Begrænset spilletid til Bengtsson i FCK: Jeg må være tålmodig

Pierre Bengtsson havde håbet på mere spilletid i FC København, og han håber, han kan kæmpe sig til flere minutter på banen.



Fra 2011 til 2014 var Pierre Bengtsson en stor profil i FC København, og det banede vej for et skifte til Bundesliga-klubben Mainz 05. For godt et år siden vendte den svenske venstreback retur til FCK, men foreløbig har han ikke ramt det samme niveau som tidligere.

Det kan også aflæses i den mængde af spilletid, Bengtsson får i FC København. I denne sæson er han blot startet inde i en ud af 12 Superliga-kampe – Nicolai Boilesen sidder tungt på venstreback-positionen hos løverne. 

Det behager ikke Pierre Bengtsson, men han tænker udelukkende på at kæmpe sig tilbage i varmen.

– Som fodboldspiller er man kun tilfreds, hvis man spiller alle kampe. Jeg må væbne mig mig med tålmodighed og klø på. Så handler det om at gribe chancen, når den byder sig, siger Pierre Bengtsson til tipsbladet.dk.

Da svenskeren underskrev en fem-årig aftale med FC København i sommeren 2017, var det næppe udsigten til en rolle som reserve, der lokkede ham tilbage til den danske hovedstad.

– Jeg ved ikke, hvad jeg havde regnet med, men jeg prøver at gøre det så godt som muligt hele tiden, og så er det jo i sidste ende op til Ståle at udtage de spillere, han synes er bedst. Vi har mange gode spillere i FC København, og det gør konkurrencen skarp, og det gør samtidig, at vi alle udvikler os. Det, synes jeg kun, er positivt, lyder det fra svenskeren.

I skrivende stund har Pierre Bengtsson lige under fire år tilbage af sin kontrakt med FC København. Det kan selvsagt være lang tid, hvis ikke situationen ændrer sig for den 30-årige back, men Bengtsson vil ikke ud i for mange spådomme om fremtiden.

Vil du kunne acceptere din nuværende rolle i yderligere fire år?

– Det ved jeg ikke. Man ved ikke, hvad fremtiden bringer, så det er svært at svare på. Jeg tager en sæson ad gangen, siger Pierre Bengtsson.

Svenskeren var i sidste sæson på banen i 23 Superliga-kampe for FC København. 





LIVE

TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Kan sikre millioner til AGF

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked

FC Barcelona præsenterer stjerne

Guardiolas fremtid? ‘Hold øje med dette job’

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Forlader AGF – her er hans nye klub



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

Roony vil væk

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

FC Nordsjælland jubler: Fysisk imponerende profil

Erik ten Hag jagter dansker

Mæhle kan hentes for spotpris

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

Forhandler om Albert Grønbæk

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Derfor kommer han IKKE til FC København

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League