Det var store forventninger på begge sider af forhandlingsbordet, da FC København og Nicolaj Thomsen i begyndelsen af 2017 blev enige om, at kantspilleren skulle skifte fra franske Nantes.
Thomsen havde kun spillet et halvt år i Ligue 1 og havde inden da været en af Superligaens bedste spillere og stærkt medvirkende til AaB’s overraskende og flotte mesterskab i 2014, og håbet var, at Thomsen skulle spille sig til en fast plads og blive en profil for FC København i både Superligaen og Europa.
Efter en langsom start med skadesproblemer spillede Thomsen sig langt ind på FC København-mandskabet i 2018/19-sæsonen, hvor han startede i 17 Superliga-kampe og 8 Europa League-opgør, men i den forgangne sæson har kantspilleren været langt fra startopstillingen og var allerede i januar på udkig efter en ny klub.
Dengang blev et skifte ikke til noget, men nu arbejdes der igen på en Thomsen-transfer.
Læs også:Solbakken vil sælge flere: Kan vi skabe mere luft i budgettet?
Således erfarer tipsbladet.dk, at der allerede har været konkret interesse for en handel med den 27-årige offensivspiller, hvilket dog indtil videre ikke har udmøntet sig i en aftale.
Såvel spilleren selv som FC København er interesseret i, at et klubskifte falder på plads i det transfervindue, der i Danmark såvel som de fleste ligaer i Europa er åbent indtil 5. oktober.
– Der kunne meget vel ske noget i dette transfervindue, siger Nicolaj Thomsens agent Allan Bak Jensen til tipsbladet.dk.
Forventningen i begge lejre er, at man når frem til en aftale, frem for at Thomsen tilbringer yderligere et lille års tid i udkanten af FC Københavns førsteholdstrup.
Læs også:FCK-emne kan blive solgt: Vi har drøftelser med andre klubber
Pilen peger umiddelbart mod et skifte til udlandet, uden at et skifte til en anden Superliga-klub er blevet udelukket af nogen parter.
Der har tidligere været spekulation om et skifte til AaB, men det har ikke været oppe at vende i forbindelse med det kommende transfervindue.
Nicolaj Thomsen har kontraktudløb i FC København 30. juni 2021 og har spillet 83 førsteholdskampe og scoret fire mål for københavnerne.
Læs også:Divisionsforeningen: Superliga-programmet er klar torsdag
Læs også:Avis: Vejle Boldklub tæt på markant forstærkning
Læs også:FC Midtjylland sikrer ung topscorer på lang aftale
Læs også:Flest spiller på AGF som dansk mester i 2021: Det er altså unormalt
LIVE
VM-LIVE: En herlig fodboldkamp slutter med scoring
Brøler sender Mexico videre
Canada er tæt på VM-avancement
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
MEDIE
Liverpool med kæmpe bud, men det er ikke nok
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
OPTAKT
Skotland – Marokko
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
EKSKLUSIVT
Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Dansk profil til AGF? ‘Ikke et tema lige nu’
MEDIE
