Begejstret Stig Tøfting: De brænder jo det hele af

Tipsbladets kommentator Stig Tøfting er dybt imponeret og bjergtaget af FC Nordsjællands sæsonstart.



4-1, 3-1, 3-1.

Det kan godt være, at FCN ikke har formået at holde modstanderne fra at score endnu, men ellers er de kommet flyvende ud af starthullerne med sejrene over Viborg, AGF og Brøndby.

FCN har da også taget Tipsbladets kommentator, Stig Tøfting med storm. Ikke mindst søndagens 3-1-sejr over Brøndby får  masser af roser med på vejen:

– Det var høj, høj klasse. I det hele taget var det en blændende fodboldkamp, men jeg er vanvittigt imponeret over, at FCN spiller så hurtigt, men alligevel laver så få fejl. Klasse, lyder det fra ‘Tøffe’, der godt tør spå en god sæson for FCN.

– Indtil videre har de jo brændt det hele af, men jeg synes faktisk også, at de på nuværende tidspunkt virker skarpere og bedre end sidste år.

– De har fået Marcus Ingvartsen ind, der nu har scoret i to kampe i træk og det giver dem noget tyngde foran – og så har Jeppe Tverskov været bedre end jeg lige havde forventet. Han ligger og lukker rigtig mange huller og binder spillet sammen på den defensive midtbane, så dem der skal slå FCN skal stå tidligt op, siger Stig Tøfting.

En af FCN’s ubekendte er naturligvis, om der kommer en klub og smider de mange millioner Ernest Nuamah koster. For han er helt unik, mener Stig Tøfting.

– FCN er et andet hold uden Nuamah. Nu var han måske ikke så iøjnefaldende mod Brøndby, men han får alligevel scoret og leveret en assist. Han er bare klasse og bliver svær at erstatte.

Nu var det Heggheim
Stig Tøfting tog i sin klumme Brøndby under hårdhændet behandling. Masser af kritikpunkter, men Brøndbys kamp mod FCN beviste også nogle af de udfordringer Jesper Sørensen kæmper med, mener han.

– Jeg synes jo, at tremandsforsvaret fungerede bedre end længe, men det var jo også nærmest et femmandsforsvar – og med to seksere foran, så blev det jo utrolig kompakt. Til gengæld var der huller i specielt Mensahs side, når han træk med frem – og dem fik Brøndby ikke dækket af, hvilket Heggheim burde have gjort.

– Genpresset var igen udmærket – og som jeg også skrev, så er det næsten kun Nicolai Vallys, der flytter noget offensivt for Brøndby, siger Stig Tøfting, der trods alt så en lille fremgang i spillet og roser den nye midterforsvarer Jacob Rasmussen for en god indsats.

I sidste uge var det Simon Hedlund, der fik en over nakken af Tøffe, mens det i denne uge er Henrik Heggheim, der står for skud.

– Jamen, havde jeg været Thomas Mikkelsen, så havde jeg givet Heggheim en kæmpe skideballe. På frisparket som Nuamah scorer på, har Brøndby jo placeret en spiller på langs, så de andre kan hoppe uden at tænke på om bolden smutter under. Heggheim står bare på flade konvolutter, jamen for fanden altså…. Hvor svært kan det være?

– Jeg kan jo ikke sige, hvad det havde betydet, men det er igen et afgørende tidspunkt, hvor Brøndby måske kunne have reddet en 1-1 hjem, siger Stig Tøfting.


RUNDENS FLOP: FCM. Jeg ved godt, at et rødt kort efter fire minutter ændrer meget, men da jeg så FCM’s startopstilling, tænkte jeg med det samme, at de godt kunne få problemer. Det viser i hvertfald, at FCM ikke har bredden til spare spille som man gjorde mod Lyngby.

RUNDENS TOP: Lyngby. Igen betyder det røde kort til Gartenman selvfølgelig en nemmere vej for Lyngby til den flotte 4-1-sejr, men fantastisk sæsonstart og de ligner bestemt ikke et hold, der kommer i nedrykningsfare.





TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Stor danskerduel – Froholdt er skuffet

Dansk målsluger skifter til topklub

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Dansk agentfirma opkøbt af gigant



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!

Ser I med, AGF? Drømmedebut!

‘Ronaldo vinder kampen’



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’

Waow! Han bliver et stort Superliga-salg

Desperat Frank – favorit til trænerfyring



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Mathias Zanka deler nyt om fremtiden

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

Katastrofe for Jack Grealish

Viaplay hæver priserne

– Alt for meget kaos i Horsens

‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’

Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!

‘Hvad fanden kan man gøre?’

Populære Chelsea – køb billetter her!

På vild liste med Lionel Messi

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

Slog transferrekord – nu jagter de dansker

Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen

Legender overrasker på Ceres Park Vejlby

Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’

Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’

Så du det? Brøndby-stjerne overgav sig i pausen 

AGF mangler flere profiler mod OB

‘Nees’ fravalgte Moukoko: Jeg er fuldstændig kold

Como kan vinde i Napoli

Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!

Manchester United kan afslutte viral gimmick 

‘Det er vigtigt for landsholdet’

Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen

Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’

Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’

Rådvild i Rom

Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’

‘Jeg gider ikke stå og snakke om FCK’

Steve Cooper ærgrer sig: En af sæsonens bedste