ÅRHUS (Tipsbladet): For nylig slog AGF i en dramatisk kamp Brøndby IF på hjemmebane, og i næste måned kan århusianerne meget vel få to kampe til mod vicemestrene i pokalen.
Men det kræver at AGF slår Skive i pokalturneringen torsdag aften, og der er for AGF's Felix Beijmo ingen garanti for, at det går nemt og smertefrit.
Skive havde Brøndby IF i forlænget spilletid i pokalen for fem år siden og er siden røget ud til Sønderjyske og Silkeborg.
I seneste runde bankede man Helsingør, der ligesom Skive spiller i 2. Division, med 5-0, så at Brøndby IF venter i to kvartfinaler i en gentagelse af sidste års pokal-opgør er ikke noget, AGF'erne tænker på nu, siger Felix Beijmo.
– Vi har set i den her sæson, at Randers og Nordsjælland er røget ud til Brabrand. Så der har været overraskelser i pokalen allerede, og vi skal være koncentrerede omkring kampen og gøre vores til, at vi går videre. Det er vores mål med kampen, siger Felix Beijmo til Tipsbladet.
AGF's møde med Skive er den sidste ottendedelsfinale, der mangler, og århusianerne kommer til at spille med reserven Kristoffer Klaesson i buret i stedet for den sædvanlige førstemålmand Jesper Hansen, fortalte cheftræner Uwe Rösler til tirsdagens træning i Århus.
Århusianerne vil gerne tidligt foran på en bane, der her en uge inde i november er ved at være tung trods det relativt varme vejr, og Felix Beijmo og holdkammeraterne er bevidste om, at det er dem, der skal leve op til en favoritværdighed, mens Skive som stor underdog kan jagte en overraskelse uden, at nogen vil bebrejde 2. Divisionsholdet det mindste for et exit.
– Det er en klassisk cup-kamp med et hold, der er favorit. Vi kommer til at gøre alt for at vinde, og vi har noget erfaring med den her type kampe fra sidste sæson, hvor vi mødte Nykøbing og Ishøj, og så i denne sæson mod VSK Aarhus. Så vi er forberedt på det, der venter, siger Felix Beijmo.
AGF nåede sidste år pokalfinalen mod Silkeborg ved at slå FC Nordsjælland i to semifinaler og Brøndby IF i kvartfinalerne i de sidste uger af 2023.
AGF's naboer i Århus Brabrand IF møder Viborg FF i deres to kvartfinaler.
Felix Beijmo gjorde comeback for AGF i søndagens 2-1-sejr over Lyngby, efter svenskeren til meget stor undren i AGF-lejren fik karantæne for et gult kort i en situation med Brøndby-træner Jesper Sørensen, som Sørensen efterfølgende sagde, at svenskeren var uden skyld i.
LIVE
LIVE: FC København præsenterer særlig trøje
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
INTERVIEW
AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
EKSKLUSIVT