Begejstret Ankersen: Der er sat en streg i sandet

Peter Ankersen fik en drømmedebut for FC Nordsjælland i 3-0-sejren over AaB, og efter kampen var den rutinerede back rigtigt tilfreds med at komme godt fra land i Farum-klubben.



RIGHT TO DREAM PARK (Tipsbladet): Det blev en drømmedebut for Peter Ankersen i FC Nordsjælland-trøjen. 

FC København-legenden kom både på tavlen og blev kåret til kampens spiller, da FC Nordsjælland fredag indledte Superliga-sæsonen med en 3-0-sejr hjemme mod AaB. 

Selv var Ankersen da også meget enig i, at han fik en drømmedebut. 

– Ja, det synes jeg. Det var lige efter bogen, i forhold til det, vi havde snakket om. Jeg synes, at jeg kommer fint ind i det, sammen med alle drengene, selvom det var en ny start. Jeg er rigtig glad for kampen, lød det fra Peter Ankersen. 

Hvordan var det at spille for en anden dansk klub efter at have været FCK-spiller i så mange år?

– Jamen, det er fint nok. Nu er der sat en streg i sandet. Der er ingen tvivl om, at jeg har været rigtig glad for min tid inde i FCK, for de står mit hjerte nært. Men det er datid nu. Nu er mit fokus på Nordsjælland, og det er det, jeg koncentrerer mig om. Så det var dejligt at få en god start her. 

Følte du, at du havde noget at bevise, i forhold til, at du stadig har niveauet?

– Nej, jeg synes, at jeg beviste mit niveau til sidst i sidste sæson, så det er jo ikke fordi, at jeg er dalet i niveau. Der er måske nogle andre ting, det ved jeg ikke. Det vigtigste for mig var at få en god start heroppe og ligesom bevise overfor mine holdkammerater, at de kan stole på mig. Og det synes jeg, at jeg fik gjort, lød det fra Peter Ankersen. 

Generelt følte Peter Ankersen, at FC Nordsjælland leverede en fuldstændigt godkendt indsats mod AaB.

– Jeg synes, at vi gør det rigtigt godt i mange situationer. Der er måske lige enkelte situationer, hvor vi sætter bolden for meget på spil og giver dem nogle halve muligheder. Men alt i alt tror jeg ikke, at vi skal være utilfredse med en 3-0-sejr. 

Peter Ankersen kom godt fremad i mange situationer, og den rutinerede back ville gerne erkende, at han i FC Nordsjælland har fået lidt mere frihed, end han havde i FC København. 

– Ja, det er der. Der er lidt mere frihed på siderne her, og det passer godt til mit spil, synes jeg, lød det afslutningsvist fra Peter Ankersen. 

FC Nordsjælland spiller igen på søndag i næste uge, hvor der venter en hjemmekamp mod FC Midtjylland. 



Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK

Roony Bardghji med drømmekamp

Dansker rygtes væk: De går amok på Instagram

Chok: Lassen stopper – stor post til Retov

Dansker med kongemål mod Napoli

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn

Brøndby meldes i dialog om salg af profil

Slagter United: ‘Det er pinligt’

Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

Afsløring: BIF forhandler om millioner for stjerne

En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby

Liverpool-træner er ked af prædikat

Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri

Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’

Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier

Manchester United skuffer efter trænerfyring

Rigtig skidt transfermelding for Hermansen

Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’

Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Transferdilemma i SL-klub: ‘Kan blive noget rod’

Eriksen og Kjær tager afsted

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig

Spår ‘superflot salg’ af Superliga-stjerne

Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’

Har talt med Ferguson om United-job

‘I skal have mindst 100 mio. for ham, Brøndby!’

Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub

Rygter om AC Horsens-legende

Schmedes jubler: ‘Et symbol på Brøndby’

Opfordrer Brøndby: Hent denne Superliga-stjerne

Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge

Målfattig storkamp i London

Fodboldlegenden Kevin Keegan har fået kræft

Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren

Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet

Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch

Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL

Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga

Neymar tager en tørn mere

Brøndby-flop klar for karrierens 10. klub

Tauson er færdig i Brisbane

Puster til bålet under West Ham-træners sæde

Ulve æder Karameller i Liverpool