Bekræfter: Bred interesse for brandvarm FCM-bomber

Luca Pfeiffer havde en god sæson som lejesvend i Tyskland, og forud for hans tilbagevenden til FC Midtjylland er der masser af interesse for ham.



Det blev aldrig det store sus for Luca Pfeiffer i hans første sæson i FC Midtjylland, men til gengæld blæste han mål ind som lejesvend i Darmstadt. Derfor er interessen for ham stor, før han vender tilbage til FC Midtjylland.

Det fortæller sportschef Svend Graversen, der fra afstand har kunnet se angriberen score 18 gange i 33 kampe for Darmstadt. Han sluttede af med fire mål og to oplæg i de sidste fire kampe.

– Det er dejligt, at man har en, der bare har fyret den af og scoret kasser på samlebånd i 2. Bundesliga. Det er jo ikke så nemt igen, konstaterer han.

Og målene har altså gjort det tyske angrebstårn til en ombejlet herre.

– Vi har en spiller, som virkelig har fyret den af i 2. Bundesligaen. Det genererer jo interesse, både fra vores side og selvfølgelig fra øvrige klubber. Så må vi se. Er der noget, der matcher ham? Er der noget, der matcher os? Er det her? Det må vi se hen over den næste måned, siger Svend Graversen.

Har I mærket den interesse fra andre klubber?

– Ja, det har vi. Det har faktisk været en allround interesse. Så må vi se, hvor den bærer hen.

Knap så brandvarm Cools
Mindre succesfuldt har Dions Cools’ lejeophold i Zulte Waregem været. Backen begyndte som starter, men gled ud af holdet, og hjemme i Ikast/Herning kan Svend Graversen også mærke, at der ikke ringer lige så mange klubber for at spørge til Cools som til Pfeiffer.

– Hans lejeophold har ikke været af samme karat, som Lucas har. Det ved han godt selv. Nu skal han tilbage her, og så skal han bevise sig, siger sportschefen.

– Vi har et godt setup på vores højre back, og den konkurrence skal han tage op. Kan han det, må vi se, hvad vi så gør. Målet er, at han kommer ind og skal konkurrere. Lykkes det at tage pladsen, så lykkes det. Lykkes det ikke, må vi finde en løsning i samarbejde med ham.

– Det er op til Dion selv at generere den interesse.

Dions Cools skal konkurrere med Joel Andersson og Mads Døhr Thychosen på højre back i FC Midtjylland. Hvis ikke han vinder den duel, er klubben lydhør for at lade ham komme videre.

– Han har ét år tilbage af kontrakten, så det vil vi selvfølgelig gerne være behjælpelig med. Hvis ikke han kommer ind og fyrer den af her, siger Svend Graversen.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.







LIVE

TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Nu er der nyt om Robert Skov

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen



LIVE

VM-LIVE: Endnu en spansk scoring

Et ‘angreb’ på Superligaen

Laudrup stopper på TV 2

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

– Schwartau-handel giver ingen mening

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Her kan man se La Liga fremover

Jagter stor Liverpool-stjerne

Portugal – Kroatien



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Afviser monsterbud på Simsir

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Rooney: Her er Englands store problem

Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Brøndby tæt på denne keeper

Colombia – Ghana



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

PL-træner blev fyret over E-mail

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind