4-1, 3-1, 3-1.
Det kan godt være, at FCN ikke har formået at holde modstanderne fra at score endnu, men ellers er de kommet flyvende ud af starthullerne med sejrene over Viborg, AGF og Brøndby.
FCN har da også taget Tipsbladets kommentator, Stig Tøfting med storm. Ikke mindst søndagens 3-1-sejr over Brøndby får masser af roser med på vejen:
– Det var høj, høj klasse. I det hele taget var det en blændende fodboldkamp, men jeg er vanvittigt imponeret over, at FCN spiller så hurtigt, men alligevel laver så få fejl. Klasse, lyder det fra ‘Tøffe’, der godt tør spå en god sæson for FCN.
– Indtil videre har de jo brændt det hele af, men jeg synes faktisk også, at de på nuværende tidspunkt virker skarpere og bedre end sidste år.
– De har fået Marcus Ingvartsen ind, der nu har scoret i to kampe i træk og det giver dem noget tyngde foran – og så har Jeppe Tverskov været bedre end jeg lige havde forventet. Han ligger og lukker rigtig mange huller og binder spillet sammen på den defensive midtbane, så dem der skal slå FCN skal stå tidligt op, siger Stig Tøfting.
En af FCN’s ubekendte er naturligvis, om der kommer en klub og smider de mange millioner Ernest Nuamah koster. For han er helt unik, mener Stig Tøfting.
– FCN er et andet hold uden Nuamah. Nu var han måske ikke så iøjnefaldende mod Brøndby, men han får alligevel scoret og leveret en assist. Han er bare klasse og bliver svær at erstatte.
Nu var det Heggheim
Stig Tøfting tog i sin klumme Brøndby under hårdhændet behandling. Masser af kritikpunkter, men Brøndbys kamp mod FCN beviste også nogle af de udfordringer Jesper Sørensen kæmper med, mener han.
– Jeg synes jo, at tremandsforsvaret fungerede bedre end længe, men det var jo også nærmest et femmandsforsvar – og med to seksere foran, så blev det jo utrolig kompakt. Til gengæld var der huller i specielt Mensahs side, når han træk med frem – og dem fik Brøndby ikke dækket af, hvilket Heggheim burde have gjort.
– Genpresset var igen udmærket – og som jeg også skrev, så er det næsten kun Nicolai Vallys, der flytter noget offensivt for Brøndby, siger Stig Tøfting, der trods alt så en lille fremgang i spillet og roser den nye midterforsvarer Jacob Rasmussen for en god indsats.
I sidste uge var det Simon Hedlund, der fik en over nakken af Tøffe, mens det i denne uge er Henrik Heggheim, der står for skud.
– Jamen, havde jeg været Thomas Mikkelsen, så havde jeg givet Heggheim en kæmpe skideballe. På frisparket som Nuamah scorer på, har Brøndby jo placeret en spiller på langs, så de andre kan hoppe uden at tænke på om bolden smutter under. Heggheim står bare på flade konvolutter, jamen for fanden altså…. Hvor svært kan det være?
– Jeg kan jo ikke sige, hvad det havde betydet, men det er igen et afgørende tidspunkt, hvor Brøndby måske kunne have reddet en 1-1 hjem, siger Stig Tøfting.
RUNDENS FLOP: FCM. Jeg ved godt, at et rødt kort efter fire minutter ændrer meget, men da jeg så FCM’s startopstilling, tænkte jeg med det samme, at de godt kunne få problemer. Det viser i hvertfald, at FCM ikke har bredden til spare spille som man gjorde mod Lyngby.
RUNDENS TOP: Lyngby. Igen betyder det røde kort til Gartenman selvfølgelig en nemmere vej for Lyngby til den flotte 4-1-sejr, men fantastisk sæsonstart og de ligner bestemt ikke et hold, der kommer i nedrykningsfare.

Danske Bank efterlyser tidligere Brøndby-angriber

Falsk Bo Henriksen-historie i omløb

Afsløring: Vejle Boldklub forlænger med Lasse Flø

Skræksæson: Løntung dansker meldes på vej væk

På vej tilbage til FC Midtjylland?

Højlund-episode ‘vil blive talt om i årtier’

Drømmer om at hente Jonas Wind og Thomas Müller

Imponerer mod FC København: ‘Rigtig højt niveau’

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget

Nu hyldes Rasmus Højlund: ‘Det ændrede alt!’

Ude i kulden i FCM: Jeg kan smile på lønningsdag

Flad Champagne-fest på Rivieraen

– Spiller mod 11 spillere ikke mod 28.000

United på kurs mod ren engelsk finale

FCK-profil jubler: ‘Jeg kommer til at gøre alt’

FCK har særlig klausul på eksspillere

Genialt! FCK kunne få minimum 50 mio. for ham

Ude af holdet: FCM-boss åbner for skifte

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!

Jacob Neestrup: ‘Den skal du ikke tørre af på mig’

Sådan gik det, da FCK slog Viborg med 1-0

Vildt: Sporting tager Conrad Harder-dom til CAS

Neestrup skifter seks mand mod Viborg

Meister sparker Pisa millimeter fra drømmeland

Luk øjnene, Viborg: Lejesvend i katastrofal sæson

Flået ud i pausen: Brøndby-profil ærgrer sig

Danske toptrænere skal ikke til Wolfsburg

På tur med Superliga-rival: Rødvin og faglighed

Her er Jesper Sørensens drømmespiller

Afsløring: Kallesøe vil væk fra kaosramte Horsens

Kan ryge af holdet efter stort skænderi med Mæhle

– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det

Færdig i OB

Frederik Birk giver status på Nicolai Vallys

Rødglødende telefon: Åben for Superliga-comeback

Tipsbladet finder ny chefredaktør i egne rækker

Randers – FC Nordsjælland

Brøndbys sommerflirt forlader Bayer Leverkusen

AaB styrtbløder: Så dyr vil nedrykning være

Brøndby-fans raser – nu svarer direktør

‘Vi kan gøre ondt på FCK’

Har håneretten over FCK-vennerne

I svime over Brøndby-profil: For pokker mand!

Kent Nielsen med klar tale til kritikere

Joakim Mæhle i totterne på holdkammerat

Lamine Yamal skriver Champions League-historie

Jesper Sørensen i stor triumf

Chelseas reserver overmander svenskere

Kent Nielsen dybt imponeret af ‘magiker’

Forsøgte at beholde FCK-talent: Han er enormt rar

Brøndby pebet ud: Var røv og nøgler

Fantastisk og vanvittig fodboldkamp ender 3-3

Kæmpe kollaps – men han må vælte sig i tilbud!

Vildt comeback! Han reddede Brøndby fra fadæsen