Begejstret Ankersen: Der er sat en streg i sandet

Peter Ankersen fik en drømmedebut for FC Nordsjælland i 3-0-sejren over AaB, og efter kampen var den rutinerede back rigtigt tilfreds med at komme godt fra land i Farum-klubben.



RIGHT TO DREAM PARK (Tipsbladet): Det blev en drømmedebut for Peter Ankersen i FC Nordsjælland-trøjen. 

FC København-legenden kom både på tavlen og blev kåret til kampens spiller, da FC Nordsjælland fredag indledte Superliga-sæsonen med en 3-0-sejr hjemme mod AaB. 

Selv var Ankersen da også meget enig i, at han fik en drømmedebut. 

– Ja, det synes jeg. Det var lige efter bogen, i forhold til det, vi havde snakket om. Jeg synes, at jeg kommer fint ind i det, sammen med alle drengene, selvom det var en ny start. Jeg er rigtig glad for kampen, lød det fra Peter Ankersen. 

Hvordan var det at spille for en anden dansk klub efter at have været FCK-spiller i så mange år?

– Jamen, det er fint nok. Nu er der sat en streg i sandet. Der er ingen tvivl om, at jeg har været rigtig glad for min tid inde i FCK, for de står mit hjerte nært. Men det er datid nu. Nu er mit fokus på Nordsjælland, og det er det, jeg koncentrerer mig om. Så det var dejligt at få en god start her. 

Følte du, at du havde noget at bevise, i forhold til, at du stadig har niveauet?

– Nej, jeg synes, at jeg beviste mit niveau til sidst i sidste sæson, så det er jo ikke fordi, at jeg er dalet i niveau. Der er måske nogle andre ting, det ved jeg ikke. Det vigtigste for mig var at få en god start heroppe og ligesom bevise overfor mine holdkammerater, at de kan stole på mig. Og det synes jeg, at jeg fik gjort, lød det fra Peter Ankersen. 

Generelt følte Peter Ankersen, at FC Nordsjælland leverede en fuldstændigt godkendt indsats mod AaB.

– Jeg synes, at vi gør det rigtigt godt i mange situationer. Der er måske lige enkelte situationer, hvor vi sætter bolden for meget på spil og giver dem nogle halve muligheder. Men alt i alt tror jeg ikke, at vi skal være utilfredse med en 3-0-sejr. 

Peter Ankersen kom godt fremad i mange situationer, og den rutinerede back ville gerne erkende, at han i FC Nordsjælland har fået lidt mere frihed, end han havde i FC København. 

– Ja, det er der. Der er lidt mere frihed på siderne her, og det passer godt til mit spil, synes jeg, lød det afslutningsvist fra Peter Ankersen. 

FC Nordsjælland spiller igen på søndag i næste uge, hvor der venter en hjemmekamp mod FC Midtjylland. 





To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen




LIVE

LIVE: Voldsom kritik

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Et markant problem for Silkeborg



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Det ser sort ud for B.93

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Manchester United – Liverpool

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Melder Lindstrøm helt færdig

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Martin Jørgensen lander nyt job

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’