4-1, 3-1, 3-1.
Det kan godt være, at FCN ikke har formået at holde modstanderne fra at score endnu, men ellers er de kommet flyvende ud af starthullerne med sejrene over Viborg, AGF og Brøndby.
FCN har da også taget Tipsbladets kommentator, Stig Tøfting med storm. Ikke mindst søndagens 3-1-sejr over Brøndby får masser af roser med på vejen:
– Det var høj, høj klasse. I det hele taget var det en blændende fodboldkamp, men jeg er vanvittigt imponeret over, at FCN spiller så hurtigt, men alligevel laver så få fejl. Klasse, lyder det fra ‘Tøffe’, der godt tør spå en god sæson for FCN.
– Indtil videre har de jo brændt det hele af, men jeg synes faktisk også, at de på nuværende tidspunkt virker skarpere og bedre end sidste år.
– De har fået Marcus Ingvartsen ind, der nu har scoret i to kampe i træk og det giver dem noget tyngde foran – og så har Jeppe Tverskov været bedre end jeg lige havde forventet. Han ligger og lukker rigtig mange huller og binder spillet sammen på den defensive midtbane, så dem der skal slå FCN skal stå tidligt op, siger Stig Tøfting.
En af FCN’s ubekendte er naturligvis, om der kommer en klub og smider de mange millioner Ernest Nuamah koster. For han er helt unik, mener Stig Tøfting.
– FCN er et andet hold uden Nuamah. Nu var han måske ikke så iøjnefaldende mod Brøndby, men han får alligevel scoret og leveret en assist. Han er bare klasse og bliver svær at erstatte.
Nu var det Heggheim
Stig Tøfting tog i sin klumme Brøndby under hårdhændet behandling. Masser af kritikpunkter, men Brøndbys kamp mod FCN beviste også nogle af de udfordringer Jesper Sørensen kæmper med, mener han.
– Jeg synes jo, at tremandsforsvaret fungerede bedre end længe, men det var jo også nærmest et femmandsforsvar – og med to seksere foran, så blev det jo utrolig kompakt. Til gengæld var der huller i specielt Mensahs side, når han træk med frem – og dem fik Brøndby ikke dækket af, hvilket Heggheim burde have gjort.
– Genpresset var igen udmærket – og som jeg også skrev, så er det næsten kun Nicolai Vallys, der flytter noget offensivt for Brøndby, siger Stig Tøfting, der trods alt så en lille fremgang i spillet og roser den nye midterforsvarer Jacob Rasmussen for en god indsats.
I sidste uge var det Simon Hedlund, der fik en over nakken af Tøffe, mens det i denne uge er Henrik Heggheim, der står for skud.
– Jamen, havde jeg været Thomas Mikkelsen, så havde jeg givet Heggheim en kæmpe skideballe. På frisparket som Nuamah scorer på, har Brøndby jo placeret en spiller på langs, så de andre kan hoppe uden at tænke på om bolden smutter under. Heggheim står bare på flade konvolutter, jamen for fanden altså…. Hvor svært kan det være?
– Jeg kan jo ikke sige, hvad det havde betydet, men det er igen et afgørende tidspunkt, hvor Brøndby måske kunne have reddet en 1-1 hjem, siger Stig Tøfting.
RUNDENS FLOP: FCM. Jeg ved godt, at et rødt kort efter fire minutter ændrer meget, men da jeg så FCM’s startopstilling, tænkte jeg med det samme, at de godt kunne få problemer. Det viser i hvertfald, at FCM ikke har bredden til spare spille som man gjorde mod Lyngby.
RUNDENS TOP: Lyngby. Igen betyder det røde kort til Gartenman selvfølgelig en nemmere vej for Lyngby til den flotte 4-1-sejr, men fantastisk sæsonstart og de ligner bestemt ikke et hold, der kommer i nedrykningsfare.
‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
TOPNYHED
Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
TOPNYHED
Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper
NYHEDER
– Brøndby er chanceløse
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller vende hjem
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
Ekspert undrer sig over Zorniger-interview
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
TOPNYHED
Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
MEDIE
Endelig godt nyt
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
AVIS
Storklub meldes interesseret
TOPNYHED
FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’
NYHEDER
Thorups afløser stopper efter fem måneder
TOPNYHED
Blæst bagover af Superliga-stjerne
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
NYHEDER
Så du det? Dansk landstræner rasende på tv
TOPNYHED
Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
HELT VILDT
Vild udvikling: FCK-flop den bedste i kæmpe finale
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
FC København-profil ude med sygdom
HELT VILDT
Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’
HELT VILDT
FC København-handling går verden rundt
INTERVIEW
Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’
INTERVIEW
Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne
MEDIE
Skidt melding
TOPNYHED
FC Københavns medejerskab godkendes
MEDIE
Afvist
Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg
Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’
NYHEDER
Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM
NYHEDER
Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – Runde 17
NYHEDER
– Han vil være i store problemer
NYHEDER
Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund slår Leverkusen igen-igen
INTERVIEW
Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’
NYHEDER
Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby
TOPNYHED
Rystet over kæmpe nedsmeltning
TIPSBLADETS DOM
