Beijmo vil ikke tale Brøndby: Bare se Brabrand

AGF's Felix Beijmo vil ikke høre tale om, at AGF uden videre slår Skive i torsdagens pokal-ottendedelsfinale.



ÅRHUS (Tipsbladet): For nylig slog AGF i en dramatisk kamp Brøndby IF på hjemmebane, og i næste måned kan århusianerne meget vel få to kampe til mod vicemestrene i pokalen.

Men det kræver at AGF slår Skive i pokalturneringen torsdag aften, og der er for AGF's Felix Beijmo ingen garanti for, at det går nemt og smertefrit.

Skive havde Brøndby IF i forlænget spilletid i pokalen for fem år siden og er siden røget ud til Sønderjyske og Silkeborg.

I seneste runde bankede man Helsingør, der ligesom Skive spiller i 2. Division, med 5-0, så at Brøndby IF venter i to kvartfinaler i en gentagelse af sidste års pokal-opgør er ikke noget, AGF'erne tænker på nu, siger Felix Beijmo.

– Vi har set i den her sæson, at Randers og Nordsjælland er røget ud til Brabrand. Så der har været overraskelser i pokalen allerede, og vi skal være koncentrerede omkring kampen og gøre vores til, at vi går videre. Det er vores mål med kampen, siger Felix Beijmo til Tipsbladet.

AGF's møde med Skive er den sidste ottendedelsfinale, der mangler, og århusianerne kommer til at spille med reserven Kristoffer Klaesson i buret i stedet for den sædvanlige førstemålmand Jesper Hansen, fortalte cheftræner Uwe Rösler til tirsdagens træning i Århus.

Århusianerne vil gerne tidligt foran på en bane, der her en uge inde i november er ved at være tung trods det relativt varme vejr, og Felix Beijmo og holdkammeraterne er bevidste om, at det er dem, der skal leve op til en favoritværdighed, mens Skive som stor underdog kan jagte en overraskelse uden, at nogen vil bebrejde 2. Divisionsholdet det mindste for et exit.

– Det er en klassisk cup-kamp med et hold, der er favorit. Vi kommer til at gøre alt for at vinde, og vi har noget erfaring med den her type kampe fra sidste sæson, hvor vi mødte Nykøbing og Ishøj, og så i denne sæson mod VSK Aarhus. Så vi er forberedt på det, der venter, siger Felix Beijmo.

AGF nåede sidste år pokalfinalen mod Silkeborg ved at slå FC Nordsjælland i to semifinaler og Brøndby IF i kvartfinalerne i de sidste uger af 2023.

AGF's naboer i Århus Brabrand IF møder Viborg FF i deres to kvartfinaler.

Felix Beijmo gjorde comeback for AGF i søndagens 2-1-sejr over Lyngby, efter svenskeren til meget stor undren i AGF-lejren fik karantæne for et gult kort i en situation med Brøndby-træner Jesper Sørensen, som Sørensen efterfølgende sagde, at svenskeren var uden skyld i.





LIVE

LIVE: Superliga-profil skadet – misser landskampe

Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Stiktosset – her er Delaneys svar

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Han ville være guf for større Superliga-klubber

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Josip Radošević på samtlige forsider

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Rasmus Højlund revser konkurrent

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

FC Midtjylland misser gylden chance

Viser målform før vigtig landskamp

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Afslører vild transfer-historie

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Krisen er blevet til en katastrofe?

I svime over Pelle Mattsson

Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

Mål i spansk mandagskamp

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

FC København-krisen fortsætter

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Barcelona tager smal sejr

FC Nordsjælland vinder i egen hule

Silkeborg klasker Randers

Forvirret over Superliga-forhandlinger

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson

– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt

Randers vinder Gudenå-derby

Viborg FF – FC Midtjylland