes, at jeg kommer fint ind i det, sammen med alle drengene, selvom det var en ny start. Jeg er rigtig glad for kampen, lød det fra Peter Ankersen. 

Hvordan var det at spille for en anden dansk klub efter at have været FCK-spiller i så mange år?

– Jamen, det er fint nok. Nu er der sat en streg i sandet. Der er ingen tvivl om, at jeg har været rigtig glad for min tid inde i FCK, for de står mit hjerte nært. Men det er datid nu. Nu er mit fokus på Nordsjælland, og det er det, jeg koncentrerer mig om. Så det var dejligt at få en god start her. 

Følte du, at du havde noget at bevise, i forhold til, at du stadig har niveauet?

– Nej, jeg synes, at jeg beviste mit niveau til sidst i sidste sæson, så det er jo ikke fordi, at jeg er dalet i niveau. Der er måske nogle andre ting, det ved jeg ikke. Det vigtigste for mig var at få en god start heroppe og ligesom bevise overfor mine holdkammerater, at de kan stole på mig. Og det synes jeg, at jeg fik gjort, lød det fra Peter Ankersen. 

Generelt følte Peter Ankersen, at FC Nordsjælland leverede en fuldstændigt godkendt indsats mod AaB.

– Jeg synes, at vi gør det rigtigt godt i mange situationer. Der er måske lige enkelte situationer, hvor vi sætter bolden for meget på spil og giver dem nogle halve muligheder. Men alt i alt tror jeg ikke, at vi skal være utilfredse med en 3-0-sejr. 

Peter Ankersen kom godt fremad i mange situationer, og den rutinerede back ville gerne erkende, at han i FC Nordsjælland har fået lidt mere frihed, end han havde i FC København. 

– Ja, det er der. Der er lidt mere frihed på siderne her, og det passer godt til mit spil, synes jeg, lød det afslutningsvist fra Peter Ankersen. 

FC Nordsjælland spiller igen på søndag i næste uge, hvor der venter en hjemmekamp mod FC Midtjylland. 





Afviser millionbud fra Brøndby

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

FCK-boss kan snart præsentere noget

Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren

Meldes på vej mod nyt skifte

Steve Cooper giver ingen fribilletter

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Peter Schmeichel taget på sengen

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent

Bach Bak i svime over Uhre

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Raser over Rasmus Højlund-episode

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Går langt ned i løn

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Mareridt for FC Augsburg

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

Mohamed Daramy vender tilbage

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Rådførte sig hos Kamil Grabara

Galiciere kan vinde i Andalusien

Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico

Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United

Gigantisk nedslagtning

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Afviser utroligt tilbud

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”