ÅRHUS (Tipsbladet): For nylig slog AGF i en dramatisk kamp Brøndby IF på hjemmebane, og i næste måned kan århusianerne meget vel få to kampe til mod vicemestrene i pokalen.
Men det kræver at AGF slår Skive i pokalturneringen torsdag aften, og der er for AGF's Felix Beijmo ingen garanti for, at det går nemt og smertefrit.
Skive havde Brøndby IF i forlænget spilletid i pokalen for fem år siden og er siden røget ud til Sønderjyske og Silkeborg.
I seneste runde bankede man Helsingør, der ligesom Skive spiller i 2. Division, med 5-0, så at Brøndby IF venter i to kvartfinaler i en gentagelse af sidste års pokal-opgør er ikke noget, AGF'erne tænker på nu, siger Felix Beijmo.
– Vi har set i den her sæson, at Randers og Nordsjælland er røget ud til Brabrand. Så der har været overraskelser i pokalen allerede, og vi skal være koncentrerede omkring kampen og gøre vores til, at vi går videre. Det er vores mål med kampen, siger Felix Beijmo til Tipsbladet.
AGF's møde med Skive er den sidste ottendedelsfinale, der mangler, og århusianerne kommer til at spille med reserven Kristoffer Klaesson i buret i stedet for den sædvanlige førstemålmand Jesper Hansen, fortalte cheftræner Uwe Rösler til tirsdagens træning i Århus.
Århusianerne vil gerne tidligt foran på en bane, der her en uge inde i november er ved at være tung trods det relativt varme vejr, og Felix Beijmo og holdkammeraterne er bevidste om, at det er dem, der skal leve op til en favoritværdighed, mens Skive som stor underdog kan jagte en overraskelse uden, at nogen vil bebrejde 2. Divisionsholdet det mindste for et exit.
– Det er en klassisk cup-kamp med et hold, der er favorit. Vi kommer til at gøre alt for at vinde, og vi har noget erfaring med den her type kampe fra sidste sæson, hvor vi mødte Nykøbing og Ishøj, og så i denne sæson mod VSK Aarhus. Så vi er forberedt på det, der venter, siger Felix Beijmo.
AGF nåede sidste år pokalfinalen mod Silkeborg ved at slå FC Nordsjælland i to semifinaler og Brøndby IF i kvartfinalerne i de sidste uger af 2023.
AGF's naboer i Århus Brabrand IF møder Viborg FF i deres to kvartfinaler.
Felix Beijmo gjorde comeback for AGF i søndagens 2-1-sejr over Lyngby, efter svenskeren til meget stor undren i AGF-lejren fik karantæne for et gult kort i en situation med Brøndby-træner Jesper Sørensen, som Sørensen efterfølgende sagde, at svenskeren var uden skyld i.
LIVE
LIVE: ‘Han lever ikke op til standarderne’
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT
Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
MEDIE
Voldsom straf til Clement Bischoff
MEDIE
‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg
EKSKLUSIVT
Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’
NYHEDER
I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’
AVIS
Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning
INTERVIEW
‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
– Han bliver en vigtig spiller for FCK!
EKSKLUSIVT
Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’
– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
INTERVIEW
Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre
Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering
EKSKLUSIVT
Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen
HELT VILDT
1. divisionsstjerne med voldsomme tal
MEDIE
Storklub lurer på Superliga-profil
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
TIPSBLADETS DOM
Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
MEDIE
Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske
Arsenal snublede i guldkampen
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
EKSKLUSIVT
Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb
NYHEDER
Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’
Afviser mesterskabssnak
Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’
INTERVIEW
Har ondt af Steve Cooper
DAGENS SPILFORSLAG
Gil Vicente tryner Tondela
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
NYHEDER
Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’
FC København med overtidssejr over Randers
INTERVIEW
Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner
INTERVIEW
Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne
FCM sejrede over Brøndby i ond kamp
Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’
TIPSBLADETS DOM
Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!
EKSKLUSIVT
Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub
Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation
Silkeborg-comeback giver håb
TIPSBLADETS DOM
Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!
NYHEDER