Fra 2011 til 2014 var Pierre Bengtsson en stor profil i FC København, og det banede vej for et skifte til Bundesliga-klubben Mainz 05. For godt et år siden vendte den svenske venstreback retur til FCK, men foreløbig har han ikke ramt det samme niveau som tidligere.
Det kan også aflæses i den mængde af spilletid, Bengtsson får i FC København. I denne sæson er han blot startet inde i en ud af 12 Superliga-kampe – Nicolai Boilesen sidder tungt på venstreback-positionen hos løverne.
Det behager ikke Pierre Bengtsson, men han tænker udelukkende på at kæmpe sig tilbage i varmen.
– Som fodboldspiller er man kun tilfreds, hvis man spiller alle kampe. Jeg må væbne mig mig med tålmodighed og klø på. Så handler det om at gribe chancen, når den byder sig, siger Pierre Bengtsson til tipsbladet.dk.
Da svenskeren underskrev en fem-årig aftale med FC København i sommeren 2017, var det næppe udsigten til en rolle som reserve, der lokkede ham tilbage til den danske hovedstad.
– Jeg ved ikke, hvad jeg havde regnet med, men jeg prøver at gøre det så godt som muligt hele tiden, og så er det jo i sidste ende op til Ståle at udtage de spillere, han synes er bedst. Vi har mange gode spillere i FC København, og det gør konkurrencen skarp, og det gør samtidig, at vi alle udvikler os. Det, synes jeg kun, er positivt, lyder det fra svenskeren.
I skrivende stund har Pierre Bengtsson lige under fire år tilbage af sin kontrakt med FC København. Det kan selvsagt være lang tid, hvis ikke situationen ændrer sig for den 30-årige back, men Bengtsson vil ikke ud i for mange spådomme om fremtiden.
Vil du kunne acceptere din nuværende rolle i yderligere fire år?
– Det ved jeg ikke. Man ved ikke, hvad fremtiden bringer, så det er svært at svare på. Jeg tager en sæson ad gangen, siger Pierre Bengtsson.
Svenskeren var i sidste sæson på banen i 23 Superliga-kampe for FC København.
LIVE
TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
Klar besked om AGF
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
LIVE
Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
AaB spiller sig på førstepladsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent
INTERVIEW
Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi
MEDIE
Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager
NYHEDER
Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’
