Begejstret Stig Tøfting: De brænder jo det hele af

Tipsbladets kommentator Stig Tøfting er dybt imponeret og bjergtaget af FC Nordsjællands sæsonstart.



4-1, 3-1, 3-1.

Det kan godt være, at FCN ikke har formået at holde modstanderne fra at score endnu, men ellers er de kommet flyvende ud af starthullerne med sejrene over Viborg, AGF og Brøndby.

FCN har da også taget Tipsbladets kommentator, Stig Tøfting med storm. Ikke mindst søndagens 3-1-sejr over Brøndby får  masser af roser med på vejen:

– Det var høj, høj klasse. I det hele taget var det en blændende fodboldkamp, men jeg er vanvittigt imponeret over, at FCN spiller så hurtigt, men alligevel laver så få fejl. Klasse, lyder det fra ‘Tøffe’, der godt tør spå en god sæson for FCN.

– Indtil videre har de jo brændt det hele af, men jeg synes faktisk også, at de på nuværende tidspunkt virker skarpere og bedre end sidste år.

– De har fået Marcus Ingvartsen ind, der nu har scoret i to kampe i træk og det giver dem noget tyngde foran – og så har Jeppe Tverskov været bedre end jeg lige havde forventet. Han ligger og lukker rigtig mange huller og binder spillet sammen på den defensive midtbane, så dem der skal slå FCN skal stå tidligt op, siger Stig Tøfting.

En af FCN’s ubekendte er naturligvis, om der kommer en klub og smider de mange millioner Ernest Nuamah koster. For han er helt unik, mener Stig Tøfting.

– FCN er et andet hold uden Nuamah. Nu var han måske ikke så iøjnefaldende mod Brøndby, men han får alligevel scoret og leveret en assist. Han er bare klasse og bliver svær at erstatte.

Nu var det Heggheim
Stig Tøfting tog i sin klumme Brøndby under hårdhændet behandling. Masser af kritikpunkter, men Brøndbys kamp mod FCN beviste også nogle af de udfordringer Jesper Sørensen kæmper med, mener han.

– Jeg synes jo, at tremandsforsvaret fungerede bedre end længe, men det var jo også nærmest et femmandsforsvar – og med to seksere foran, så blev det jo utrolig kompakt. Til gengæld var der huller i specielt Mensahs side, når han træk med frem – og dem fik Brøndby ikke dækket af, hvilket Heggheim burde have gjort.

– Genpresset var igen udmærket – og som jeg også skrev, så er det næsten kun Nicolai Vallys, der flytter noget offensivt for Brøndby, siger Stig Tøfting, der trods alt så en lille fremgang i spillet og roser den nye midterforsvarer Jacob Rasmussen for en god indsats.

I sidste uge var det Simon Hedlund, der fik en over nakken af Tøffe, mens det i denne uge er Henrik Heggheim, der står for skud.

– Jamen, havde jeg været Thomas Mikkelsen, så havde jeg givet Heggheim en kæmpe skideballe. På frisparket som Nuamah scorer på, har Brøndby jo placeret en spiller på langs, så de andre kan hoppe uden at tænke på om bolden smutter under. Heggheim står bare på flade konvolutter, jamen for fanden altså…. Hvor svært kan det være?

– Jeg kan jo ikke sige, hvad det havde betydet, men det er igen et afgørende tidspunkt, hvor Brøndby måske kunne have reddet en 1-1 hjem, siger Stig Tøfting.


RUNDENS FLOP: FCM. Jeg ved godt, at et rødt kort efter fire minutter ændrer meget, men da jeg så FCM’s startopstilling, tænkte jeg med det samme, at de godt kunne få problemer. Det viser i hvertfald, at FCM ikke har bredden til spare spille som man gjorde mod Lyngby.

RUNDENS TOP: Lyngby. Igen betyder det røde kort til Gartenman selvfølgelig en nemmere vej for Lyngby til den flotte 4-1-sejr, men fantastisk sæsonstart og de ligner bestemt ikke et hold, der kommer i nedrykningsfare.







LIVE

LIVE: Zlatan afslører nyt stort job

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Håber på FC København-exit

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Nu forklarer Noah Nartey

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’

Her er din landsholdstrup, Riemer!

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

Troels Bech slår fast: Glem det!

Riemer om profil: ‘Han er helt klar’

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Interessant afsløring

Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!

Rundens hold i Superligaen – 23. runde

Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?

‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’

Enorme Superliga-talenter udtaget

Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’

Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien

Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!

Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien

Sådan har du aldrig set dem før

Manchester City – Real Madrid

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

– Ikke for debutanter!

Chelsea – Paris Saint-Germain

Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’

Overraskende U21-trupudtagelse

Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant

Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!

Iran forhandler med FIFA om VM-kampe

Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe