ÅRHUS (Tipsbladet): For nylig slog AGF i en dramatisk kamp Brøndby IF på hjemmebane, og i næste måned kan århusianerne meget vel få to kampe til mod vicemestrene i pokalen.
Men det kræver at AGF slår Skive i pokalturneringen torsdag aften, og der er for AGF's Felix Beijmo ingen garanti for, at det går nemt og smertefrit.
Skive havde Brøndby IF i forlænget spilletid i pokalen for fem år siden og er siden røget ud til Sønderjyske og Silkeborg.
I seneste runde bankede man Helsingør, der ligesom Skive spiller i 2. Division, med 5-0, så at Brøndby IF venter i to kvartfinaler i en gentagelse af sidste års pokal-opgør er ikke noget, AGF'erne tænker på nu, siger Felix Beijmo.
– Vi har set i den her sæson, at Randers og Nordsjælland er røget ud til Brabrand. Så der har været overraskelser i pokalen allerede, og vi skal være koncentrerede omkring kampen og gøre vores til, at vi går videre. Det er vores mål med kampen, siger Felix Beijmo til Tipsbladet.
AGF's møde med Skive er den sidste ottendedelsfinale, der mangler, og århusianerne kommer til at spille med reserven Kristoffer Klaesson i buret i stedet for den sædvanlige førstemålmand Jesper Hansen, fortalte cheftræner Uwe Rösler til tirsdagens træning i Århus.
Århusianerne vil gerne tidligt foran på en bane, der her en uge inde i november er ved at være tung trods det relativt varme vejr, og Felix Beijmo og holdkammeraterne er bevidste om, at det er dem, der skal leve op til en favoritværdighed, mens Skive som stor underdog kan jagte en overraskelse uden, at nogen vil bebrejde 2. Divisionsholdet det mindste for et exit.
– Det er en klassisk cup-kamp med et hold, der er favorit. Vi kommer til at gøre alt for at vinde, og vi har noget erfaring med den her type kampe fra sidste sæson, hvor vi mødte Nykøbing og Ishøj, og så i denne sæson mod VSK Aarhus. Så vi er forberedt på det, der venter, siger Felix Beijmo.
AGF nåede sidste år pokalfinalen mod Silkeborg ved at slå FC Nordsjælland i to semifinaler og Brøndby IF i kvartfinalerne i de sidste uger af 2023.
AGF's naboer i Århus Brabrand IF møder Viborg FF i deres to kvartfinaler.
Felix Beijmo gjorde comeback for AGF i søndagens 2-1-sejr over Lyngby, efter svenskeren til meget stor undren i AGF-lejren fik karantæne for et gult kort i en situation med Brøndby-træner Jesper Sørensen, som Sørensen efterfølgende sagde, at svenskeren var uden skyld i.
LIVE
VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
OPTAKT
Paraguay – Australien
TOPNYHED
Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
OPTAKT
Tyrkiet – USA
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Kap Verde – Saudi-Arabien
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
OPTAKT
New Zealand – Belgien
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
OPTAKT
Norge – Frankrig
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
OPTAKT