Beijmo vil ikke tale Brøndby: Bare se Brabrand

AGF's Felix Beijmo vil ikke høre tale om, at AGF uden videre slår Skive i torsdagens pokal-ottendedelsfinale.



ÅRHUS (Tipsbladet): For nylig slog AGF i en dramatisk kamp Brøndby IF på hjemmebane, og i næste måned kan århusianerne meget vel få to kampe til mod vicemestrene i pokalen.

Men det kræver at AGF slår Skive i pokalturneringen torsdag aften, og der er for AGF's Felix Beijmo ingen garanti for, at det går nemt og smertefrit.

Skive havde Brøndby IF i forlænget spilletid i pokalen for fem år siden og er siden røget ud til Sønderjyske og Silkeborg.

I seneste runde bankede man Helsingør, der ligesom Skive spiller i 2. Division, med 5-0, så at Brøndby IF venter i to kvartfinaler i en gentagelse af sidste års pokal-opgør er ikke noget, AGF'erne tænker på nu, siger Felix Beijmo.

– Vi har set i den her sæson, at Randers og Nordsjælland er røget ud til Brabrand. Så der har været overraskelser i pokalen allerede, og vi skal være koncentrerede omkring kampen og gøre vores til, at vi går videre. Det er vores mål med kampen, siger Felix Beijmo til Tipsbladet.

AGF's møde med Skive er den sidste ottendedelsfinale, der mangler, og århusianerne kommer til at spille med reserven Kristoffer Klaesson i buret i stedet for den sædvanlige førstemålmand Jesper Hansen, fortalte cheftræner Uwe Rösler til tirsdagens træning i Århus.

Århusianerne vil gerne tidligt foran på en bane, der her en uge inde i november er ved at være tung trods det relativt varme vejr, og Felix Beijmo og holdkammeraterne er bevidste om, at det er dem, der skal leve op til en favoritværdighed, mens Skive som stor underdog kan jagte en overraskelse uden, at nogen vil bebrejde 2. Divisionsholdet det mindste for et exit.

– Det er en klassisk cup-kamp med et hold, der er favorit. Vi kommer til at gøre alt for at vinde, og vi har noget erfaring med den her type kampe fra sidste sæson, hvor vi mødte Nykøbing og Ishøj, og så i denne sæson mod VSK Aarhus. Så vi er forberedt på det, der venter, siger Felix Beijmo.

AGF nåede sidste år pokalfinalen mod Silkeborg ved at slå FC Nordsjælland i to semifinaler og Brøndby IF i kvartfinalerne i de sidste uger af 2023.

AGF's naboer i Århus Brabrand IF møder Viborg FF i deres to kvartfinaler.

Felix Beijmo gjorde comeback for AGF i søndagens 2-1-sejr over Lyngby, efter svenskeren til meget stor undren i AGF-lejren fik karantæne for et gult kort i en situation med Brøndby-træner Jesper Sørensen, som Sørensen efterfølgende sagde, at svenskeren var uden skyld i.







LIVE

TransferLIVE: Siger nej til AGF

På røven over dansker: ‘Fra Lada til Lamborghini’

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

Brøndby-transfer glippet

Jacob Neestrup overrasker FCK-truppen

Ben Godfrey: Derfor skifter jeg til Brøndby

Farzams fanzone: AGF-stjerne var tæt på FCM-skifte



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’

Højlund roser FC Københavns fans

Kæmpe drama i Parken: Det må du aldrig gøre igen!

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Thomas Delaney så ikke store dele af anden halvleg



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller

Dialog strandet – åbner for Superliga-skifte

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’

OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk

Angriber meldes tæt på



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken

Afsløring: Viborg køber Osman Addo

Ruben Amorim på vej til ny storklub?

Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund

Afsløring: Silkeborg og Lyngby forhandler

Brøndby præsenterer stor profil

Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

Dansk klub har ham på radaren

Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’

Reagerer på katastrofalt rødt kort

Kommer til AGF efter monstersæson



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Afsløring: FC København enig med Rosenborg

Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!

Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Johan Meyer

Norwich har budt på stor dansk profil

‘Utroligt talent’ på vej til Danmark

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

Dansker bomber løs mod Manchester City

Dansk klub i dialog med Mathias Jensen

Afgørende detalje i stor FCK-transfer

Afsløring: FC København lejer Amir Richardson

Gammel Dame & Mourinho i skyttegravskrig

Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’

FCK’s 10 mand slider sig til point mod Napoli

– Et gigantisk problem for Danmark

FC Midtjylland forlænger med stjernespiller

17-årig starter for FCK mod Napoli

LIVE: Sådan gik det, da FCK og Napoli spillede 1-1

Her kan du se FC København mod Napoli

Brasilianer på vej til FCK? Sublim i U20-turnering

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Joker med FCK-stjerne: ‘Pletfri?’

Ny stjerne? Her overgår han andre FCK’ere