Beijmo vil ikke tale Brøndby: Bare se Brabrand

AGF's Felix Beijmo vil ikke høre tale om, at AGF uden videre slår Skive i torsdagens pokal-ottendedelsfinale.



ÅRHUS (Tipsbladet): For nylig slog AGF i en dramatisk kamp Brøndby IF på hjemmebane, og i næste måned kan århusianerne meget vel få to kampe til mod vicemestrene i pokalen.

Men det kræver at AGF slår Skive i pokalturneringen torsdag aften, og der er for AGF's Felix Beijmo ingen garanti for, at det går nemt og smertefrit.

Skive havde Brøndby IF i forlænget spilletid i pokalen for fem år siden og er siden røget ud til Sønderjyske og Silkeborg.

I seneste runde bankede man Helsingør, der ligesom Skive spiller i 2. Division, med 5-0, så at Brøndby IF venter i to kvartfinaler i en gentagelse af sidste års pokal-opgør er ikke noget, AGF'erne tænker på nu, siger Felix Beijmo.

– Vi har set i den her sæson, at Randers og Nordsjælland er røget ud til Brabrand. Så der har været overraskelser i pokalen allerede, og vi skal være koncentrerede omkring kampen og gøre vores til, at vi går videre. Det er vores mål med kampen, siger Felix Beijmo til Tipsbladet.

AGF's møde med Skive er den sidste ottendedelsfinale, der mangler, og århusianerne kommer til at spille med reserven Kristoffer Klaesson i buret i stedet for den sædvanlige førstemålmand Jesper Hansen, fortalte cheftræner Uwe Rösler til tirsdagens træning i Århus.

Århusianerne vil gerne tidligt foran på en bane, der her en uge inde i november er ved at være tung trods det relativt varme vejr, og Felix Beijmo og holdkammeraterne er bevidste om, at det er dem, der skal leve op til en favoritværdighed, mens Skive som stor underdog kan jagte en overraskelse uden, at nogen vil bebrejde 2. Divisionsholdet det mindste for et exit.

– Det er en klassisk cup-kamp med et hold, der er favorit. Vi kommer til at gøre alt for at vinde, og vi har noget erfaring med den her type kampe fra sidste sæson, hvor vi mødte Nykøbing og Ishøj, og så i denne sæson mod VSK Aarhus. Så vi er forberedt på det, der venter, siger Felix Beijmo.

AGF nåede sidste år pokalfinalen mod Silkeborg ved at slå FC Nordsjælland i to semifinaler og Brøndby IF i kvartfinalerne i de sidste uger af 2023.

AGF's naboer i Århus Brabrand IF møder Viborg FF i deres to kvartfinaler.

Felix Beijmo gjorde comeback for AGF i søndagens 2-1-sejr over Lyngby, efter svenskeren til meget stor undren i AGF-lejren fik karantæne for et gult kort i en situation med Brøndby-træner Jesper Sørensen, som Sørensen efterfølgende sagde, at svenskeren var uden skyld i.






AGF køber dansk profil




LIVE

LIVE: Brøndby-profil kørt på hospitalet

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Afsløring: DBU-boss stopper

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Tv-vært stopper på Viaplay

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Dansk sensation: Der er interesse for ham

I dialog om Albert Grønbæk

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’