Bekræfter: Bred interesse for brandvarm FCM-bomber

Luca Pfeiffer havde en god sæson som lejesvend i Tyskland, og forud for hans tilbagevenden til FC Midtjylland er der masser af interesse for ham.



Det blev aldrig det store sus for Luca Pfeiffer i hans første sæson i FC Midtjylland, men til gengæld blæste han mål ind som lejesvend i Darmstadt. Derfor er interessen for ham stor, før han vender tilbage til FC Midtjylland.

Det fortæller sportschef Svend Graversen, der fra afstand har kunnet se angriberen score 18 gange i 33 kampe for Darmstadt. Han sluttede af med fire mål og to oplæg i de sidste fire kampe.

– Det er dejligt, at man har en, der bare har fyret den af og scoret kasser på samlebånd i 2. Bundesliga. Det er jo ikke så nemt igen, konstaterer han.

Og målene har altså gjort det tyske angrebstårn til en ombejlet herre.

– Vi har en spiller, som virkelig har fyret den af i 2. Bundesligaen. Det genererer jo interesse, både fra vores side og selvfølgelig fra øvrige klubber. Så må vi se. Er der noget, der matcher ham? Er der noget, der matcher os? Er det her? Det må vi se hen over den næste måned, siger Svend Graversen.

Har I mærket den interesse fra andre klubber?

– Ja, det har vi. Det har faktisk været en allround interesse. Så må vi se, hvor den bærer hen.

Knap så brandvarm Cools
Mindre succesfuldt har Dions Cools’ lejeophold i Zulte Waregem været. Backen begyndte som starter, men gled ud af holdet, og hjemme i Ikast/Herning kan Svend Graversen også mærke, at der ikke ringer lige så mange klubber for at spørge til Cools som til Pfeiffer.

– Hans lejeophold har ikke været af samme karat, som Lucas har. Det ved han godt selv. Nu skal han tilbage her, og så skal han bevise sig, siger sportschefen.

– Vi har et godt setup på vores højre back, og den konkurrence skal han tage op. Kan han det, må vi se, hvad vi så gør. Målet er, at han kommer ind og skal konkurrere. Lykkes det at tage pladsen, så lykkes det. Lykkes det ikke, må vi finde en løsning i samarbejde med ham.

– Det er op til Dion selv at generere den interesse.

Dions Cools skal konkurrere med Joel Andersson og Mads Døhr Thychosen på højre back i FC Midtjylland. Hvis ikke han vinder den duel, er klubben lydhør for at lade ham komme videre.

– Han har ét år tilbage af kontrakten, så det vil vi selvfølgelig gerne være behjælpelig med. Hvis ikke han kommer ind og fyrer den af her, siger Svend Graversen.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.







LIVE

LIVE: Kong Frederik overrasker – på plads i Århus

Hård kamp – flere klubber lurer på Kasper Høgh

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Dansk stortalents værdi eksploderer

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Teaser for ny AGF-aftale

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Tæt på aftale med Andreas Christensen

LIVE: Brøndby har fået troen tilbage

Afsløring: Hjalte Fabrin får chancen i Sampdoria 



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr

Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’

Så er det officielt

– Niels Frederiksen er en legende!

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Transferbombe i Real Madrid?

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Lewandowski forlader FC Barcelona

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Knuser Silkeborg i afskedskamp

OB slutter sæsonen med et nederlag

AGF forhører sig om legendes nevø – men…



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Salah sender særlig besked

AGF – Viborg FF