Begejstret Stig Tøfting: De brænder jo det hele af

Tipsbladets kommentator Stig Tøfting er dybt imponeret og bjergtaget af FC Nordsjællands sæsonstart.



4-1, 3-1, 3-1.

Det kan godt være, at FCN ikke har formået at holde modstanderne fra at score endnu, men ellers er de kommet flyvende ud af starthullerne med sejrene over Viborg, AGF og Brøndby.

FCN har da også taget Tipsbladets kommentator, Stig Tøfting med storm. Ikke mindst søndagens 3-1-sejr over Brøndby får  masser af roser med på vejen:

– Det var høj, høj klasse. I det hele taget var det en blændende fodboldkamp, men jeg er vanvittigt imponeret over, at FCN spiller så hurtigt, men alligevel laver så få fejl. Klasse, lyder det fra ‘Tøffe’, der godt tør spå en god sæson for FCN.

– Indtil videre har de jo brændt det hele af, men jeg synes faktisk også, at de på nuværende tidspunkt virker skarpere og bedre end sidste år.

– De har fået Marcus Ingvartsen ind, der nu har scoret i to kampe i træk og det giver dem noget tyngde foran – og så har Jeppe Tverskov været bedre end jeg lige havde forventet. Han ligger og lukker rigtig mange huller og binder spillet sammen på den defensive midtbane, så dem der skal slå FCN skal stå tidligt op, siger Stig Tøfting.

En af FCN’s ubekendte er naturligvis, om der kommer en klub og smider de mange millioner Ernest Nuamah koster. For han er helt unik, mener Stig Tøfting.

– FCN er et andet hold uden Nuamah. Nu var han måske ikke så iøjnefaldende mod Brøndby, men han får alligevel scoret og leveret en assist. Han er bare klasse og bliver svær at erstatte.

Nu var det Heggheim
Stig Tøfting tog i sin klumme Brøndby under hårdhændet behandling. Masser af kritikpunkter, men Brøndbys kamp mod FCN beviste også nogle af de udfordringer Jesper Sørensen kæmper med, mener han.

– Jeg synes jo, at tremandsforsvaret fungerede bedre end længe, men det var jo også nærmest et femmandsforsvar – og med to seksere foran, så blev det jo utrolig kompakt. Til gengæld var der huller i specielt Mensahs side, når han træk med frem – og dem fik Brøndby ikke dækket af, hvilket Heggheim burde have gjort.

– Genpresset var igen udmærket – og som jeg også skrev, så er det næsten kun Nicolai Vallys, der flytter noget offensivt for Brøndby, siger Stig Tøfting, der trods alt så en lille fremgang i spillet og roser den nye midterforsvarer Jacob Rasmussen for en god indsats.

I sidste uge var det Simon Hedlund, der fik en over nakken af Tøffe, mens det i denne uge er Henrik Heggheim, der står for skud.

– Jamen, havde jeg været Thomas Mikkelsen, så havde jeg givet Heggheim en kæmpe skideballe. På frisparket som Nuamah scorer på, har Brøndby jo placeret en spiller på langs, så de andre kan hoppe uden at tænke på om bolden smutter under. Heggheim står bare på flade konvolutter, jamen for fanden altså…. Hvor svært kan det være?

– Jeg kan jo ikke sige, hvad det havde betydet, men det er igen et afgørende tidspunkt, hvor Brøndby måske kunne have reddet en 1-1 hjem, siger Stig Tøfting.


RUNDENS FLOP: FCM. Jeg ved godt, at et rødt kort efter fire minutter ændrer meget, men da jeg så FCM’s startopstilling, tænkte jeg med det samme, at de godt kunne få problemer. Det viser i hvertfald, at FCM ikke har bredden til spare spille som man gjorde mod Lyngby.

RUNDENS TOP: Lyngby. Igen betyder det røde kort til Gartenman selvfølgelig en nemmere vej for Lyngby til den flotte 4-1-sejr, men fantastisk sæsonstart og de ligner bestemt ikke et hold, der kommer i nedrykningsfare.





LIVE

LIVE: OB skriver med stortalent

Højlund står til at slå personlige rekorder

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

FCM ansætter ny topboss

Rasmus Højlund i massiv modvind

Hvor var Maurits Kjærgaard?



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

Her får du overblikket fra fredagens 1. division

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

Bombe – Superliga-klub nævnes

Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Osula slår alle andre

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

Mexico kommer med markant melding om VM

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe

4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup

Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

‘Tottenham er i overhængende fare’

‘AGF har været gode til at påvirke medierne’

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England

– Der får David at vide, at han er fyret



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Deler nyt om fremtiden

Nu svarer David Nielsen

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

I svime over Filip Jørgensen

Mourinho tog røven på Zeca

Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’

Marseille kan tage revanche mod Toulouse

Bayern tromler sig videre

Optakt: Newcastle – Manchester City

Farzam: Presset er kolossalt på FC København

Chido Obi nomineret til pris

Celta Vigo – Real Madrid

Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad

Donald Trump byder Inter Miami velkommen

Tottenham-træner positiv trods skrækstime

Tottenhams nedtur fortsætter

Få mål i München uden Kane

Wolfsburg-træner bønfalder fans

‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’

Superliga: Fem spillere – fem vilde stats